Postimehe libauudis ametnikueetikast rõhub valele sihtgrupile

Eesti,
ajakirjandus, ajaleht, postimees
©Uued Uudised
Erameedia küsis riigilt raha, aga sai mööda näppe. Pilt on illustratiivne.

Ennast ajakirjanduse lipulaevaks pidav Postimees astus taas ämbrisse, kirjutades ametnikueetikast kui ministrite probleemist.

Jutt käib loost “Ametnikueetika ununes pooleks aastaks”, kus kirjutatakse: “Ametnikueetika nõukogu pole juba pool aastat saanud tööd teha, avastas riigihalduse minister Jaak Aab (KE) alles nädala eest. Nimelt lõppesid nõukogu volitused juunis, kuid uus nõukogu koosseis on tänini kinnitamata. /…/ …viimasel ajal on palju räägitud ametnikurollist ja eetikast…”

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

“Põhjus nõukogust rääkida kerkis nädala eest, kui Postimees kirjutas sellest, kuidas minister Martin Helme ja tema poliitiline nõunik avaldasid Aidu tuulepargi asjus survet minister Taavi Aasa haldusalas oleva tarbijakaitse ja tehnilise järelvalve ameti juhile. EKRE endine minister Mart Järvik käitus samamoodi maaeluministeeriumi allasutuse PRIA juhiga,” kirjutab Postimees.

Siinkohal Postimees küll lahmib, võrdsustades Martin Helme väidetava sekkumise teise ministri haldusalasse ja Mart Järviku “sekkumise” talle alluva PRIA töösse.

Nagu eelnevast näha võib, seab Postimees küsimärgi alla hoopiski ministrite eetika, kes aga ei ole ametnikud, vaid on poliitilisel ametikohal. Miks süüdistada ministreid, kui jutt on ametnike eetikast ehk sellest, kuidas käituvad nemad, kui võimule tulnud uue valitsuse poliitiline agenda on muutunud?

Ametnike eetika aluseks peaks praegu olema see küsimus, kuidas käituvad nemad, minnes näiteks sotsist ministri alluvusest üle rahvuskonservatiivist ministri alluvusse, mis tähendab muutusi ka tegevustes – kui näiteks üks minister on seni tegutsenud migratsiooni soosivalt, uus minister aga hakkab seda piirama.

Vastuolud ministrite ja ametnike vahel pole tekkinud mitte esimeste liigsest sekkumisest teiste töösse, vaid sellest, et poliitiliselt laetud ametnikud ei taha teha tööd uue poliitilise agenda alusel ning hakkavad vastu töötama.

Kui minister peakski oma volitusi ületama, siis ei ole see mitte sedavõrd ametnikueetika küsimus, kuivõrd ministri vale tegevus. Sellest järelvalveasutuste seaduslikus korras teada andnud ametnikul ei tohiks mingeid eetilisi dilemmasid, kui ta muidugi ei jookse ajakirjandusse või ei lekita ametlikke pabereid.

Just neid viimaseid momente peaks ametnikueetika käsitlema, aga seal pole jällegi mingit erilist pistmist ministri eksimustega. Ametnik saab oma ametijuhendi piires alati tegutseda nii, et ei pea eetilisi piire ületama – või siis on asi ametijuhendis.

Postimees kasutas ametnike eetika küsimuse taas ära räigeks rünnakuks EKRE ministrite vastu – nii palju siis “sõltumatust” ajakirjandusest.

2 commentsOn Postimehe libauudis ametnikueetikast rõhub valele sihtgrupile

 • Avatar
  Leo Viller

  Nõukogudeaegsest ” Edasist ” sai tõepoolest kohati head informatsiooni, sest seal töötasid ilmselt ka mõned ausad inimesed, mida tänapäevases ” Postimehes ” ei näi küll olevat. Näiteks oli seal rubriik ” Siseasjade osakonnast teatatakse “, mille kohaselt võis umbkaudu välja arvutada, et Eesti NSVs tapeti aastas umbes 150 – 200 inimest. Arvestades aga meie tänapäevast ametlikku statistikat,tuleb meie nn statistikute iseloomustamiseks meelde üks kuulus matside kohta käiv ütlus filmist ” Viimne reliikvia “

 • Avatar
  Margus Peterson

  eetiline ametnik . . . mis see on mingi “moodsa” aja “hellitusnimi” vä? või sõimusõna? aga te minge küsige näiteks
  Järviku Mardilt, mida lubas taanlastele eriti “eetiline” lemettiillar, kelle ees isegi “eetiline” prüsseli pasatorm
  suvatses vabandada? küsige kirja kohta, mida mainis endine minister, kui ta toris käis. mille kohta nii “eetilise”
  pärnu kommunisti tindikuli niglasekristo silpigi ei poeta, samas end Järviku Mardi pääle verbaalselt tühjaks öökides.
  “eetiliselt”. värdõigusvolinik pakostiliisa ja eetika? teineteist välistavad mõisted. “juhuslikult” tänases epl-is viirastub
  anveldikärdu sule läbi “eetiline” eksproku, kelle munad on kutseripriidu raudses haardes. tea, kas priit lasi rusikat
  veidi lõdvemale vä? aga sellisest “eetikast” meie pasameedia vaikib. nii eetiliselt, nii eetiliselt . . .

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused