Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Postimehe Valedektoris on lühis: see levitab ise valesid Mart Helme ja Soome kohta

-
13.09.2018
Soome kaitsevägi jälgib juba ammu, et nende ridadesse Vene reetureid ei satuks.
© AFP/Scanpix

Taas on tööle hakanud üks kodukootud valedetektor, mis paraku keerutab ise valesid üles.

Nimelt väidab Postimehe Valedetektor: “EKRE esimees edastas Soome kohta valeväiteid.” Tekst kõlab nii: “Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esimees Mart Helme esitas kolmapäeva õhtul ETV saates «Esimene stuudio» valeväiteid, kui ütles, et Soome hoiab resoluutselt topeltkodakondsusega ja vene päritolu inimesed riigisaladusega kokkupuutumisest eemal.”

Mida väidab Postimees, tõestamaks, et Mart Helme valetab? “Soome teeb riigisaladusega kokku puutuvate inimeste puhul taustakontrolli, aga selle aluseks ei ole rahvus või kodakondsus,” ütles Soome saatkonna pressinõunik Hannele Valkeeniemi Postimehele. “Soomes kehtib väga oluline võrdse kohtlemise põhimõte ja mingit rahvusel või topeltkodakondsusel põhinevat keeldu riigisaladusega kokkupuutumiseks seadustatud ei ole.” Kas Postimees tõesti usub, et diplomaatilisest kanalist on võimalik saada ka muud vastust?

Tegelikult pöörab Soome oma saatkonna pressinõuniku poliitkorrektsusest hoolimata topeltkodakondsuse ohtudele suurt tähelepanu, kuigi seadusi selleks sageli veel ei ole. Portaal eestinen.fi kirjutab oma ringhäälingule Yle toetuvas loos “Soome kaitsevägi võttis venelased erijälgimise alla juba 2017. aasta algul” järgmist: “Soome kaitsevägi võttis venelased erijälgimise alla juba 2017. aasta algul ning piirama hakati venelaste ajateenistust. Erijälgimise alla võeti venelased ehk need, kel on nii Soome kui Vene kodakondsus, seda eriti seoses sündmustega Ukrainas.

See tähendab, et Soomes ei lasta teatud ametikohtadele isikuid, kel on varasemast Vene kodakondsus. Taustaks: erinevalt Eestist on Soomes lubatud topeltkodakondsus, ehk Soome kodakondsuse saanud isikud ei pea loobuma oma eelmisest kodakondsusest.

Soome tahab topeltkodakondsusest loobuda, aga juba enne seda on kaitsejõududes võetud tarvitusele meetmed varem Vene kodakondsust omanud Soome kodanike suhtes. Piirang tähendab juba mõnda aega seda, et neid, kel on olnud varem Vene kodakondsus, ei võeta kaitsejõududesse tööle.

Juba varem tegi Soome kaitsevägi eraldi taustauuringu isikute suhtes, kes kasutavad töös kaitseväe infosüsteemi ja pääsevad tänu sellele ligi kaitseväe isikkoosseisu andmebaasile. Uuringu käigus tuli välja ühe isiku Soome-Vene topeltkodakondsus. Seetõttu ei lastud teda töökohale, mis oli tema jaoks ette valmistatud.

Soome-Vene topeltkodakondsusega isikutele kehtivad piirangud ka ajateenistuses. Rahvusringhäälingule Yle teatavaks saanud salajase korralduse kohaselt muudetakse topeltkodakondusega isikute ajateenistust. Nii näiteks ei koolitata topeltkodakondsusega isikuid enam selliste operatsioonide tarbeks, kus on juurdepääs julgeoleku jaoks kriitilise tähtsusega infole.”

Yle lugu on leitav SIIT.