Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Presidendivalimised tõestasid, et ainult EKRE-le võib kindel olla

31.08.2021
EKRE on alati koos omadega – miks pidanuks rahvuskonservatiivid toetama kedagi teist peale oma Henn Põlluaasa? Pilt on illustratiivne.
© Uued Uudised

Alar Karise hädine äravalimine näitas seda, kuidas neli ülejäänud parlamendierakonda vangerdasid igati, samas kui rahvuskonservatiivid ei muutnud mitte mingite pakkumiste peale oma meelt.

Isegi paljud EKRE toetajad pommitasid erakonda ja Uusi Uudiseid etteheidetega, mille kohaselt tulnuks rahvuskonservatiividel juba eile Karist toetada, muidu saavat “Kadrioru eit” uuesti riigipeaks. EKRE-l aga oli oma kandidaat, Henn Põlluaas ja tema toetamisest ei kavatsetudki loobuda.

See on Eesti poliitikamaastikul erandlik, et üks erakond ei vali pakutavate präänikute vahel, vaid püsib tugeval eetilisel ja moraalsel positsioonil. Näiteks ERR-i ajakirjanik Anna Pihl ei suutnud Riigikogu koridoris Mart Helmega vesteldes kuidagi aru saada sellest, et EKRE saadikutel ei keelatud Karise poolt hääletada, vaid nad ise otsustasid, et ei osale valimisfarsis – tibireporteri nägu näitas, et selline võimalus ei mahu tema korruptsioonist küllastunud peakesesse.

EKRE-l oli oma kandidaat ja kuigi tõepoolest oli võimalus, et juhul kui Karist ei valita, vangerdatakse Kersti Kaljulaid tagasi presidendiks, siis erakond ei kavatsenud poliitmänge kaasa mängida. See lisab rahvuskonservatiividele kõvasti usalduskrediiti – nad ei lähe parema positsiooni saavutamiseks kompromissidele oma põhimõtteid reetes, seega võib EKRE-t alati usaldada.

EKRE esimees Martin Helme on öelnud nii kooseluseaduse kui ka Marina Kaljuranna valimise kontekstis, et otsustamine tuleb anda rahva kätte ja kui rahvas teeb oma valiku, siis olgu see ka EKRE-le ebameeldiv, austavad rahvuskonservatiivid alati rahva tahet, kui see on esitatud ausal referendumil või valimistel.

Samas käis häälte libisemine kõvasti nii PortoRollos kui ka sotside ja Isamaa ridades, kus põhimõttekindlust on raske leida – “Lõpuks on ainult, kõik ainult enesemüümine / turul me oleme vennad ja õed. / Tükk haaval, jupp haaval, / päev haaval, tund haaval / üksteisel müüme omad usud ja tõed.”