Põhiseaduskomisjoni enamus hülgas vabadussõjalaste au taastamise idee seadusesse raiumise

Eesti,
- Updated
henn põlluaas

Riigikogu põhiseaduskomisjon teeb tänase arutelu järel parlamendile ettepaneku tagasi lükata 13 Riigikogu liikme esitatud eelnõu Eesti Vabadussõjalaste Liidu ja sellega seotud inimeste ja organisatsioonide rehabiliteerimiseks.

Eelnõu tagasilükkamise poolt oli viis ja vastu kaks komisjoni liiget, EKRE esindaja Henn Põlluaas ja keskerakondlane Helmut Hallemaa. Kolm komisjoni liiget jäid erapooletuks. Eelnõu peaks Riigikogu suurde saali jõudma veebruaris.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Riigikogu Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) fraktsiooni liige Henn Põlluaas esitas vastavasisulise eelnõu parlamendile möödunud aasta suvel. Selles öeldakse järgmist: “12. märtsil 1934. aastal sooritati Eesti Vabariigis võimupööre, millele järgnesid repressioonid nii poliitiliselt aktiivsete eraisikute kui ka nende ühenduste vastu. Represseeritud isikutelt võeti nende seadusliku poliitilise tegevuse ja poliitiliste veendumuste pärast ära vabadus, sõjaväelised auastmed ja autasud; sõjaväelased ja ametnikud kaotasid töö, kohalike omavalitsuste volikogudesse valitud isikud oma kohad. Toimepandud aktsioonide põhjendamatust on osaliselt tunnistanud ka nende toimepanijad, pidades võimalikuks repressioonide ohvriks langenud isikute osalist amnesteerimist mõne aasta möödudes. Ent õiguslikult on poliitiline arveteõiendamine ja tagakiusamine tänaseni heastamata. Sellega seoses tuleb rehabiliteerida kõik isikud ja ühendused, kes olid süüdi mõistetud või represseeritud seoses osalusega Eesti Vabadussõjalaste Liidu ja sellega seotud ühenduste tegevuses, samuti selle tegevusele kaasaaitamises või toetamises.”

Riigikogu on varem hukka mõistnud Eesti okupeerimise ja annekteerimise ning okupatsioonirežiimide kuriteod Eestis, samuti on vastu võetud mitmeid heastavaid seadusi represseeritud isikute kohta. “Küsimus on ajaloo selgeksrääkimises, kunagise ülekohtu heastamises ja seeläbi puhtalt ka moraali ja eetika küsimus,” arvab Henn Põlluaas, lisades, et sellega oleks pidanud tegelema kohe taasiseseisvumise järel. “Kui Eesti riik ei suuda oma kunagi tehtud ülekohut heastada, siis kuidas me tohime tahta, et meile endile tehtud ülekohut heastataks?”

Henn Põlluaas lisab, et vabadussõjalaste rehabiliteerimine on aktuaalne just Eesti 100. sünnipäeva eel, näitamaks, et praegune Eesti on 1918. aastal loodud demokraatliku Eesti Vabariigi õigusjärgne riik, kes peab au sees demokraatlikke seisukohti ja aateid.

Eelnõu algatasid EKRE liikmed Henn Põlluaas, Mart Helme, Martin Helme, Uno Kaskpeit, Jaak Madison, Raivo Põldaru ja Arno Sild, Keskerakonna saadikud Jaanus Karilaid, Marko Šorin, Aadu Must ja Märt Schults ning Reformierakonna liikmed Madis Milling ja Igor Gräzin.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused