Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Presidendi rahastamise ja seaduse kuulutamise seosed: Kadriorg lükkab süüdistused tagasi, erikomisjon arutab homme

07.08.2023
PEEP JAHILO

Presidendi kantselei direktor Peep Jahilo märkis esmaspäeval tehtud avalduses, et ta peab enda kohuseks vastata meedias esitatud väidetele, nagu oleks keegi kantselei ametnikest seadnud riigipea poolt seaduste välja kuulutamise sõltuvusse kantselei eelarve probleemide lahendamisega.

“See on väär. Kadriorg ei kauple seadustega. Riigikogus vastu võetud seaduste välja kuulutamise või nende parlamenti tagasi saatmise põhjendus on ainult üks – kas seadused on kooskõlas põhiseadusega või mitte. Ühtegi teist põhjendust ei saa olla ega olegi,” märkis ta.

Ta kinnitas, et seaduste välja kuulutamise üle otsustamine on ainult presidendi pädevuses ning mitte keegi teine, sealhulgas presidendi kantselei ametnik, ei tee riigipea eest neid otsuseid.

“Sel kevadel sattusid ajaliselt kokku meie kantselei küsimus rahandusministrile, kas oleks võimalik saada presidendi tegevuse – sealhulgas välissuhtluse – toetamiseks sel aastal täiendavat rahastust ning parlamendis mitmete seaduste vastu võtmine,” tõdes Jahilo.

“Seoses üldise kokkuhoiukavaga teatas rahandusminister, et lisarahastust presidendi kantselei ei saa. Parlamendis vastu võetud seadused kuulutas president välja, sest need olid kooskõlas põhiseadusega. Mitmel juhul ei kasutanud ta ära seadusega ette nähtud 14 otsustamispäeva, mistõttu näiteks valitsuse seaduse ja maksuseaduste muudatused jõustusid seadustes ette nähtud ajal,” ütles ta.

“Presidendi kantselei ametnikud on kinnitanud, et keegi neist ei ole seadnud kedagi valitsusest valiku ette: kui kantselei lisarahastust ei saa, siis riigipea seadusi välja ei kuuluta. Kõik presidendi meeskonna liikmed teavad täpselt, millest lähtudes riigipea seadusi välja kuulutab. Veelkord, põhiseaduse väline teema, näiteks kantselei eelarve ei saa olla ega ole kunagi otsustamise aluseks,” selgitas Jahilo.

“Küll olen pannud poliitikutega igapäevaselt suhtlevatele kantselei ametnikele südamele, et selles suhtluses puuduks ülevoolav mängulisus või iroonia kasutamine retoorika võttena, mida võib lõpuks mitmeti, ka eksitavalt tõlgendada. Pean ülioluliseks presidendi ning tema kantselei töist ja usalduslikku koostööd teiste põhiseaduslike institutsioonidega. On üks Eesti riik, mida me teenime,” ütles Jahilo.

Kuna avalikkuse ette kerkinud küsimused presidendi institutsiooni rahastamise ja seaduste väljakuulutamise vaheliste seostest, arutab Riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjon seda teisipäeva hommikul toimuval erakorralisel avalikul istungil.

Istungile on kutsutud rahandusminister Mart Võrklaev, rahandusministeeriumi eelarvepoliitika asekantsler Sven Kirsipuu, presidendi kantselei direktor Peep Jahilo, riigikontrolör Janar Holm ning riigikontrolli esindaja.

 

Allikas: BNS