Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

PortoRollo võimu all loovutab Eesti oma välispoliitilise positsiooni Leedule

07.06.2021
Välisminister Eva-Maria Liimetsa ettekanne mõjus sisutühjana.
© Uued Uudised

Balti riikide välispoliitiliseks liidriks on tõusnud Leedu, leiab Eesti Välispoliitika Instituudi teadur Piret Kuusik, kelle arvates on välispoliitiliselt aeglased olnud nii Jüri Ratase teine valitsus kui ka Kaja Kallase oma.

Ta toob välja kaks konkreetset asja Kaja Kallase valitsuse viimastest peataolekutest: kui suur hulk Euroopa riike kehtestas Valgevene lennukitele sisenemiskeelu, võttis Eestil otsuse tegemine mitu päeva; samuti astus Leedu avalikult välja Hiina ja 17 Ida- ja Kesk-Euroopa riigi koostööformaadist 17+1.

Kuusik märgib, et mõni suvi tagasi tehtud uuringu käigus tunnistasid paljud Euroopa Liidus, et näevad just Eestit kolme Balti riigi liidrina. Samal ajal Eesti ei näe enda konkurentidena Lätit ja Leedut, vaid püüab ennast võrrelda Põhjamaadega. Leedu esiletõusuga võib see aga muutuda.

Muidugi jagub Kuusikul Eestile lohutussõnu, kuid see ei väära tulemust, et Eesti on Jüri Ratase ja Kaja Kallase valitsemise ajal oma välispoliitilist positsiooni kaotamas. Kuusik lohutab, et maailmas on ka muid teemasid peale Venemaa ja meie regiooni julgeolekuolukorra, kuid Eesti jaoks on need tükk maad olulisemad kui näiteks Afganistani tulevikuväljavaated või olukord Kongo DV-s.

Eesti praegune välisminister Eva-Maria Liimets on oma ametis nõrgaks osutunud. Seda võib näha tema loosunglikest esinemistest nii Riigikogu ees kui ka rahvusvahelisel areenil, kus tema seisukohtades pole mingit olulist sõnumit – Eesti välispoliitika on ka ÜRO Julgeolekunõukogu liikmena oma sära kaotanud.

Tegelikkuses hävitas Eesti välispoliitika Sven Mikser, kes allutas Eesti välispoliitika täielikult Brüsselile.