“Räägime asjast”: eetris oli esimese tõsisema poliitilise karastuse edukalt läbinud Kadri Vilba

Eesti,
©U+
Kadri Vilba sattus avalöögis kohe ajakirjandusliku fuuria haardesse, kuid tuli loost võidukana välja.

Pühapäevases saates “Räägime asjast” oli tavapärastele saatejuhtidele Mart ja Martin Helmele lisaks eetris ka külaline, tõsi küll, läbi telefoni – selleks oli sel nädalal hea poliitilise karastuse saanud EKRE naispoliitik ja kandidaat Riigikogusse Kadri Vilba.

Martin Helme täpsustas, et Kadri kutsuti “Otse Postimehest” saatesse, nägemaks üht elusat naispoliitikut EKRE-st, aga naistest saates siiski eriti juttu polnud. “Vilja Kiisler küsis vaid, et miks EKRE-s naisi pildis pole, küsimus oli ootuspärane ja ma vastasin nii, nagu asi on,” selgitas Kadri Vilba.

“Esimene kord saates ja kohe hapet näkku – see pole küll motivaator, mida naised poliitikasse tulles ootavad,” märkis Martin Helme. Tema vestluskaaslase sõnul hoiatas Kiisler siiski, et võtab ette EKRE teravad nurgad, küsimused olid pingsad, kuid skandaalid olid saatejuhi enda tekitatud. Kadri sõnul ütles ta saatejuhile tema küsimuse peale, miks Hitler ekrelasi huvitab, et see pole nii, ja märkis, et too on palju kuritegusid teinud, kuid see Kiislerit ei huvitanud, ta tahtis skandaalsemat vastust.

Mart Helme meenutas, et järgmisel päeval helistas talle üks Õhtulehe “tibi” ja küsis, millised diktaatorid EKRE-le veel meeldivad, ja seepeale sõimas Mart ta lihtsalt läbi. Martin aga nentis, et talle meeldib näiteks Pinochet, kes tegi küll ebademokraatliku riigipöörde, aga ehitas ka riigi üles. “Aga saage ükskord Hitlerist üle – see, mis oli 1930. aastatel Saksamaal, pole meile üldse teema,” pani Martin Helme asjad paika.

Mart Helme pöördus meedia poole ja küsis, et miks ei küsita Indrek Tarandilt tema väljendite kohta, kus ta tahtis rahvuslased ahju ajada ja leidis, et “kodanlikele natsionalistidele” ongi õige kuul kuklasse lasta – EKRE liikme puhul ei piisanud sellest, et ta nimetas Hitlerit massimõrvariks, ta sai ikkagi natsi sildi külge.

Kadri Vilba täpsustas, et tema oleks Kiislerilt oodanud küsimusi selle kohta, milline on EKRE programm, mida on ta juba teinud ja millised on tema plaanid Riigikogusse valimise korral, kuid neid ei tulnudki. Martin Helme aga küsis seda ja sai vastuseks: “Ma olen aru saanud, et kui ise ei tee, siis ka teised sinu eest ei tee – kui sina ei tegele poliitikaga, tegeleb poliitika sinuga,” rääkis Kadri, kes lisas, et oli enne pronksiööd ka Rahvuslikus Liikumises, aga siis sünnitas ta kolm last ja jäi poliitikast eemale.

Martin Helme märkis, et Vilja Kiisleri küsimused olid ülekuulamise stiilis ja Mart Helme lisas, et Solženitsõni Gulagi-juttude järgi käisid ka stalinlikud ülekuulamised nii – küsimusi esitati iga nurga alt erineval moel, pannes ülekuulatavat sundseisu. Kadri Vilba jutu järgi üritas Kiisler talle kogu aeg sõnu suhu panna, ja kui ta ütles, saatejuhile, et need pole tema sõnad, vaid Kiisleri sõnad, järgnes jutt päheõpitud fraasidest.

Edasi aga tuli jutuks see, millele Kadri EKRE poliitikas keskendub ja saatekülalise sõnul on selleks teedeehitus. “Ma seisan selle eest, et teedeehituse kvaliteet tõuseks, et rajataks neljarealised teed, et kaoks tapjakraavid – aga minu teemaks on ka maksulangetused, laste heaolu, sündivuse tõus, sealhulgas ka läbi lasteaiakohtade tasu kaotamise,” jutustas Kadri Vilba.

Martin Helme sõnul ei leia riik 60 miljonit lasteaiatasu kaotamiseks, küll aga leiab selle mõttetu ja kahjumliku Rail Balticu jaoks, ning ta nentis huumoriga, et teeehitus seostub ju samuti natsidega. Mart Helme nentis, et ka roomlased tegid tänaseni kestvaid teid, kuid natsismist ei teadnud nad midagi. “Nad lihtsalt ei teadnud, et nad on teid ehitades natsid,” konstanteeris Martin Helme ja Mart Helme lubas, et võimule pääsedes võtab EKRE natslikult ette neljarealiste teede väljaehitamise, kusjuures jäävad ära kõik mängud riigihangete ja kogu ehitustööga – näiteks on raskesti mõõdetav muldkeha ehitamine sageli raha varastamiseks sobivaks korraldatud.

Lõpetuseks küsis Martin Helme Kadri Vilbalt, et kas intervjuust Vilja Kiisleriga jäi väga halb maitse suhu ja kas see ka peletas poliitikast eemale. “Ei, sugugi mitte, ma tunnen ennast hästi ja mul on hoopiski suur energiatulv – reede hommikust saati olen saanud palju virtuaalseid tänusõnu ja kallistusi, tänaval tullakse ligi ja tänatakse, ma tunnen meeletut poolehoidu,” rääkis ta.

Mart Helme arvas, et Vilja Kiisleri andis seni vähetuntud Kadrile kõvasti hääli juurde ja Martin Helme lisas, et poliitikuna sai ta ühe korraga olulise karastuse. “Aitäh, proua Kiisler, te olete mind poliitilises karjääris palju aidanud,” lisas ka Kadri Vilba.

Kommentaarid

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused