Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

President Kaljulaid umbusaldas Eesti sõjalist tuge NATO-t ja ülistas EL-i rahajaotamist

28.08.2021
Venemaa heidutamisest rääkiv president Kaljulaid on ise üritanud Putiniga sõbraks saada.
© Scanpix

President Kaljulaidi eurolojaalsus on tõusnud tasemele, kus ta ei usalda NATO-t, mille liige on ka Eesti, vaid loodab kaitseküsimustes ennast mannetuna näidanud Euroopa Liidule.

President Kersti Kaljulaidi sõnul võiks Balti riikide keskmaa-õhutõrje loomist rahastada Euroopa Liidu ühtekuuluvusfondist, kirjutab ERR.

“On üks koht, kus Euroopa Liit on parem kui NATO – ümberjagamine. Kui Euroopa Liit tahab milleski panustada, võib ta kasutada ühtekuuluvusfondi raha,” märkis Kaljulaid. “Kui sellega oldaks valmis edasi liikuma, võiks Euroopa Liidu toetus NATO tegevusele olla väga suur.”

President ei mõista, et erinevalt NATO-st on EL siiski majanduskoostööle põhinev ühendus, ja ta pakub sisuliselt, et liit hakkaks ka sõjalisi rahastamisi tegema. Samas tunnistab ta, et EL on mannetu.

“Euroopa Liidu Nõukogus tullakse aga kokku  ja arutatakse liikmesriikide kaitsevõime arengut. Viiendat aastat istume Brüsselis ja ütleme, et Balti riigid, sealhulgas Eesti, kulutavad üle kahe protsendi sisemajanduse kogutoodangust, aga ikkagi ei ole neil näiteks keskmaa-õhutõrjet. Kas on mõistlik tulla kuuendal aastal samamoodi kokku sedasama fakti tunnistama või siis luua mehhanism, kus need kulutused saab ümber jagada?” küsis Kaljulaid.

EKRE on keskmaa-õhutõrje ja rannakaitse tarvis kavandanud kaitsekulutuste tõstmist 2,6 protsendini ja vajadusel riigikaitselise laenu võtmist, et likvideerida lüngad kaitsevõimekuses. Kaja Kallase valitsus aga kärbib kaitsekulutusi ning president Kaljulaid soovib Eesti veelgi rohkem eurorahade jagamise külge siduda.