President Kaljulaidi Venemaa visiidist võib kujuneda Mailis Reps Marimaal 2.0

Eesti,
- Updated
©AFP/Scanpix
Kas tulemas on deja vu?

Enne president Kaljulaidi Moskva-visiiti kostub üha enam hoiatusi, et meie riigipea pole see, keda võiks Putiniga kokku lasta.

Asi pole mitte ainult erinevates MRP-paktides, millega Eesti võimueliit alates Karl Selterist Moskvast tagasi pöördub. Vene võimurid oskavad Lääne poliitikuid lõksu püüda – isegi kui seal ei sõlmita mingeid kokkuleppeid, kasutab Venemaa propaganda mistahes kahetimõistetavad ütlused kohe enda huvides ära.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Eestis pole ammugi enam 1990. aastate ausaid ja otsekoheseid poliitikuid (peale EKRE omade, keda süüdistatakse selle eest käremeelsuses) – Eesti võimueliit on halvimas mõttes muutunud Lääne-Euroopa omade sarnaseks, olles poliitkorrektsed, ebasiirad ja kahekeelsed.

Sellega nad Venemaal võrku püütaksegi – venelased söödavad ette midagi silmnähtavat, mille peale Lääne poliitikute vaoshoitus  keelab neil otsekohest vastust anda, nad räägivad mingit poliitkorrektset mula, ütlevad sigaduse kohta leebelt ja seda Kremlile vaja ongi. Nad toovad ette reaalse asja ning vahendavad kogu maailmale seda, kui ümmarguselt mingi Lääne liider vastas – näete, ta ei mõistnudki hukka, järelikult toetas!

Umbes sellisesse olukorda sattus palju aastaid tagasi minister Mailis Reps, kes andis Marimaal telekommentaari, milles ütles, et maride olukord on Eesti ajakirjanduse poolt kirjeldatust tunduvalt positiivsem. Repsi šokeerivad sõnad kõlasid ajal, kui Euroopa Parlamendis ja Euroopa Nõukogu Parlamentaarses Assamblees olid töös väga tõsised dokumendid soome-ugri rahvaste kriitilisest olukorrast Venemaal. Isegi kui Repsi kodumaal selle ütluse eest laideti, sai Venemaa öelda, et näete, Eestis pole isegi ministril sõnavabadust.

Venemaa nii teebki – viib Lääne poliitiku Potjomkini külla, näitab ilustatud pilti ja siis küsivad ajakirjanikud otse: no mis te arvate? Poliitkorrektsus ei luba külalisel öelda, et see kõik on ju jama ja näidake tegelikku elu – ta ütleb, et pole vigagi, ja Kremli propaganda pasundab kohe: näete, tema arvates pole meie elul midagi viga.

Kahjuks kuulub ka Kaljulaid nende läänelike poliitikute sekka, kes räägivad hallides varjundites ja juhinduvad mingist poliitkorrektsest mõttekäigust. Eesti president võib vabalt hakata Moskvas looma pilti, mille järgi tema ja Eesti olevat avatud, me tahtvat anda Venemaale võimaluse jagada Lääne väärtusi, me olevat valmis poolele teele vastu tulema ja nii edasi, nagu need poliitikud ikka räägivad.

Läänes peetakse sellist juttu omavahelises suhtluses igati normaalseks, Lääne-Venemaa suhtluses aga keeratakse see asi kohe pea peale – hakatakse täie tõsidusega rääkima, et Eesti president kiitis heaks Venemaa selle ja tolle sammu. Nii aetakse Eesti ja liitlaste vahele kiil – ja Kremli ei häiri absoluutselt see, kui nad valetavad otse näkku.

Alles reedel kirjutas kapo aastaraamat just sellisest juhtumist: Kremli propagandaseminaril viibisid Eesti professor Magnus Ilmjärv ja üks Kremli-meelne itaallane, ning korraldajad väitsid kohe, et Venemaa algatus pälvis Lääne akadeemiliste ringkondade huvi.

Kas president Kaljulaid võib sellisesse Kremli lõksu jalutada? Tema Läänes omaks võetud ebasiirast ja poliitkorrektset retoorikat arvestades – jah, ta ronib sinna lõksu sisse, sest ta on Venemaa osas piisavalt rumal, venelaslik sigatsemine ei pääse tema läänelike roosade prillide taha, ja ega tänases Eesti võimupoliitikas pole enam ka nõunikke, kes Venemaad tunnevad ja teda ette hoiataksid.

Ei kujuta tõesti lillelapselikku läänlast Kaljulaidi kohtumas vana KGB-lase Putiniga ja sealt terve nahaga väljumas.

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused