President Kaljulaid ehitas möödunud aastal Narvas Potjomkini küla

President Kersti Kaljulaid Narvas – talle näidati, aga ta ei näinud.

Möödunud aastal töötas president Kaljulaid suure reklaamikära saatel mitu nädalat Narvas, kuid mingit tulemit sellele ei järgnenud – napilt pool aastat hiljem ujusid päevavalgele suured probleemid energeetikasektoris.

“Ida-Virumaa tänased probleemid hüüdsid tulles, me lihtsalt lootsime, et äkki neid ei tule,” ütles president Kersti Kaljulaid Telliskivi loomelinnakus toimunud EL kliima-ja keskkonnapoliitika seminaril. Juunis Ida-Virumaad külastades aga teatas Kaljulaid kaevuritele, et nad jäävad küll tänu Põxitile tööst ilma, kuid see-eest tuleb saja aasta pärast parem kliima.

Miks oli Kaljulaidil vaja Narvas “pakazuhhat” teha, kui ta ei suutnud isegi sealsete võimupoliitikute ja majandusinimestega selgeks rääkida, mida tuleb Põxiti ja CO-kvootide järgselt ette võtta? Käis kostüüme näitamas ja tõestamas, et on nii eestlaste kui ka jeestlaste “riigiema”?

Kaljulaidi puhul torkab silma, et tema tegemistes on palju tühikargamist ja reaalset tööd ta ei tee. Presidendi viibimine Narvas oleks pidanud tähendama koosistumisi ja arutelusid, kuidas kriise ennetada. Praeguse riigipea puhul aga järgnes üsna pea pärast tema Ida-Virumaalt lahkumist sotsiaalmajanduslik hädaolukord.

Kunagi käis Narvas ka varasem peaminister Taavi Rõivas, kes ajas narvakatele jaburat jura heast elust olevikus ja tulevikus, samas kui kaamera libises üle tagumistes ridades istuvate vene “babuljade”, kes särtsusid vihast ja teritasid mõtetes küüsi, et lollusi rääkiv Rõivas räbalateks kiskuda.

Vähe on poliitikuid, kes suudaksid Ida-Virumaa rahvaga konstruktiivselt rääkida. Europoliitikud oskavad vaid lobiseda sellest, kui hästi on meil EL-is läinud ja kui heaks veel tulevikus kõik muutub; Yana Toom aga käib seal Eesti riigi mainet hävitamas. Kui keegi mingit asjalikku sõnumit edastada suutis, siis oli selleks põlevkivienergeetikuid külastanud rahandusminister Martin Helme – tema lihtsalt ei aja katteta mula!

President Kaljulaid soovib edaspidi ka Kagu-Eestisse tööle minna – ju siis on ka seal pärast tema lahkumist kriisi oodata.

Kommentaarid