Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Prokuratuur pole Lehtmele ikka veel kahtlustust esitanud

16.11.2023
Johanna-Maria Lehtme

Pool aastat kestnud Slava Ukraini kriminaalasjas pole endiselt Johanna-Maria Lehtmele kahtlustust esitatud. Samal ajal on Ukrainas toimunud üheksa istungit infot lekitanud mehe üle, kes soovib abi saada Eesti riigilt, et tulla siia tunnistusi andma.

MTÜ Slava Ukraini kriminaalasjas on Eesti pool teinud riigiprokuratuuri kinnitusel ära vajalikud menetlustoimingud. Jäme ots on aga ukrainlaste käes. Küsimusele, kas Johanna-Maria Lehtme on üle kuulatud, prokuratuurilt selgelt vastust ei saa.

“Selleks, et esitada kellelegi kahtlustus, peab olema kogutud piisavalt tõendeid selle kohta, et on alust kedagi kahtlustada. Käesolevas asjas alustasime kuus kuud tagasi kriminaalasja omastamise kahtluses ja selleks, et esitada kellelegi kahtlustus, tuleb meil selle konkreetse asja raames selgitada välja see, et seda raha, mis MTÜ Slava Ukrainile annetustena koguti, ei ole kasutatud sihtotstarbeliselt. Seejuures tuleb välja selgitada ka see, kas ja mis osas ei ole seda kasutatud sihtotstarbeliselt. Tänaseks Johanna-Maria Lehtmele kahtlustust esitatud ei ole,” rääkis riigiprokurör Triinu Olev.

Vilepuhuja Oleksandr Tšernov, kes Slava Ukrainiga seotud skeeme paljastada aitas, on oma kodumaal kohtu all ebaseaduslike relvade omamise eest. Tšernov usub, et ta mõistetakse süüdi, et ta ei saaks tulla Eestisse ütlusi andma.

Prokuratuuri sõnul ei saa Eesti oma kriminaalmenetluse raames teise riigi menetlusse sekkuda. Justiitsminister Kalle Laaneti sõnul on taolise abi osutamine just õiguskaitseorganite pädevuses ja seadusi muutma minna ei saa. Poliitiliselt on võimalik vaid mõjutada.

Mitmeid aunimetusi vastu võtnud Lehtme pääses Eesti 200 ridades rekordhäältega riigikogusse, kuid lahkus sealt peatselt pärast tema juhtud abiorganisatsiooni skandaali ilmsikstulekut.

 

Allikas: ERR