PILTUUDIS: EKRE mälestas Sinimägede kaitselahingus langenuid

Eesti,
Sinimäed

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond käis eile Rakvere Vabadussamba juures Sinimägede kaitselahinguid mälestamas. Koroona tõttu otsustati tänavu Sinimäe kogunemine ära jätta ning mälestada langenuid vabadusammaste juures maakondlikult.

Sinimägede lahing ehk lahing Tannenbergi liinil  oli strateegilise tähtsusega kokkupõrge Saksamaa Armeegrupi Narva ja Nõukogude Liidu Leningradi rinde vägede vahel Teise maailmasõja Idarindel.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Lahingud kestsid 26. juulist kuni 10. augustini 1944 ja kulmineerusid Nõukogude peamise rünnakukiilu tagasilöömisega 29. juulil. Relva-SS-i ja Wehrmachti üksused lõid otsustavalt tagasi kõik Punaarmee rünnakud Sinimägede vallutamiseks.

12 commentsOn PILTUUDIS: EKRE mälestas Sinimägede kaitselahingus langenuid

 • Avatar

  Venemaa enda kaasaegsete ajaloolaste väidete kohaselt kaotas Punaarmee 1944. aastal Eesti ” vabastamisel ” 280 tuhat võitlejat. Mis puutub aga nõukogude väejuhtide tasemesse, siis mainis juba Stalin kunagi Zhukovi kohta, et taolise väejuhi olemasolu puhul peaks Nõukogude Liidu rahvaarv olema vähemalt 600 miljonit ( oli 200 miljonit )

 • Avatar
  Roman-Mati Kalde

  Aitäh Henrile sisuka artikli ja meie tegeliku ajaloo valgustamise eest! Selle peale ja mälestuseks võiks juba midagi kangemat võtta, mitte enam ‘õllevalamisega’ aega viita 😀

 • Avatar

  See koroona jutt ajab ikka naerma küll. Eestis on haigestumine praktiliselt null. Palun ärge ajage jäma.

 • Avatar
  Henri Ollevalaja

  10. augustiks venelaste rünnakud vaibusid. Sinimäed jäid murdmatuks. Tannebergi liini rünnanud üksteist nõukogude diviisi ja kaks brigaadi lakkasid siin olemast. Vastase kaotused olid tohutud. Kahe nädalaga langes rivist välja 160-170 tuhat meest ja üle 200 tanki. Neis lahinguis sai vaenlane kõige tugevamalt tunda eesti meeste relvade raskust. Siin näidati sissetungijale, kuidas võitleb oma kodumaa vabaduse eest eestlane ja kui kallist hinda tuleb maksta selle maa vallutajal iga jalatäie eest. Venelased ründasid suurte jõududega – ahelik tuli aheliku järel. Kaitsjad ei jõudnud neid kuulipildujatest maha niita. Vene kindralite rünnakuloogika oli, et üheksa kümnest langeb, aga iga kümnes jõuab vastase kaevikutesse ja neid 10-ndaid peab olema palju.

  Rahvasuus kutsutakse Sinimägede lahinguid Eesti oma Termopüülideks. Keegi ei otsinud oma üksust, enamasti võideldi seal, kuhu satuti, kuni rünnaku lõpuni. Sageli mindi käsitsivõitluseni välja. Kõik Punaarmee rünnakud löödi kaitsjate poolt tagasi. Sinimägesid Punaarmee vallutada ei suutnud, nagu ei suutnud ta läbi murda ka mujal Tannenbergi liinist (mille kaitse osa Sinimäed olid). Sinimägede lahing oli kõige verisem lahing, mida Eesti pinnal kunagi peetud. Lahingu tulemusena peatati Nõukogude pealetung kogu Eesti vallutamiseks. See võimaldas umbes 100 000 eestlasel põgeneda Läände ning aitas kindlustada Soome lõunarinnet, mistõttu Soome sai sõjast iseseisvana väljuda. Sinimägede lahingut on kutsutud Euroopa rahvaste lahinguks bolševismi vastu ja Eestimaa Verduniks.
  http://www.kool.ee/?6869
  https://et.wikipedia.org/wiki/Sinim%C3%A4gede_lahing
  https://webzone.ee/aivar100/arvi/permiskyla.htm
  http://www.eestileegion.com/?eesti-leegion/liidrid/harald-nugiseks—vaikiv-sangar.html
  http://www.eestileegion.com/?eesti-leegion/liidrid/paul-maitla—sinimaegede-sangar.html
  http://www.eestileegion.com/?eesti-leegion/liidrid/alfons-rebane—mees-kes-hingas-koos-eestimaaga.html
  http://www.eestileegion.com/?eesti-leegion/liidrid/ss-obersturmbannfuehrer-ain-erwin-mere.html

