Räägime asjast III: tugevnev EKRE välistab järgmises Riigikogus Kaljulaidi tagasivalimise

KaljulaidKaljulaid

Saate “Räägime asjast” viimases lõpus võtsid Mart ja Martin Helme ette erakondade värske populaarsusuuringu, mis on rahvuskonservatiividele rõõmustav, sest tegu on ajaloo kõrgeimate tulemustega.

Martin Helme nentis, et erinevast metoodikast tulenevalt on varasemate uuringute tulemused olnud erinevad — Turu-uuringute AS näitab EKRE-le kõrgemat, Kantar Emor madalamat tulemust. Samas rõõmustas ta, et sotsidest ollakse juba peajagu üle ja nood on saanud nii aktsiisitõusude kui ka Reinsalu toetamise eest piki pükse, kuigi sotside langustrend ongi juba pool aastat püsiv olnud.

Mart Helme sõnul ei saa ükski erakond sellist langust juhuseks pidada, alati on sellega seotud nii erakonna kui ka seda juhtiva liidri teod, Ossinovski aga on pidevalt tõestanud, et tema jaoks on ideoloogilised postulaadid kõrgemad kui päevapoliitilised momendid. Seekord petsid sotsid siiski oma tulihingelisi valijaid, sest Reinsalu toetamine valitsuse kooshoidmise nimel oli päevapoliitiline samm, ideoloogiliselt tulnuks neil kaasa minna feministlike fännitaridega ja justiitsminister risti lüüa.

Martin Helme märkis, et sotsid võtavad enamasti ideoloogia nimel päevapoliitilisi riske, et muuta teatud asjad tagasipöördumatuks, nagu näiteks kooseluseadus, see aga tema sõnul EKRE poolt kunagi rohelist tuld ei saa. Helme naeruvääristas ka sotside väidet, et nende ebapopularsuse taga on nõrk kommunikatsioon. “Valesid otsuseid ei saagi õigesti kommunikeerida,” arvas ta.

Saadet juhtiv Martin tõi välja ka sotside enesekriitilised iseloomustused, kus nad räägivad kristlikest feministidest ja kristlikest sotsidest, kuigi sellised asjad enamasti välistavad üksteist ja nii jäävad nende leeri alles feministid, kes said lisaks veel Reinsalu suhtes tehtud otsusega petta. Edasi aga läks jutt sellele, kuhu on läinud sotside kaotatud poolehoid. Martin Helme pakkus, et 1% IRL-ile ja teine protsent Vabaerakonnale.

Eraldi jutuks võeti ka rohelised, keda Martin Helme nimetab sotsidest veelgi punasemaks, lisades tiitlid “mürkrohelised” ja “purupunased”. Tema sõnul olid fosforiidikaevandamise vastu ja metsade päästmise eest võitlevad varasemad rohelised vähemalt rahvusmeelsed, nüüdsed aga on ka rahvusluse paandunud vastased. Mart Helme lisas, et kanepipooldajad peavadki kogu aeg pilves olema, seda enam, et rohelistel pole laiemat agendat taga ja kuna tänases päevapoliitikas on esikohal kasvavad sotsiaalprobleemid, siis pole rohelistel enam mingit kompetentsi kaasa rääkida.

EKRE kaks tuntuimat meest leidsid, et aastaga on erakonna jaoks üldpilt paremaks muutunud ja nüüd ollakse juba kõrgliigas, kusjuures sotsid on langenud B-kategooriasse. EKRE tahab järgmistel valimiste järel valitsusse pääseda, kuigi tema seisukohad panevad tõenäoliselt eespool olevaid Keskerakonda ja Reformierakonda ehk nina kirtsutama. Martin Helme sõnul on suureks eesmärgiks blokeerida järgmises Riigikogus praeguse globalismimeelse presidendi tagasivalimine.

Kommentaarid