Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Põhiseadus ütleb selgelt, et Eestis tsensuuri ei ole, ometi on näha, kuidas tahetakse piirata sõnavabadust

19.10.2020
Eesti põhiseadusest kinnipidamine on üha harvemaks muutunud. Pilt on illustratiivne.
© Uued Uudised

Siseminister Mart Helme ütluste ajel üles keeratud skandaali taustal tuletame kõikidele meelde Eesti Vabariigi Põhiseadust, mille järgi Eestis tsensuuri ei ole.

Põhiseaduse § 45 ütleb: „ Igaühel on õigus vabalt levitada ideid, arvamusi, veendumusi ja muud informatsiooni sõnas, trükis, pildis või muul viisil. (—) Tsensuuri ei ole.“

§ 41 lisab: „Igaühel on õigus jääda truuks oma arvamustele ja veendumustele. Kedagi ei tohi sundida neid muutma. (—)  Kedagi ei saa veendumuste pärast võtta õiguslikule vastutusele.“

EKRE esimees Martin Helme ütles, et EKRE jaoks on vastuvõetamatu, et nende põhilist tuumikväärtust – seista traditsioonilise perekonna eest – soovitakse keelata. “Ei tule kõne alla, et liberaalid kirjutavad meile ette kuidas ja kellega me räägime,” lausus Helme. “Kui on Eestis mõni inimene, kes arvab, et EKRE ei seisa traditsiooniliste väärtuste eest, siis ta on eilane. Mart Helme pole öelnud midagi sellist, millest EKRE pole enne rääkinud.”

Martin Helme ütles, et homodel on Eestis täpselt samasugused õigused nagu kõigil teistel inimestel. “Küsimus põhiseaduslikes väärtustes. Põhiseadus lubab käituda südametunnistuste järgi ja näeb ette sõnavabaduse.”

Ka EKRE-t ja Mart Helme intervjuus kasutatud väljendeid teravalt kritiseerinud president Kersti Kaljulaid on deklameerinud, et sõna on vaba“.

EKRE poliitikute tasalülitamise katses võib näha tõeliselt ohtlikku ja põhiseaduse vastast sõnavabaduse piiramise ning tsensuuri kehtestamise püüdu.

Kümmekond aastat tagasi väljendas end Reformierakonna tipp-poliitik Jürgen Ligi sõnadega, et kel siin ei meeldi, mingu minema. Nimelt soovitas tollane rahandusminister Jürgen Ligi 3. aprillil 2010 riigikogu kõnetoolis kõigil neil, kes pole rahul Eesti eluga, otsida õnne mõnes teises riigis.

Mart Helme ütles hiljuti Saksa ringhäälingule antud venekeelses intervjuus muu hulgas, et homod võivad joosta Rootsis, mitte jooksku Rootsi, nagu on valesti tõlgendatud.