  Siin seisid Idatüranniat kehastavate Fedjuninski ja Starikovi vastas 3. soomuskorpuse väeosad, mida juhatas Felix Steiner. Nende koosseisus oli mitmete rahvaste esindajaid. Seal oli 1386 taanlast, 554 norralast, 42 rootslast, 2736 hollandlast ja 20 belglast. Teada on, et seal oli ka šveitslasi ja soomlasi, enamikus aga eestlased ja sakslased, kelle täpne arv määramata.

  Eestimaa mehepojad Rebane, Nugiseks, Männik, Riipalu, Maitla, Ruus, Ruut, Sooden, Jüriado… ja tuhanded-tuhanded teised tõestasid, et meie maal on väärt mehi, kes tõusevad teda kaitsma, kui vaja.
  http://www.eestileegion.com/?eesti-leegion/liidrid/paul-maitla—sinimaegede-sangar/sinimaegede-sangar.html

  N. Liidu ja lääneriikide salajane koostööpakt
  http://web.archive.org/web/20160810011547/http://www.hot.ee/laging/salapakt_01.htm

  Stalini vallutusplaan Groza
  http://web.archive.org/web/20160507174457/http://www.hot.ee/lvpfoorum/euroopa.htm

  Nürnbergi protsessi tõed ja valed
  http://www.kool.ee/?6166

  • Avatar
   Henri Ollevalaja

   Stalin vajas Hitlerit kommunismi teerajajana Euroopas

   1930-ndate lõpuaastatel oli Stalini eesmärgiks sõda, mis Euroopa riikide arvel pidi suurendama Nõukogude Liidu liitriikide arvu. Selle eesmärgi saavutamiseks tuli sõda viia nende maade territooriumile, kus Punaarmee sõdur saaks täita oma „internatsionaalset” kohust.

   1939.aastal ei teinud Stalin oma eesmärkidest enam saladust. 1. jaanuaril avaldati tema hüüdlause: „Lüüa vaenlast vähese verega tema enda territooriumil!”
   Kuid kes olid vaenlased? Tegelikult neid polnudki, kuid Stalini jaoks olid nad kõikjal – fašistid, imperialistid, militaristid, ülemaailmne kodanlus, valgesoomlased, trotskistid ja kõik teised, kes olid vastu kommunismi levikule Euroopas. Ja nende löömiseks vajas Stalin sõda, ning võimalikult kiiresti.

   Venäjä ja Saksa hyökkäsivät liittolaisina Puolaan
   http://web.archive.org/web/20110104062843fw_/http://personal.inet.fi/koti/juhani.putkinen/Venaja_ja_Saksa_hyokkasivat_liit.htm

   Venäjä aikoi hyökätä länteen heinäkuussa 1941
   http://web.archive.org/web/20110104062839fw_/http://personal.inet.fi/koti/juhani.putkinen/Venaja_aikoi_hyokata_lanteen_heinakuussa%201941.htm

   Stalini kõne Poliitbüroo liikmetele 19. augustil 1939. aastal. “Viimase kahekümne aasta kogemused näitavad, et rahuajal pole võimalik omada Euroopas kommunistlikku liikumist, sedavõrd tugevat, et bolševistlik partei suudaks haarata võimu. Selle partei diktatuur saab võimalikuks üksnes suure sõja tulemusel. Me teeme oma valiku, ja see on selge. Me peame võtma vastu saksa ettepaneku ja viisakalt saatma tagasi inglise-prantsuse missiooni.”
   http://www.vnl.ee/pressiteated.php?id=1868

   Stalinin puhe 19.8.1939
   Toverit, parasta neuvostovaltion, työläisten, kotimaan kannalta on sodan syttyminen Saksan ja angloamerikkalaisen blokin kesken! Meidän tulee huolehtia siitä, että tämä sota kestää mahdollisimman kauan ja että se heikentää molempia osapuolia. Tästä syystä meidän täytyy hyväksyä Saksan ehdottama liittosopimus ja toimia sen mukaan siten, että tämä jonain päivänä julistettu sota kestää mahdollisimman kauan. On sen vuoksi välttämätöntä lisätä propagandatyötä sotaa käyvissä maissa siten, että sodan kesto pitenee…”
   http://web.archive.org/web/20110104061020fw_/http://personal.inet.fi/koti/juhani.putkinen/Stalinin_puhe_190839.htm

   Stalinin puhe 5.5.1941
   Puolustuksesta siirrytään nyt hyökkäävän toiminnan sotapolitiikkaan. Meidän on välttämätöntä uudistaa kasvatustyömme, propagandamme, agitaatiomme, painotuotteemme hyökkäyksellisessä hengessä. Puna-armeija on nykyaikainen armeija, mutta on muistettava, että nykyaikainen armeija – on hyökkäysarmeija.”
   “The Red Army is a modern Army, and a modern army is an army of attack.”
   http://web.archive.org/web/20110105091203fw_/http://personal.inet.fi/koti/juhani.putkinen/Stalinin_puhe_050541.htm

   Немецкие «друзья» из Люфтваффе учились под Липецком
   http://www.vokrugsveta.ru/telegraph/history/567/

   22/09/1939. Брест. Совместный парад Вермахта и РККА / Marsсh Erika
   https://www.youtube.com/watch?v=S6gg1z5DovI

