Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

President, poliitikud ja meedia võlgnevad Marti Kuusikule vabanduse, mis ikka vabandus on

-
29.05.2021
Marti Kuusik
© Riigikogu

President Kersti Kaljulaid, kes kahe aasta eest lahkus demonstratiivselt Riigikogu saalist Marti Kuusiku ministrivande andmise ajaks ja lubas toona vabandada esimesena, kui Kuusiku süü tõendamist ei leia. Nüüd, kui Kuusik õigeks mõisteti, ta seda tegigi. Aga kuidas?

Kaljulaid kirjutas paar rida selgituseks või pigem enese õigustuseks, miks ta toona niimoodi käitus ning poetas selle lõppu „Vabandan Marti Kuusiku ees.“ Siinkohal tekkis paljudel küsimus, kas selline viis on piisav, kas see on proportsioonis selle hüsteerilise süüdistuste laviiniga, mis Kuusiku suunas osaks said.

President peaks vabandama otse Marti Kuusiku ees, mitte sotsiaalmeedias. See on vähim.

EKRE esimees Martin Helme sõnul ei piisa Kaljulaidi puhul moka otsast tehtud mõminast, vaid proportsionaalsus eeldab ikka suurejoonelist šõud: „Vastuvõtt Kadriorus, pärast ühine pressikonverents koos kõnega süütuse presumptsioonist ja sellest, kuidas inimestele ei tohi haiget teha poliitilise punktivõidu nimel. Ehk tasuks tellida veel temaatiline dressikaski.“

Siin viitab ta pusale kirjaga „Sõna on vaba“, millega Kaljulaid toona parlamenti ilmus.

Martin Helme lisas, et nende hulk, kes vabandama peavad, on üsna pikk, võtku aga ritta. „Muidugi peab nüüd kaks nädalat järjest oma esilehe ära täitma Delfi, Eesti Ekspress ja EPL. Iga hüsteeriatoonis, üle lehe pealkirjaga laimulugu tuleb ükshaaval sama suurelt ja sama erutatud tonaalsusega ümber lükata ja vabandada,“ märkis Helme. „Ja ma ootan, et vabandaks kõik need refikatest ja sotsidest riigikogu liikmed, kes nädalast nädalasse, kuust kuusse laimasid nii Kuusikut kui EKREt, nimetades meid kindlas kõneviisis naistepeksjate ja naistevihkajate erakonnaks.“

Riigikogu EKRE fraktsiooni esimees Henn Põlluaas lisas, et ta ei arva, et president Kaljulaiu sotsiaalmeedias tehtud vabandus Marti Kuusikule oleks kaugeltki piisav: „Inimese ja tema pere elu on rikutud, neid on kaks aastat põhjusetult taga kiusatud. Vabandus peab olema täpselt samamoodi avalik ja silmast-silma, nagu tema demonstratiivne väljamarssimine Riigikogu saalist kui Kuusik ministrivannet andis.“

Põlluaas lisas, et ta oli Kaljulaidile just vahetult enne istungit öelnud, et ei tasu kõike, mis lehtedes kirjutatakse tõsiselt ja tõe pähe võtta. Eriti kui see käib EKRE ja mõne selle liikme kohta. President vaidles vastu ja väitis, et tal on kindlad andmed… Seega oli ka tema sellest infooperatsioonist juba teadlik.

Sihtasutuse Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks esimees Varro Vooglaid näeb presidendi postituses hoopis eneseõigustust.

“Et see ongi kõik? Mõned read Facebookis ja ongi korras, olgugi et teine inimene on läbi justiitshakklihamasina lastud ja tema elu on hävitatud? Ja mis mõttes ei saanud käituda teisiti? Milles üldse seisneb vabandus, kui inimene samal ajal toonitab, et tal tegelikult ei olnudki valikut teisiti käituda?” kirjutas Vooglaid Kaljulaidi vabanduse postituse kommentaaridesse. “Kui ei olnud valikut teisiti käituda, siis ei saa ju olla ka süüd, mille eest vabandada, sest moraalne etteheidetavus seonduvalt teatud moel käitumisega eeldab võimalust käituda teisiti. Ehk kokkuvõtlikult on tegu suurepärase näitega sellest, kuidas formaalselt vabandada, aga samal ajal hoopis ennast õigustada.“

EKRE poliitik Anti Poolamets ootab, et president saadaks Marti Kuusikule ametliku vabanduskirja, mille Kuusik saab seinale raamida.

Marti Kuusik on ise napisõnaline, ta eelistab oodata ära, kuni kohtuotsus jõustub. Prokurör on lubanud selle otsuse edasi kaevata.

Samas ütles Tartu Ülikooli kriminoloogia professor Jaan Ginter Vikerraadios saates “Uudis +”, et tema hinnangul kiirustas president Kaljulaid liialt oma andekspalumisega. “Mul on tunne, et president kiirustas selle vabandamisega, sest kohtud ei ole veel lõplikku otsust ütelnud,” rääkis Ginter.