Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

“Räägime asjast”: Indrek Särg asus erakonna vastu töötama siis, kui ta nimekirja esinumbriks ei saanud

-
02.06.2019
Ruuben Kaalep ja Indrek Särg.
© UU

Saates “Räägime asjast” seletasid Mart ja Martin Helme lahti ka selle, mis toimus Tartu piirkonna juhi Indrek Särje ümber ja miks tehti raske otsus ta erakonnast välja visata.

Põhjus oli selles, et piirkonna juht rikkus põhikirja, mille tõttu tuli tühistada kongressieelse koosoleku tulemused ja selle tõttu jäävad Tartu linna inimesed nüüd erakonna kongressil esindamata. “Kui me ei oleks tulemusi tühistanud, siis oleks illegitiimsed inimesed muutnud ka kongressi illegitiimseks,” selgitas Mart Helme.

Martin Helme sõnul ei saanud juhatus sellega riskida. Erakonda aga on imbunud inimesi, kes soovivad tegelikult halba või on lihtsalt karjeristid – kui aastas tuleb erakonda 400-500 uut inimest, ei saa nende tausta alati kontrollida. “Kui probleemid ilmnevad, tuleb nendega ka tegeleda ja organisatsioon muutub sellest ainult tugevamaks,” sõnas ta.

Tartu linnas juhtus paraku nii, et kui põhikirja järgi juhib ringkonna tööd juhatus ning seda koordineerib juht, siis Tartus keeldus juht asju juhatusega arutamast ja tegi otsuseid ainuisikuliselt. “Me peame kaitsma realiikmete põhikirjajärgseid õigusi, sest kui nemad valivad juhatuse ja juht ei kutsu seda kokku, siis rikutakse realiikmete õigusi,” selgitas Martin Helme.

Mart Helme lisas, et koosoleku kutsus kuupäevaliselt kokku küll juhatus, kuid seal arutatava osas enam juhatust kokku ei võetud, otsustajaks oli ringkonna juht. “Indrek Särg tegi seda teadlikult, see üksi otsustamine on tema juures juba muster,” selgitas Helme. Ta lisas, et kuigi räägitakse Särje suurest häältesaagist, on selle taga asjaolu, et ta võtab erakonda inimesi, kes on nõus tema leeri tulema, ta tegeleb nendega ja poputab ustavaid; samas neid, kes temale ei sobi, ringkonna liikmete sekka vastu ei võetud.

“Tartu ringkonnast on lahkunud kolm lainet inimesi kõrvalasuvatesse ringkondadesse, eriti Tartumaale – kes oma peaga mõtlesid, need söödi välja,” täpsustas Mart Helme.

“Kui meie kohta öeldakse, et Helmed söövad mõtlevad inimesed välja, siis tegelikult on asi vastupidi – me otsime tegusaid inimesi ja edutame neid, sest asjalikke liikmeid on alati vähem kui vaja oleks,” lisas Martin Helme. “Me ütleme inimestele alati, et tehke julgelt, aga seda tuleb teha põhikirja piires!”

Helmede sõnul oli märtsis juhatuse koosolek, kus Indrek Särjele tehti viimane hoiatus, sest ta töötas valimiskampaanias teiste kandidaatide vastu, tehes vastukampaaniat nii temast vähem hääli saanud Ruuben Kaalepile kui ka rohkemate häältega valituks saanud Jaak Valgele.

Martin Helme tunnistas, et kõik see on musta pesu pesemine avalikkuse ees, aga kui teatud inimesed ei hooli erakonna ühtsusest, vaid tegutsevad selle vastu või isiklikest huvidest lähtuvalt, siis juhatus pidi erakonna ja liikmete huvide eest vastutades Särje väljaviskamise teoks tegema.

Kuigi ringkonna endisel juhil on palju toetajaid, ei saa paljud realiikmed Martin Helme hinnangul toimunust aru, ja suurimateks protesteerijateks on need inimesed, kellega Särg ennast ümbritses – Vanas Roomas kutsuti neid klientideks.

“Me oleme ainus erakond, kus ringkonna valimisnimekirja panevad paika ringkonna liikmed ise, keskjuhatus võib ümber tõsta 1-2 esiotsa numbrit – Indrek Särg soovis ise olla esinumber, aga juhatus oli selle koha reserveerinud Jaak Valgele,” selgitas Martin Helme. “Kui Särg esikohta ei saanud, asus ta torpedeerima valimiskampaaniat, mille eest hoiatati teda korduvalt, ja tema käitumist arutati juhatuses.”

Martin Helme sõnul ei olnud Indrek Särje väljaheitmine kerge otsus – juhatus otsustas konsensuslikult tühistada ringkonna koosoleku tulemused, aga Särje väljaviskamisel oli 15 juhatuse liikmest kolm selle vastu.

“Inimesed ei anna sageli endale aru, et nad on need, kes nad on, tänu erakonnale, ja erakonna vastu töötades muutuvadki nad eikellekski,” lõpetas Mart Helme.