Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

“Räägime asjast 2”: valitsus tõi ebapopulaarsetele ministrikohtadele põllul sünnitatud inimesed

-
06.05.2018
Mäggi ja Aab
© Sander Ilvest/Postimees

Järgmise teemana võtsid Mart ja Martin Helme käsile kaks uut ministrit, Janek Mäggi ja Riina Sikkuti, kes mõlemad toodavad Ratase valitsusele juba algusest peale poliitilist miinust.

Martin Helme sõnul ütles Sikkut kohe välja, et alkoholipoliitika tema fookuses pole ning et sünnitusosakonnad suletakse – kaudselt on nüüd teada, et edaspidi koondubki sünnitamine Tartusse ja Tallinnasse. “Siinkohal tulnuks küll ministril kasutada oma õigust vait olla,” märkis Mart Helme.

Martin Helme juhtis tähelepanu sellele, et ministri töö on praeguses valitsuses väga ebapopulaarne, sinna ei soovi isegi teise astme poliitikud ja nii tuuakse inimesi ministriteks väljaspoolt. “Need on inimesed põllult, kuhu nad ka sünnitati,” aasis ta.

Mart Helme nentis, et kuigi Janek Mäggi töötas avalike suhete alal, on ta esimesel töönädalal rääkinud ainult rumalusi, näiteks teatades, et astus Keskerakonda vaid viisakusest ja lahkub pärast ministritöö lõppu. “Uued ministrid ei valda retoorika võtteid, poliitilist suhtlemisoskust ega -tehnoloogiat,” lausus ta.

Martin Helme rääkis, et poliitiline õhustik Toompeal on muutunud väga õelaks, inimesed nähvavad pidevalt üksteisele ja Mart Helme lisas, et ka peaminister on arupärimistel muutunud ründavaks, solvavaks ja isiklikuks. See tuleneb osaliselt ka sellest, et ta ei kontrolli koalitsiooni, kus kaks liiget, IRL ja sotsid kaklevad omavahel, näiteks PPA peadirektori küsimuses, ja see pole mitte nagu kaklusklubi, vaid nagu joodikute kaklemine laadaplatsil. “Nad on juba Isamaaliidu ja Mõõdukate ajast vana tülitsev abielupaar,” täpsustas Martin, kelle sõnul on kolmikliidu omavaheline kisklemine isegi hullem kui lahkhelid opositsiooniga.

Martin Helme sõnul võib Eesti saada sügiseks Keskerakonna vähemusvalitsuse, mis tiksub kuni valimisteni, sest parlamendienamuseta ei saa nad midagi teha, riigi rahakotti enam ei kontrollita ja isegi 2019. aasta eelarve võib lükkuda järgmise valitsuse aegadesse. Vaevalt et keegi enam valitsusega liituda soovib, sest Vabaerakond kipub lagunema, IRL-ist on inimesed juba avaldanud soovi EKRE-sse tulla ja ega Reformierakonna sisesõdagi pole ilmselt Kaja Kallasel kontrolli all.

Martin Helme sõnul võivad RE puhul tüli tekitada valimisnimekirjad, kuhu kõik soovivad pääseda, lisaks on nad rahaga miinustes ega saa opositsioonis ka kellelegi miljoniskeeme lubada. “Eesti poliitikamaastikul valitseb kaos ja see selgitab, miks ilmus välja Eesti 200 ning miks ministrid toodi väljastpoolt,” lausus Mart Helme.

Veel võtsid Helmed jutuks linnapea Taavi Aasa umbusaldamise Tallinna volikogus, kus korruptsiooniga on asjad aina halvemad. “Savisaar vähemalt väitis, et kõik on korras, aga Taavi Aas ei oska isegi öelda, kuhu raha tassiti,” rääkis Martin Helme. Mart Helme aga tuletas meelde linnahalli ja Meelis Pai loo, kus viimane pidi kohustusena miljoneid kantima, ning ka Tallinna Linnatranspordist virutati pikka aega raha, millest osa pidi kindlasti erakonda jõudma, samuti Tondiraba Jäähallist.

“Pärast Savisaart on stiil ikka sama, kuigi tema ajal oli vähemalt peremees kodus, aga see kivistunud varaste punt jätkab sama ülbelt, ning kapo ja prokuratuur on hambutud,” nentis Mart Helme. Mis aga puutub Aasa umbusaldamisesse, siis Keskerakonnal on hetkel 40 kohta opositsiooni 38 vastu pluss harva kohal käiv Savisaar, seega piisab mõnest poolevahetajast, et linnapea tagandada.

“Linnavalitsuses on koos uskumatu seltskond küünikuid ja seiklejaid, kelles suhtes hoitakse parteidistsipliini palgaliste kohtadega nõukogudes,” ütles Martin Helme. Lisaks pidavat volikogu esimees Mihhail Kõlvart hoidma keskerakondlasi opositsiooni eelnõude ajal üldse saalist eemal, et keegi ekslikult valet nuppu ei vajutaks.

Mis aga puutub opositsiooni, siis loodab Martin Helme selle ühtsusele, kuigi sotsid on keskidega pidevas verevahetuses olnud ja Reformierakonna saadikud ei hooli eriti kohalkäimisest ei Tallinna volikogus ega ka Riigikogus.