“Räägime asjast”: Brexiti takistamine on näide vanima demokraatia hävitamisest

Rubriik Eesti On
©AFP/Scanpix
Paljud noored toetavad Brexitit, kuigi peavad selle tõttu tagakiusamist kannatama. Pilt on illustratiivne.

Saate “Räägime asjast” traditsiooniliseks lõputeemaks oli ka seekord Mart ja Martin Helme käsitletud Brexit ehk selle järjekordne edasilükkamine.

Martin Helme sõnul on Theresa May 108 korda (Lääne meedia andmetel) rääkinud, et Brexitit edasi ei lükata ja tolliliitu ei tule, kuid nüüd on ta mõlemaga nõus – May on oma erakonnale, valijatele, kogu Suurbritanniale ja Euroopale valetanud nii ajakava, leppe sisu kui ka oma ameti mahapaneku kohta. “Briti peaminister on relativismi parim näide ehk ta valib sellise tõe, mis talle sobib,” sõnas ta.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Mart Helme sõnul on üks vanimaid demokraatiaid, Briti oma, totaalses kriisis, kui May võib seadusi rikkuda ja midagi ei juhtu. Martin Helme hinnangul võib juhtuda küll, sest britid tahtsid Brexitit igasuguste “kui”-de ja “aga”-deta; nad ei arvanudki selle poolt hääletades, et midagi negatiivset juhtuma ei hakka, kuid olid selleks valmis. Praegu räägitakse, et selliseid vapustusi ei oodatud, kuigi May on varem kinnitanud, et lahkuda võidakse ka leppeta.

Theresa May sai hakkama ka asjaga, mida Briti ajaloos harva juhtub – ta läks toetust laenama leiboristide liidri Jeremy Corbyni juurde. Inglismaal on alati olnud majoritaarne poliitiline süsteem, kus üks erakond võidab valimised ja teine jääb opositsiooni. Erandeid on olnud, kuid vähe ja II maailmasõja ajal oli see tingitud vajadusest. Mart Helme märkis, et ka Eestis on oma May Kaja Kallase näol, kes läheb teist võimuliitu enda jaoks lõhkuma.

Briti konservatiivid on alati leiboristidega vaenus olnud, kuid nüüd otsib May liitu selleks, et Suurbritannia iseseisvus lõpetada, ja ta teeb seda Corbyni kaudu, kes on tegelikult vasakpoolsena alati EL-i vihanud, kusjuures too mõnitab toore ja on valmis vajadusel neid reetma.

Martin Helme tõi Theresa May hukatusliku kursi näiteks selle, kuidas too viis 2017. aasta erakonna erakorralistele valimistele, kuid kaotas ning pidi võimule jäämiseks otsima abi kümnelt Ulsteri konservatiivilt, kes on nüüd teatanud, et lahkuvad võimuliidust.

“Kõik, mida Euroopa Komisjon teeb, lendab talle vastu vahtimist,” nentis Mart Helme, lisades, et Michel Barnier esindab alati läbi kukkuvat prantsuse diplomaatiat – see võib kaasa tuua ka Itexiti, mis tuleb otsekohene, sest itaallased on Brexiti pealt näinud, kuidas EL lahkumist takistab, ja nad võivad Salvini juhtimisel kohe liiri tagasi tuua ja sõlmida ise kaubanduslepped kolmandate maadega.

“Suurbritannias toimus putš, sest rahvas näitas demokraatlikul referendumil kaalukas küsimuses tahet EL-ist lahkuda, kuid May seda tahet ja käsku ei täida, vaid hoopis takistab,” lausus Martin Helme. Mart Helme sõnul teeb ligikaudselt sama ka Reformierakond Eestis, takistades uue võimuliidu ametisseasumist. Ka Trumpil on olnud raskeid võitlusi, et sealne süvariik ehk FBI ei seaks oma lemmikuid võimupositsioonidele.

Saatejuhid tõmbasid teisigi paralleele Eestiga, eriti sots Ossinovski sõnavõttude kaudu, kes on ise koos Reformierakonnaga justiitsvõimu ära kasutades tegelenud ühe erakonna tagakiusamisega. Mart Helme sõnas, et ega see neid ei aita, sest rahvuskonservatiivid kavatsevad võimu juures rahva tahte ausse seada.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused