“Räägime asjast”: autopõletajatest vasakpoolsed on OK-märgi oma gängiseaduste järgi kaaperdanud

Eesti,
©UU
Mart Helme “Räägime asjast” stuudios.

Seekordses saates “Räägime asjast” oli alalistest kõnelejatest kohal saatejuht Mart Helme, kelle vestluskaaslaseks oli sel korral varem telest ja raadiost tuntud Urmas Reitelmann.

Mart Helme selgitas, et teine pidev saatejuht Martin Helme saabus just EL-i rahandusministrite kohtumiselt ja sõidab kohe järgmisele töövisiidile, ning tema asendaja Urmas Reitelmann avaldas lootust, et inimesed veel mäletavad teda saatejuhiaegadest.

Esimese teemana võtsid saatejuhid käsile Kert Kingo astumise väliskaubanduse ja IT-ministri kohale, mis sai bürokraatlikest takistustest hoolimata viimaks teoks. Mart Helme täpsustas seejuures, et ametist lahkuma sunnitud Marti Kuusiku puhul pole uurimine mingit vägivalda tuvastanud, endine minister võttis advokaadi ja lubas oma maine puhtaks pesta. Praegu aga on uus minister ametis, valitsus saab täies koosseisus tööle hakata ja ka e-valimised võetakse pulkadeks lahti.

“Olen kindel, et Kert Kingo on sellesse ametisse sobiv, sest tal on analüütiline mõtlemine ning ta on rahulik ja sihikindel – oleme temaga koos olnud erakonna korruptsioonivastases toimkonnas, ja seal oli tema töö tõhus, ta lahendab asju visalt ja tal on oma töös buldogihaare,” kirjeldas Urmas Reitelmann uut ministrit.

Kert Kingo sai veidi varem saadikuna Riigikogu julgeolekuasutuste kontrollkomisjoni esinaiseks ja seetõttu oli tema ministriks seadmisel palju kaalumist plusside ja miinuste osas. Mart Helme jutustas sellest, kuidas kaks teist kandidaati loobusid ministrikohast, sest kodus öeldi, et pere ei taha laste ründamist ajakirjanike poolt, paparatsode passimist uste taga ja kogu igapäevaelu ribadeks kiskumist – nad ütlesid kategoorilise “ei” sellele, et meedia hävitakse pere elu.

Mart Helme nentis, et ühegi teise erakonna puhul ei hävitataks ministrikandidaadi peret nii halastamatult kui EKRE puhul. “Me ei tahtnud küll Kerti komisjonist ära nihutada, aga plusse ja miinuseid läbi kaaludes leidsime, et küll me leiame kedagi komisjoni ette otsa, aga Kerti soovitame ministriks – kuna meid rünnatakse naistevastase vägivalla õhutamise absurdse süüdistusega, siis naine EKRE ministriks on just õige vastus sellele rumalusele,” märkis ta.

Urmas Reitelmann meenutas Kert Kingo ametisse kinnitamist Riigikogus, kus istungit juhatanud asespiiker Siim Kallas ei tulnud tema kätt suruma, mis jättis sündmusele tema poolt halva maigu. “Siim Kallas on aastaid parlamendis olnud ja teab traditsioone. Peaminister oli lillekimbuga kohal, aga mis oli Kallase käitumise taga – oli see žest, manifestatsioon või tumm seisukohavõtt?” arutles ta.

“See tummfilm polnud ju esimene – ka president pühkis valitsuse kinnitamiselt minema. Ma saan aru, et ta ei tahtnud EKRE ministreid õnnitleda, aga ta ei õnnitlenud isegi peaminister Jüri Ratast,” kõneles Mart Helme. Ta meenutas ka valitsuse infotundi, kus opositsioon pommitas teda kahe tunni vältel, näidates, kui lõhki on sallivuslased ja liberaalid ühiskonna ajanud.

Saatejuhid meenutasid ka kunagi populaarse Vahur Kersna jutuajamist nõukaaja ajakirjaniku Mart Kadastikuga, mis näitas ajakirjanduse tõelist allakäiku – nimelt väideti, et EKRE mehed olevat seksuaalselt rahuldamatud. Samamoodi ajas ääretult lamedat juttu vasakäärmuslik näitleja Andrus Vaarik, kes väitis, et kaabuga mõisahärra õpetavat endast haritumaid – ja seda ütles ta Mart Helme kohta, kes on 15 aastat kõrgkoolides õpetanud ja kelle teistmoodi loengud on alati populaarsed olnud. Oma madalust näitas ka keskmist sõrme vibutanud eksminister Riina Sikkut.

Kuna jutuks tuli OK-märk, siis ütles Mart Helme, et selle “rassistliku” tõlgenduse on välja mõelnud vasakpoolsed akendelõhkujad ja autopõletajad ning Urmas Reitelmann võrdles seda gängidega, kes on oma leppemärgid tavaliste sümbolite baasil välja kujundanud. “OK-märki kasutavad näiteks sukeldujad ja kui keegi hakkab seda üleöö rassismi märgiks pidama, on see juba vaimne haigus – alustage perearstist ja sealt pääsete eriarsti juurde,” soovitas ta.

Urmas Reitelmann täpsustas, et sellest, nagu näitas seda märki Christchurchi tulistaja ehk sõrmedega allapoole, võib hea fantaasia korral ehk “poweri” esitähte välja lugeda, kuid üles suunatud käega on sama tähendus täiesti mõistmatult välja loetud.

Mart Helme sõnas, et kuuldes reformarite ja sotside suust jutte, kuidas EKRE olevat Eesti mainet kahjustanud, tahaks ta vahel neilt küsida, kas on raske loll olla. “See, mis toimus Riigikogu infotunni ajal, polnud tervemõistuslik, see oli võimust ilma jäänute vahkviha – mul on vahel neist inimestest päris kahju,” lausus ta. Urmas Reitelmann lisas, et kuuldes nende inimeste suust selget jama, paneb see mõtlema, kas nad on sünnist saati mõistuseta või on tegu mingi trauma tagajärgedega.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused