Politoloog Martin Mölder: EKRE on erakondade taeva Põhjanael

Eesti,
- Updated
EKRE õhupall
©UU
EKRE õhupall

Täna 6. aprillil Teaduste Akadeemias toimunud Ühiskonnauuringute Instituudi seminaril „Poliitikas kaotsi läinud: Eesti kodanike väärtushinnangud ning erakondlik esindatus“ ütles politoloog Martin Mölder, et Eesti erakonnamaastiku Põhjanael on EKRE.

Ilmselt pidas Mölder metafooriga silmas seda, et EKRE särab Eesti poliitikataevas kõige eredamalt, ent kõik need inimesed, kes teda valima lähevad, teevad seda erinevatel põhjustel. Ülejäänud erakondi valima minevad inimesed teevad seda enam-vähem sarnasetel põhjustel, arvab Mölder.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

„Nii Vabaerakond, sotsid kui ka IRL – nende languse põhi ei ole veel käes,“ lausus Johan Skytte Instituudi teadur Martin Mölder. „Vabaerakonnal puudub stabiilne valijaskond ning see võib langeda kuni nullini. Nii IRLi kui ka sotside puhul on põhi valmiskünnise all. „Kõige madalam toetus on aga rohelistel, kuid nende puhul on võimalik ainult tõusta – neil on põhi käes. Roheliste juht Zuzu on purjetanud Tallinna linnavalitsusse varjule, mis teeb edu saavutamise raskemaks.“

„EKRE valijate hulgas on 70% mehed, sotse valivad aga peaaegu ainult naised – sotside valijate hulgas on vaid 30% mehi,“ rääkis Martin Mölder. „Sotsid on jäänud ühte soogruppi kinni, nad peaksid rohkem apelleerima meestele. Kolm tipperakonda – EKRE, Reformierakond ja Keskerakond – nende minimaalne toetus on päris kõrge. EKRE minimaalne toetus on 10%, Keskerakonnal 20%, Reformierakonnal 30% lähedal. Nende puhul on n-ö lagi käes. Reeglina ükski erakond ei suuda oma lage realiseerida.”

6. aprillil toimus Teaduste Akadeemia saalis seminar „Poliitikas kaotsi läinud: Eesti kodanike väärtushinnangud ning erakondlik esindatus“, mille käigus Ühiskonnauuringute Instituut esitleb värskelt Turu-uuringute ASiga koostöös läbi viidud avaliku arvamuse küsitluse tulemusi. Iga-aastasest Eesti valijate maailmavaatelisi seisukohti kajastavast uuringust selgub, et Eesti inimeste väärtushinnangutes on toimunud samm mõnevõrra konservatiivsema enesemääratluse suunas.

Uuringu tulemusi tutvustasid ja analüüsisid Ühiskonnauuringute Instituudi analüütik Tanel Paas ning TÜ politoloog Martin Mölder. Eesti inimeste väärtushinnangutes aset leidnud muudatusi vaadeldakse eeskätt lähenevate Riigikogu valimiste valguses, arutletakse Eesti parteisüsteemi ja selle ideoloogilise struktuuri üle. Lisaks püütakse uuringutulemuste põhjal kaardistada, millised on järgmiste Riigikogu valimiste eel poliitilises võitluses uued ja olulisemad teemad ning millised valijad on Eesti poliitikas majandusliku vasak-parem skaala kõrval esindamata. Kes on need valijad, kelle häälte pärast tuleb kõige suurem võitlus?

Lõpus toimus ka paneeldiskussioon „Milline on edukas erakond Eesti lähitulevikus?“, milles osalesid Varro Vooglaid, Ahto Lobjakas, Keit Pentus- Rosimannus ja Tõnis Lukas.

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused