Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Presidendi sõnad täiuslikust kaitsevõimekusest kõlavad õõnsalt ja uinutavalt

17.11.2018
Kaitsevõimekust ei hinnata paraadide järgi.
© Tiina Kõrtsini/Õhtuleht

Eestis on palju räägitud sellest, kuidas ilusad sõnad ja reaalsus kardinaalselt lahku lähevad ja iga päev toob uusi näiteid juurde.

Uued Uudised ja varem ka Delfi on avaldanud EKRE kaitseministrikandidaadi Leo Kunnase artikleid sellest, milline kuristik haigutab reaalse kaitsevõimekuse ja selle vahel, milline kaitsevägi hetkel on – meil on puudu soomusmanööverdus-, õhutõrje- ja rannakaitsevõimekus ning palju muudki. Aga president Kaljulaid teeb endiselt uinutavaid avaldusi.

“Tänapäeval on kaitsevägi heas lahinguvalmiduses ja reaalselt relvastatud ning kaitseliidule usaldatud maakaitse ja koostöö teiste riigiasutustega ei eksisteeri mitte paberil, vaid on ka reaalses elus läbi proovitud,” vahendab BNS presidendi sõnu.

Leo Kunnase hinnang sellega küll sarnane pole. Jah, kaitseväe heaks on palju ka ära tehtud, aga mitte riikliku kaitsepoliitika kaudu, vaid pigem selle kiuste. Kaitsevägi väärib oma töö eest tunnustust, aga mitte kindral Terras, kelle ajal on areng seisma jäänud, kaitseväge raputavad skandaalid, kuid vastutust ei võta keegi, eriti veel kaitseväe juhataja ja riigireetmise kontekstis.

Ometigi laulab president Terrasele kiidulaulu: “”Selle kõige taga on tuhandete kaitseväelaste ja ametnike raske töö. Kuid teatavasti juhib kaitseväge ainujuhtimise põhimõttel kaitseväe juhataja. Ja kindral Terras – need on eelkõige olnud sinu prioriteedid ja sinu sõjaline nõuanne, mida ma praegu kirjeldasin. Eesti tänab sind selle aja eest, mis sa oled meile andnud,” kõneles Kaljulaid.

“Sõjapidamine ja selleks valmistumine pole ainult lõbusad paraadid, kasarmuhuumor ja vineerist sihtmärkide pihta tulistamine,” ütleb riigipea. Terrase ajal ongi paraku kaitseväest paraadarmee saanud.

President Kersti Kaljulaid ütles reedel kaitseväe 100. aastapäeva tähistamisel Estonia kontserdisaalis, et Eesti inimene magab öösel rahulikumalt, teades, et saab loota kaitseväelaste valmisolekule riigi vabaduse eest seista. Ei, Kaljulaid, Eesti ei maga rahulikult, sest kuigi me teame, et kaitseväelased on tublid ja liitlased käe pärast, teame me ka seda, et ühine kaitsevõime on veel liiga nõrk, et rahus magada!

UU