“Räägime asjast”: Aivar Rehe surma tuleb igal juhul uurida, kas kahtluste tõestamiseks või siis ümberlükkamiseks

Rubriik Eesti On
- Updated
©UU
Mart ja Martin Helme saadet kardetakse nii hullupööra, et langetakse sovjetiaja tasemele.

Pühapäevases saates “Räägime asjast” võtsid saatejuhid Mart ja Martin Helme arutluse alla rahapesuskandaaliga seotud panga ühe kõrgeima tegelase surma.

Rahandusministrist saatejuht Martin Helme rääkis alustuseks rahapesu ja terrorismi tõkestamise alalise komisjoni tööst, kuhu kuuluvad teatavasti oluliste jõu- ja finantsstruktuuride esindajad.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Ministri sõnul on see tavaliselt olnud ametnike kooskäimine, et linnuke kirja saada, kuid nüüdseks on ta ette võtnud töö koordineerimise ja sealt on parlamenti tulemas terve rida seaduseelnõusid. Nii näiteks kavatsetakse karmistada karistused rahapesukuritegude eest juriidilistele isikutele, mis tõusevad senistelt 32 tuhandelt 20 miljoni euroni.

Martin Helme sõnul räägitakse komisjonis jooksvatest asjadest ja tegemistest, kuid minevikuga tegelda ei taheta. Viimati oldi koos ekspankuri Aivar Rehe surnukeha leidmise päeval ja kui jutuks tuli juhtumi käsitlemine, arvasid jõustruktuuride esindajad, et juurdluse algatamiseks polevat alust, sest tegu olevat enesetapuga.

“Enamik enesetapjaid pole seotud nii suure rahapesuga,” pareeris minister, kes tuletas meelde, et politsei algatas asjaolude selgitamiseks juurdluse isegi teismelise puhul, kes sõitis ennast vastu posti surnuks – nüüd ei taheta seda teha maailmamastaabis rahapesuga seotud inimese osas.

Ka siseminister Mart Helme pidi terve reede tegelema ainuüksi pressiteate organiseerimisega, mille kohaselt soovib ta esmaspäevaks politsei raportit, et avalikkust juhtumi taustast teavitada ja selgitada, miks Rehe otsimine just nii toimus. Ametnikud täitsid käsku väga vastumeelselt, vaieldes vastu, nagu näitaks see rahuolematust politsei tööga. Alles siis, kui Mart Helme lubas ise pressiteate välja saata, võeti see töö ette.

Saatejuhid tõid välja kahtlustused selle juhtumiga seoses: laip leiti alles paar päeva pärast kadumist, keegi ei otsinud millegipärast teda koduõuelt, kuigi reaalne olnuks kasvõi mingit terviseriket eeldades seda teha, koer ei ulgunud surnukeha juures – kõik see on väga kahtlusäratav.

Martin Helme rõhutas seda, et ministritest saatejuhid ei õhuta vandenõuteooriaid – Aivar Rehe on ülimalt kõrge profiiliga tegelane läbi aegade suurimas rahapesuskandaalis ja uurimisorganid peavad tema surmajuhtumi põhjalikult läbi uurima, et ei tekiks Elvise fenomeni. Uurimine peab kas tõestama enesetappu või siis kõrvaldamist – ühiskonnale ei tohi jääda mingeid kahtlusi, et miski jäi uurimata või mätsiti kinni.

“Ei saa piirduda sellega, et inimesel oligi raske aeg – kui inimene on surnud, siis tuleb põhjalik uurimine teha kasvõi kahtlustuste ümberlükkamiseks,” nõudis Mart Helme, lisades, et juhtumit võib uurida kasvõi rahapesuasja raames, kuid igasugune jutt uurimise mittevajalikkusest vaid süvendab kahtlusi.

“Aivar Rehe oli kõige suurema rahvusvahelise rahapesu üks peategelasi ja kui prokurör ütleb, et uurimise algatamiseks pole alust, siis on juba see kahtlane,” lisas Martin Helme, kelle sõnutsi kaotab rahapesu ja terrorismi tõkestamise alalise komisjoni töö igasuguse mõtte, kui uurimisorganite arvates pole põhjust nii tähtsa persooni puhul isegi juurdlust alustada.

Siseminister Mart Helme ütles, et tema selles juhtumis tolaks jääda ei kavatse, sest just temalt oodatakse juurdluseks käsu andmist – ta ootab esmaspäeval raportit politsei tegevuse kohta ja Aivar Rehe surm peab leidma tõestuse läbi juurdluse, kas siis mõrva või enesetapuna.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused