“Räägime asjast III”: RE on harjunud kõike rahaga korda ajama ega oska seda muuga asendada

Siim Kallas, Kaja Kallas (keskel), Märt Vooglaid (paremal)Siim Kallas, Kaja Kallas (keskel), Märt Vooglaid (paremal)

Pühapäevases saates “Räägime asjast” olid koos kolm EKRE juhtfiguuri, Mart ja Martin Helme ning Jaak Madison ja teiste teemade seas võeti jutuks ka Reformierakonnas toimuv.

Martin Helme sõnul käisid reformikad seni ringi, rusikad taskus, kuid nüüd on need välja võetud ja seda omavaheliseks lööminguks. Rahaline seisukord aga pole poliitoravatel kiita – enne Pevkurit oldi mitmesaja tuhandega plussis, nüüd aga peaaegu miljoniga miinuses. Tõsi küll, vahepeal olid valimised mahuka kampaaniaga, kus RE sai hea tulemuse, aga nad kulutasid siiski miljoni rohkem kui peamine rivaal, Keskerakond. Nüüd aga on oravad oma rahaasju võimelised täielikult korda ajama tuleva aasta veebruariks, siis aga on uus valimiskampaania juba käimas.

Mart Helme peab imelikuks ka jamasid andmebaasiga, kus selgus, et RE esimehe abi ei tohi näha, kes on Tallinnas erakonna liikmed. Märtsi lõpus aga ootavad Riigikogu ees esimehe ja aseesimeeste valimised ning Helme hinnangul tuleb reformikatel alles kokku leppida, kes suurimale opositsioonierakonnale kinnistatud aseesimehe kohale saab.

Tõmblused käivad erakonnas ka enne kongressi, kus Kaja Kallasele on tee sisuliselt lahti, kuid Martin Helme sõnutsi peab ta selle rongi enne rööbastele tagasi saama. Ta juhib tähelepanu ka sellele, et kuigi Reformierakonna häälekandja Postimees räägib nende saadikute võimsast tööst, ei suuda need Jürgen Ligi käe all isegi kokku leppida, kuidas hääletada, suurt osa oravasaadikutest pole tavaliselt isegi saalis ja ka Ligi ise jalutab sageli enne hääletust saalist välja.

Jaak Madison meenutas juhust, kus Ligi ütles saadikrühmale, et ei saa jääda, vaid peab ära minema, ja selle peale vastati: “Ära siis tagasi tulegi!” Martin Helme nendib, et reformikad on popid ja suuresti see nii jääbki, aga sügisel on neil nimekirjade kokkupaneku aegu juba vaja raha kulutama hakata, ja pole kindel, kas neil jätkub jõudu võitma minna.

Mart Helme sõnul võib Kaja Kallasele suureks komistuskiviks saada valimisnimekirjade koostamine, mis on tohutu töö – arvestada tuleb asendusliikmete, võimalike ministrite, komisjoniliikmete ja järgmisena eesseisvate europarlamendi kandidaatidega, ning RE toiduahelat arvestades võib võitlus kohtade pärast väga verine tulla. Pealegi tuleb Kallasel leida ka uus ja sama populaarne peasekretär, kes suudaks kahte leeri lepitada.

Helmede ja Jaak Madisoni hinnangul võib sama raskeks kujuneda ka Keskerakonna valimiskampaania, sest Savisaare toetajad ei saa enam heade kohtadega nimekirjas arvestada. Lõpetuseks leidis Mart Helme, et RE olukord on hapu ja kui väga Postimees oravaid ka ei ülistaks, jäävad nad reaalsele elule jalgu. Martin Helme lisas, et reformikad on harjunud kõike rahaga korda ajama ja kui seda ei ole, siis ei oska nad seda ka muuga asendada.

Kommentaarid