Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Professor Vello Pettaile – “Postimehe” pealkirjad pole võrdlevas poliitikas argument

-
09.04.2019
Vello Pettai on oma tiitli varjus valinud võimuliidu-vastase positsiooni.
© Taavi Arus/Ekspress Meedia

“Plekktrummi” saates esinenud Tartu Ülikooli võrdleva poliitika professor Vello Pettai arutleb küll demokraatlike protsesside üle, kuid on ilmselgelt võtnud eesmärgiks võimuliitu rünnata.

Loos “EKRE populism muudab valvsaks” on väga palju selget vassimist. Kõigepealt võtab Pettai suuna rahvahääletuse tausta nõrgendamisele, väites, et kogu protsessis on liiga palju küsitavusi. Ta kahtleb, kas meil on õigeid mehhanisme ja loetleb üles arvukalt detaile alates sellest, kes allkirju kogub, kuni selleni, kaua debateerida tuleks. Tundub, et professori soov on juba enne teele asumist süstida kõigisse kahtlust, et kas matkalt üldse tagasi jõutakse.

Hallo, professor Pettai, tuletage meelde, et me hääletasime kogu rahvaga nii oma 1992. aasta põhiseaduse kui ka Euroopa Liitu astumise üle, ja saime edukalt hakkama! Mis siis nüüd ühiskonnas nii põduraks on muutunud, et rahvahääletus on justkui demokraatiale ohuks?

Pettai toob välja ka Brexiti tagajärjel tekkinud keerulise olukorra, unustades siiski, et kui rahvas hääletab riigi väljumise poolt EL-ist, siis tulebki töötada selle nimel – Suurbritannias töötas Theresa May Euroopa Komisjoni toel kaks ja pool aastat selle vastu!

Pettai selgitab ka populismi mõistet. “On üks poliitiline jõud, kelle põhiretoorika või üleskutse on see, et nemad kaitsevad rahvast. Luuakse arusaam, et on üks selline eliit, peavool, kes takistab kõike, rahvas ei saa otsustada, valida, olla suveräänne ja siis üks seltskond otsustab, et nemad on rahva hääletooja.”

Aga Eestis ju ongi eliit ehk peavool, kes teeb kõike omatahtsi. Võtame kasvõi viimase asja, rändepakti. Valitsusest see toetust ei saanud, sest üks kolmest koalitsioonipartnerist oli vastu. Parlamendi otsus tuli, kuid see oli deklaratiivne, sest otsustama pidi valitsus. Viimaks sai otsustajaks välisminister Sven Mikser, kes saatis ametniku hääletama (algselt pidi selleks olema president). Suur osa rahvast oli rändepakti vastu, kuid otsustasid üksikud võimurid. Jah, EKRE oli selles olukorras rahva hääletooja, sest tema tegi kõik, et rändepakti ei tuleks!

Mis puutub rünnakutesse nn liberaalse demokraatia vastu, siis näeb Pettai selles vaid kellegi pahatahtlikkust, mitte reaalseid protsesse. Kui meedia läks sellesama rändepakti läbisurumisega kaasa, siis ongi ta erapooliklik arvamuste kujundaja, mitte sõltumatu arvamuste vahendaja – tema ülesanne on vahendada kogu rahva seisukohti, ajakirjandus aga vahendas toetavalt ainult leppe läbisurujaid, rünnates samas ägedalt selle vastaseid.

“Teine suund võib olla parempoolne populism, mis läheb välismaalaste ja vähemuste kallale, kus öeldakse, et nemad takistavad rahval suveräänne olemast ja ise otsustamast ning on kuidagi ähvardavad,” väidab Pettai. Lause esimene pool on õige – välismaalased ehk siis kasvõi kümned tuhanded võõrtöölised, on ohuks Eesti suveräänsusele. Seda on öelnud isegi kapo juhid, et ukrainlaste koondumine Eestisse, kus on tuhandeid Putini-meelseid venelasi, ähvardab Ida-Ukraina vastuolude siiatoomisega ning annab Venemaale sisekonflikti korral võimaluse sekkuda.

Teise lausepoole osas küsiks Pettailt selgitust – kes on öelnud, et vähemused takistavad meil suveräänsed olemast? Mõni Postimehe pealkiri? Aga siinkohal tundubki, et härra professor elab peavoolumeedia pealkirjade maailmas.

“Meid on nii vähe ja kui ühtesid rühmasid tõrjutakse, et nad on väljaspool ühiskonna norme, siis lõikab see meil nagu ühe sõrme küljest ära. Olgu see siis venekeelne elanikkond, samasoolised paarid või koguni naised, sest naiste õigustest räägitakse ju liiga palju, mida ei ole vaja,” kirjutab ERR Pettai sõnu vahendades.

Kust võtab Tartu Ülikooli võrdleva poliitika professor Vello Pettai õiguse väita, et Eesti Vabariigis tõrjutakse venekeelset elanikkonda, samasoolisi paare ja naisi? Teadlasena tuleb tuua faktidele tuginevad näited, mitte vahendada Postimehe, ERR-i ja Delfi sopapealkirju! Martin Helmele külge poogitav väide 27-aastasest ühiskonnale kahjulikust lastetust naisest ei ole mingi rühma tõrjumise näide, seda enam, et peavoolumeedia on seda ühte lauset tuhandeid kordi EKRE pihta täristanud ja selle “tõrjuva” mõju nulliks muutnud.

Pettai räägib “ühtede rühmade” tõrjumisest ja lisab: “Tuleb väärtustada kõiki inimesi, neid hoida ja selle nimel pingutada” – ise aga rapib mõnuga just seda ühte ühiskonna rühma, keda on kogu riiklik süsteem tõrjunud juba 2015. aastast ja tahaks praegugi täiesti ühiskonnast välja heita. Silmakirjalikkus ei tohiks tiitliga “Tartu Ülikooli võrdleva poliitika professor” kaasas käia! Kui ta just marksistlik professor pole…

Allikas: ERR