“Räägime asjast”: IRL-i otsus süvendab Eesti kaitseväe totaalset laskemoona puudust

Eesti,
- Updated
Tapa lasketiir, laskemoon
©Mihkel Maripuu/Postimees
Tapa lasketiir, laskemoon

Järelkuula raadiosaadet “Räägime asjast” otse meie uudisteportaalist, kus seekord on stuudios Mart Helme, Mart Helme ja Martin Helme.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Tre raadio saates “Räägime asjast” arutlesid Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esimees, riigikogu riigikaitse komisjoni aseesimees Mart Helme ja aseesimehed, riigikogu rahanduskomisjoni liige Martin Helme ja riigikogu väliskomisjoni liige Henn Põlluaas põhimõttelageda IRL-i nukra tuleviku üle. EKRE juhtide hinnangul istub IRL süümepiinadeta üdini venemeelses ja vasakpoolses valitsuses ning ainus põhjus, miks IRL valitsusliidust kümne küünega kinni hoiab, on raha. 

Kuigi IRL püüab näidata end vaeste ja väetite eest võitlejana, on see neil naeruväärselt välja kukkunud. Samaaegselt seista alkoholiaktsiisi tõusu eest – see kerkib küll esialgselt kavandatust vähem, kuid siiski tõuseb – ja ühtlasi väita, et suhkrumaks jääb ära, on lihtsalt valijatele valetamine. “Iga viimanegi idioot saab ju aru, et kümned miljonid eurod lähevad Eesti riigieelarve asemel Läti eelarvesse, aga sellest hoolimata ei vähene Eestis joomine. Pigem on nii, et kui korraga ostetakse alkoholi rohkem, siis see ka juuakse toanurgast kiiremini ära. Igal juhul jäävad kõik tervisekahjud Eesti mitte Läti riigi kanda,” rääkis Mart Helme.

Martin Helme lisas, et IRL-i esimehe Helir-Valdor Seederi jutt sellest, et suhkrumaks jääb üldsegi ära, on lausvale. “Suhkrumaks tuleb, aga lihtsalt ühe aastase nihkega. Ära ei jää see kindlasti. Aga Seeder on seda niimoodi esitlenud, et suhkrumaksu ei tulegi enam kunagi, sest IRL võitles selle ärajäämise eest viimse veretilgani,” märkis Martin Helme.

“IRL võtab lihtsalt poose. Nad järgivad Keskerakonna ja sotside agendat ja lohisevad kahe suurema valitsusliidu parteiga ustavalt kaasa. IRL-i ainus mure on nende peaaegu olematuks kahanenud reiting. Ainult sellepärast nad ongi justkui hakanud aktsiiside ja suhkrumaksu vastu võitlema. Sisuliselt need teemad ju IRL-i ei huvita. Kui IRL-il oleks tõepoolest huvi Eesti riigi ja rahva eest seista, siis ei oleks nende mahitusel võetud uue aasta riigieelarvest maha kümmet miljonit eurot laskemoona ostuks mõeldud rahast,” meenutas riigikogu väliskomisjoni liige Henn Põlluaas.

EKRE esimehe, riigikogu riigikaitse komisjoni aseesimehe Mart Helme sõnul on Eesti kaitseväel laskemoonaga väga nukrad lood. “Ma ei tohi loomulikult välja lobiseda riigisaladust, aga ma võin öelda, et laskemoona jätkub Eesti kaitseväel sõjaolukorras väga lühikeseks ajaks. Küsimus on päevades, kordan – päevades. Mitte nädalates või kuudes. Kui me kujutame ette olukorda nagu näiteks viimane venelaste mastaapne Zapadi õppus, siis on ju täiesti selge, et Eesti sõdurid ei suuda oma paaripäevase laskemoona varuga vaenlasele vähimalgi moel vastu panna,” nentis Mart Helme, “juhin endise pikaajalise välisministeeriumi ametnikuna tähelepanu, et 1990ndatel aastatel käis elav arutelu selle üle, kas Eesti peaks suutma ise endale laskemoona toota. Selle peale ütlesid mitmed kõrged riigiametnikud, et meil ei ole selle laskemoonaga midagi teha ega seda kusagil kasutada, ja pandigi Eesti oma relvatööstus Arsenal kinni. Nüüd on samas majas kaubanduskeskus, kus ei tahtvat keegi eriti käia,” kirjeldas Mart Helme 20 aasta tagust trööstitut olukorda. Helme kinnitusel ostab Eesti praegu laskemoona Lõuna-Ameerikast, sest sealt saab seda märksa odavamalt kui Lääne riikidest.

Saade “Räägime asjast” on eetris igal pühapäeval Tre Raadios, raadios Ring FM ja Kuressaare Pereraadios – hommikul kell 11.00 ja õhtul kordusena kl 21.00. Saadet saab järelkuulata Internetist.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused