“Räägime asjast”: koalitsioon tegi katuserahadega endale jõulukingituse, EKRE andis abivajajatele

Martin ja Mart Helme saate “Räägime asjast” stuudios.

Saates “Räägime asjast” olid Mart ja Martin Helme jututeemadeks möödunud karmi nädala peamised sündmused.

Esmalt meenutasid saatejuhid seda, et EKRE otsustas, et skandaalsete katuserahade ehk erakonnale eraldatud 300 000 euroga toetatakse haigekassa poolt rahastamata ravi ning võitlust naistevastase vägivalla vastu. Sellest saavad kolmandiku vastavalt sihtasutus Hille Tänavsuu vähiravifond Kingitud Elu, sihtasutus Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefond ja  Eesti Naiste Varjupaikade Liit.

EKRE on alati katuserahade vastu olnud, kuid kuna kõik võtsid need vastu, otsustasid rahvuskonservatiivid oma osa anda alarahastatud kohtadesse, et nad saaksid vajalikud tegevused käima panna.

Martin Helme juhtis tähelepanu sellele, et sotside juhitud ministeeriumi toetatuna on naiste varjupaigad alati kehvalt rahastatud olnud, kuigi Ossinovski ministrina ja rahanduskomisjon on väitnud, et neil olevat kõik olemas. Kui aga EKRE saadikud kohtusid varjupaikade inimestega, selgus hoopis tohutu alarahastatus ja seda pole parandanud ka ametnik Sikkuti saamine ministriks.

“Härrassotsid ei tea midagi inimeste tegelikest muredest, neid huvitab ainult raha,” ütles Mart Helme. Ta meenutas, et katuserahadega püüti ka EKRE-t ära osta – kui valitsus oli kukkumas, tuldi erakonna juhtpoliitikute käest küsima, kui palju nad katuseraha sooviksid – seejuures lubati need rahad isegi mujale ära peita. Algselt oli jutt poolest miljonist, mida vähendati 300 tuhandele, kui selgus, et EKRE-t ära osta ei saa.

Küll aga sai teisi. “Sama räägiti “aknaalustele” ja Vabaerakonnale, kes kadusid riigieelarve kriitiliste hääletuste ajal saalist,” väitis Martin Helme. Mart Helme aga jutustas Ain Lutsepa põhjendustest Õhtulehes, mis tundusid näitleja jutuna, kellel pole teksti ees – sedavõrd rumal jutt oli. Vabaerakond lasi ennast lihtsalt ära osta ja puudus hääletustelt siis, kui seda vaja oli.

Martin Helme sõnul pole üheprotsendilise toetusega Vabaerakonnal enam midagi kaotada, ja seetõttu võtsid nad oma osa katuserahadest vastu, et suunata see endaga seotud MTÜ-sse, kus seda raha saab pikalt tagantjärele kasutada. Mart Helme arvas, et kuna Keskerakond võib tõenäoliselt võimu juurde jääda, siis on ka Andres Herkelil, kes on pikki aastaid ainult Riigikogus istunud ega oma ei akadeemilist ega ettevõtluse kogemust, võimalik saada mõni soe kohake, kui ta enam parlamenti ei pääse. Ühe variandina on juba jutuks olnud Eesti Panga nõukogu.

Martin Helme ütles, et koalitsioon kirjutas opositsiooniga võrreldes oma summale ühe nulli juurde ja jaotas 30 miljonit, mis on sama summa nagu maakondade ühistransport maksma läheb ning pisut suurema summa eest saaks sõjaväestatud piirivalve käima panna. Mõlemad Helmed nõustusid, et seekordse katuserahade jaotamisega kisti maskid maha – kui muidu räägitakse, et raha ei ole, siis nüüd sellest puudust ei tuntud.

Isamaa jagas Martin Helme hinnangul raha tervele hulgale loodavatele “instituutidele”, kuhu pannakse istuma need isamaalased, kes parlamenti enam ei pääse – näiteks õigusteaduste instituut ja Eesti Pere Sihtasutus, millest viimane on küll nimeliselt vajalik, kuid tegelikult on perepoliitika töötavad struktuurid juba Kaia Iva käe all olemas.

“Meile on loodud ja luuakse terve rida eufemistlikke asju, mis muudatakse riigieelarve osaks ja millelt hiljem ei saa väidetavalt raha ära võtta, nagu näiteks inimõiguste keskus, kes jaotab geidele kondoome – riigieelarvest antakse 200 miljonit igal aastal sellistele ennast kinni imenud puukidele,” lausus Martin Helme.

Mart Helme selgitas, et kui keegi küsib EKRE-lt, kust nad oma reformidele katteallikateks raha võtavad, siis üks võimalus ongi selliste rahajaotamiste ärakaotamine, ja kuigi Margus Tsahkna on silmakirjalikult väitnud, et praegusel moel ei tohi raha jaotada, on see süsteem just nende sisse seatud. “Pole mingit vahet, kas võimul on RE või KE – nad mõlemad varastavad riiki ja rikuvad põhiseadust, sotsid ja Isamaa tilbendavad nende ümber ja röövivad koos nendega,” nentis Mart Helme.

Martin Helme sõnul on koalitsiooniparteid endale riigieelarvesse ohtralt raha kirjutanud ja viimased sündmused käisid nii – Ossinovski nõudis Rataselt raha ja rändepakti, Isamaa aga raha ja võimalust mingisugunegi rahvusluse nägu säilitada.

Kommentaarid