   1942. aasta suvel andis end koos temale allunud väeosadega sakslaste kätte vangi üks Stalini hinnatuimaid väejuhte, 3. löögiarmee juhataja kindralleitnant Vlassov, kes Saksa relvajõudude koosseisus moodustas Venemaa Vabastamise Armee (ROA). Vlassovi üleminek sakslaste poole oli Stalinile suur isiklik löök ja NKGB-le anti käsk kasutada kõiki võimalusi Vlassovi kui reeturi likvideerimiseks.
   Ülemineku põhjusi selgitades kirjutas Vlassov oma avalikus kirjas: „/…/ Ma nägin, et sellest, mille eest vene rahvas kodusõjas võidelnud oli, ei saavutanud ta bolševike võimuletuleku tõttu mitte midagi. Ma nägin, kui raske oli vene töölise elu, kuidas talupojad kolhoosidesse aeti, kuidas kadusid miljonid vene inimesed, kes olid arreteeritud ilma juurdluse ja kohtupidamiseta./…/ Tuhanded parimad komandörid, sealhulgas ka marssalid arreteeriti ja lasti maha või pandi koonduslaagritesse, kus nad kadusid igaveseks… Terror ei laienenud mitte ainult sõjaväele, vaid kogu rahvale. /…/”
   Stalini 1941. aasta 16. augusti käskkirjas oli punaarmee sõduritel keelatud end vangi anda. Neilt nõuti, et nad võitleksid viimase võimaluseni. Komandöridele oli antud õigus kõik, kes eelistasid vangi sattumist surmale, kohapeal maha lasta. Ka anti kõigi vangilangenute perekonnad kohtu alla ja saadeti Siberisse. Lääneriikide uurijate andmetel kaotas NL lahingutes seitse miljonit meest ning veel seitse miljonit inimest hukkus repressioonide taga­järjel ja sunnitöölaagrites.
   Need karmid meetmed, mis nõukogude juhtkonna arvates pidid piirama vangi andmist, viisid aga hoopis vastupidisele tulemusele. Vangilangenud kartsid sattuda tagasi kodumaale, kus neid kui reetureid rängalt karistati. Nii see 1945. aastal ka toimus. Kõik sakslaste kätte vangi langenud punaarmee sõdurid saadeti nõukogude vangilaagritesse, kus enamik neist hukkus.
   Venelaste endi andmetel, mis nagu alati, on tublisti pisendatud, kaotas Punaarmee 1941. aasta lõpuks langenute, teadmata kadunute ja vangide näol 2,9 miljonit meest. Tegelikult kaotas ta aga ainult vangidena neli miljonit sõdurit ehk sama palju, kui oli Saksa armees idarindel sõdureid kokku. Juba 1941. aasta septembri alguseks olid relvad maha visanud kaks miljonit, deserteerinud üks miljon ja surma saanud 800 000 punaväelast. Teadmata kadunud oli 20 kindralit, 106 oli end vangi andnud. Kaotatud oli 182 432 ohvitseri.
   Kogu sõja kestel langes sakslaste kätte vangi 5 240 000 nõukogude sõdurit, neist sõja esimestel kuudel 3 800 000. Need olid kohutavad arvud. Samal ajal oli Nõukogude Liidus mõiste „sõjavang” tundmatu. Kõik, kes lahingute käigus või ükskõik millisel muul põhjusel sakslaste kätte vangi langesid oli „desertöörid, kodumaa reeturid ja rahvavaenlased” ning neid ootas Siber.
   http://kultuur.elu.ee/ke509_Stailin-Hitler.htm

   Saksa relvajõudude koosseisus moodustatud Venemaa Vabastamise Armee (ROA)
   Russian Liberation Army
   Первая дивизия РОА
   ( Russische Befreiungsarmee)
   Book: Первая дивизия РОА
   http://www.e-reading.club/bookreader.php/1001705/Artemev_-_Pervaya_diviziya_ROA.html

 • Avatar

  Keegi ei soovi rääkida sellest, kuidas nendes lahingutes eestlased ära lollitati.
  Need lahingud olid vajalikud vaid sakslastele, et rinnet kinni hoida ja sellega tagada sujuv taganemine.
  Seda Sinimägede janti nimetatakse ka Teiseks Verdun-iks.
  Kui eesti mehed teadnuks asjade tegelikku olukorda, nimelt seda, et just USA ja Inglismaa, kelle abile loodeti on Eesti juba ammu NSVL-ile maha müünud. teadnuks, et nende võitlus on mõttetu ja nad oleksid koju läinud omi asju ajama.
  Mõlemad pooled aga hoidsid eestlasi infosulus, sakslased pidid kõikvõimalikest kokkulepetest ja Eesti äraandmisest teadlikud olema, kuid oli kasulik eestlasi rindel hoida ja ise minema tõmmata ja Stalin otse loomulikult oma plaane ei kuulutanud üleilmselt.
  Tegelikkuses olid Sinimäe lahingud täiesti mõttetud Eestile, kuid kasulikud Saksamaale taganemisel ja NSVL-ile võitlusvõimeliste ja väljaõppinud vastuhakkajate mahatapmiseks, millega sissisõda oli välditud, sest peale sõda metsas redutavad olid suures osas siiski mingid röövlibanded.
  Kaotajad olid Sinimägedes Eesti ja rahvas, kes ära lollitati. Sakslased võitsid ja NSVL võitis.
  See tuleks ajaloolise tõena siiski lahti rääkida.

  • Avatar

   Sa vaata aga vaata, tinglikus Lasnamäe vene koolis Eesti ajalugu omandanud tolvan õpetab eestlastele, kuidas ‘õige’ Eesti ajalugu Sinimägede lahingu või metsavendade osas olema peab. Mis A.P-l veel Eesti ajaloost segaseks jäänud on, et sellele putinliku ‘tõde’ asemele ootab? A.P. võiks enese harimiseks ülalpool Henri Õllevalaja kommentaare lugeda.

   • Avatar
    Aleksander

    Veel niipalju, et venemaa ‘sõber’ Hiina on blokeerinud enda territooriumil putini teise ilmasõja ‘tõe’, mille ta avaldas oma käpiku USA ajakirjas.

    https://www.finanz.ru/novosti/aktsii/kitay-zablokiroval-statyu-putina-o-vtoroy-mirovoy-voyne-1029435620

   • Avatar

    Aleksander on varemgi siin mingisuguseid luulusid levitanud ja seegi kord on tal klassikat varuks. Nimelt eitab ta selliseid ajaloolisi fakte, et sakslased siit taganedes eestlased ja oma liitlased moona ja söögita jätsid, et Inglismaa ja USA rõõmsalt Staliniga kokkuleppeid sõlmisid ja Eesti sellele särasilömsele vuntsidega onule ära kinkisid, et seda jama varjate sakslaste poolt, kuigi teati jms.
    Aleksander kirjutab teile palju huvitavama ajaloo, kui seda Mart Laar purjus peaga kirjutas.
    Asi, no Aleksandru uus ja õige ajalugu algab sellega, et pole toimunud Teherani, Jalta ja napilt peale sõda Potsdami konverentsi, kus meie tublid “liitlased” ja vana Joss Euroopat jagasid

 • Avatar

  Minu jaoks on Sinimägede lahing parteide sisseastumiseksam minu kui valija maailma. Mälestate = olete olemas. Ei mälesta = ei ole olemas. Seega olen alati öelnud, et Eestis on ainult kaks parteid: EKRE ja Isamaa. Ei tea, mida Isamaa tänavu tegi? Peale jagunemise loomulikult. Nüüd on neil veider vasakpoolne-parempoolne poeg. Väga segane lugu.

  Ajalooga on Eestis üldse väga kurvad lood. Sinimägesid, Ernat ja Moero hukku peavool ei taha. Hämmastav, sest Moero lööb surnute arvuga Titanicu suurelt üle. Muidugi, Nõukogude õhuvägi on võib-olla juba “meie inimesed” ja jäämägi on suva. Võib-olla peaks arvesse võtma kliima soojenemist ja olema jäämäe vastu sallivam? Seega lendaks koos Moeroga pildilt ja mälust ka Titanic. Raamat “Sinine lint” visake prügikasti. Elagu sõbralik jäämägi!

 • Avatar

  Küll see koroona on ikka hea põhjus rahvusliku mälu allasurumiseks. Reisitakse kõikjal, aga vaata näe muud asjad on ikka selle va korontšiku tõttu kalevi all…Ukerainlasi tuleb aga lennukite ja bussidega robinal sisse. Siis koroona ei loe. Nojah, aga sissetoomise luba ju anti. Teadsin kohe, et see kahenädalase karantiini jutt ei taksista ju enam kuidagi uute koroonahaigete võõrtööliste sissetoomist. Soroslastest liberitel nüüd siis raha vähe on või? Hoiavad või kolm kuud priil toidul ja nunnutamisel – peaasi, et globalistide sisseveo plaan toimib!

  • Avatar

   Sellepärast tulebki konkreetne olla. Kui ei soovita edendada võõrtööjõudu, siis sellest mõttest tulebki lähtuda, mitte koroona seljataga vingerdada ja järgmistele vingerdajatele mugavaid argumente sülle mängida.

Lisa kommentaar:

Your email address will not be published.

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused