President toetas tahtmatult rahvahääletust, kuid soovitab seda siduda riigikogu usalduse andmisega

Eesti,
- Updated
Kersti Kaljulaid

President Kersti Kaljulaid sekkus taas päevapoliitikasse ja tegi ettepaneku korraldada uued parlamendivalimised, kui abieluteemaline rahvahääletus saab vastuseks „EI“. Sellega ta tegelikult kiitis tahtmatult referendumi idee heaks, kuid ei täpsustanud, milline küsimus peaks rahvahääletusse minema.

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna liige Jaak Valge kommenteeris irooniliselt: „On tore, et president on leidnud aega ka meie ühiskonnale olulistele poliitilistele küsimustele mõelda. Ning veel toredam, et on asunud sisuliselt referendumit toetama.“

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Ta juhtis tähelepanu asjaolule, et viimase uuringu järgi osaleks rahvahääletusel 72 protsenti kodanikest, kellest üle 60 protsendi vastaks küsimusele, kas abielu tuleks määratleda ainult mehe ja naise vahelise liiduna „jah“.

„Ent tema ettepanek on tugevasti hilinenud, abielureferendumi eelnõu menetlemine, kus rahvahääletusele tuleb muu riigielu küsimus, on jõudnud juba lõpusirgele,“ ütles Valge.

Tegelikkuses vaevalt Kaljulaidi ettepanek läbi läheb ning siin kumab läbi hoopis tema soov muuta parlamendis jõujooni. Ehk on tal ka endal terendamas variant sellesse ringi siseneda, arvestades, et tema presidendiaeg hakkab otsa saama ja OECD-s pole ka ilmselt erilisi šansse.

„Pöördusin täna õhtul kõikide riigikogu fraktsioonide poole ettepanekuga siduda kavandatav abielu mõiste teemaline rahvahääletus riigikogu usaldusega. See tähendab, et kui rahvahääletusele pandud eelnõu rahva toetust ei leia, kuulutatakse välja erakorralised parlamendivalimised. Vastavalt kehtivale perekonnaseaduse § 1 sõlmitakse abielu Eestis mehe ja naise vahel. Kavandatav abielureferendum on mõeldud seda fakti üle kinnitama, samas kui pole üheselt selge, millised mõjud on rahvahääletuse teistsuguse tulemuse puhul,“ kirjutas Kaljulaid sotsiaalmeedias.

President tuli selle ideega lagedale eileõhtuses telesaates „Ringvaade“, kus tulid jutuks ka Reformierakonna julgeolekut ohustavad ja sotside ropud parandusettepanekud.

Kaljulaid mõistis sellised eelnõu ettepanekud hukka, märkides, et mujal maailmas ei saada kontekstist aru. Oma leiget reageeringut põhjendas ta aga tõigaga, et tegu on kõigest opositsiooni, mitte valitsuse liikmetega.

Saates riivati ka teemat, miks ta jõulude eel Alpides suusatamas käis, kui üldiselt on soovitatud välismaale minna vaid vältimatu vajaduse korral. Selle peale ei jäänud Kaljulaid vastuseta ning ütles, et kuna tegu polnud mitte käsu, vaid soovitusega, siis tema mingit probleemi ei näe.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused