“Räägime asjast” Brexitist: Suurbritannias toimub eliidi mäss rahva ja toimiva demokraatia vastu

Eesti,
©ZUMAPRESS.com/Scanpix
Protest Londonis: me hääletasime lahkumise poolt!

Saates “Räägime asjast” nimetasid saatejuhid Mart ja Martin Helme Brexiti ümber toimuvat aegluubis riigipöördeks.

Martin Helme sõnutsi algas Suurbritannias õigusriigi erodeerimine juba peaminister Tony Blairi ajal, kui loodi Briti Ülemkohus, kuhu pandi kohtunikeks laitmatult vasakpoolsed akadeemikud.
Hiljuti palus uus peaminister Boris Johnson parlamendi töös välja kuulutada vaheaeg, mis on riigis täiesti traditsioonipõhine – selle kuulutab kuninganna välja tavaliselt nädalaks, nüüd soovis Johnson vaheaega kolmeks nädalaks.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Tegu on täiesti tavapärase sooviga, sest sügiseti peavad suured erakonnad parteikongresse ja nii saavad poliitikud seal olla. Leiboristide kongress juba toimus, nüüd on tulemas konservatiivide oma.

Kuninganna kinnitas kolmenädalase vaheaja, kuid see otsus kaevati Brexiti-vastaste poolt kohtusse, sest nood tahtsid parlamendi kaudu Johnsonit takistada. Seejuures alama astme kohtud otsustasid erinevalt – Šoti kohus kuulutas selle seadusvastaseks, Inglismaa ja Põhja-Iirimaa omad mitte. Ülemkohus aga kuulutas vaheaja ebaseaduslikuks ja see vallandas mürgli.

Brittidel on vähemusvalitsus, sest erakonnast heideti välja 20 saadikut, kes hääletasid Tööpartei seaduse poolt, mis kohustas Boris Johnsoni nõudma Brexitile pikendust EL-iga kokkuleppele jõudmiseks. Mart Helme lisas, et paraku sellist reeglit Briti ega EL-i seadusandluses pole, et lepinguta lahkuda ei tohi.

Olukord Briti poliitikamaastikul on selliste vangerdustega läinud nii absurdseks, et peale erakorraliste valimiste muud lahendust ei paista, kuid seda Brexiti-vastased ei soovi, sest see tähendaks aina populaarsemaks muutva Boris Johnsoni võitu. Tema vastastel oleks võimalik valitsus maha võtta, kuid nad ei soovi seda, sest asemele pole kedagi panna – Jeremy Corbyni ei taheta ammugi – ja nii hoitakse praegune valitsus zombina elus.

Kui nüüd parlament taas kokku tuli, ütles Boris Johnson oma oponentidele: tehke ära, võtke valitsus maha ja me saame erakorralised valimised. Kuigi tema vastaste ülekaal on suur, ei saa nad asja nii kaugele lasta: nad on lubanud Brexiti läbi viia, aga on sellele vastu töötanud, ja valimiskampaanias tuleks nende kahekeelsus välja – see maksaks vähemalt pooltel saadikutel koha.

Istungil ütleski Briti peaprokurör Geoffrey Cox, et kogu parlament on surnud ja neil pole õigust neil pinkidel istuda.

“Suurbritannias rullub lahti poliitilise eliidi mäss rahva ja toimiva demokraatia vastu, kuid nüüd on rahval peaministri näol eestkõneleja,” iseloomustas toimuvat Martin Helme, lisades, et see toimub mujalgi, näiteks ka Itaalias. Mart Helme sõnul toimub ka Eestis sama kartellierakondade poolt, kusjuures EKRE nende hulka ei kuulu.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused