“Räägime asjast”: Kohtla-Järve riigigümnaasiumiga tõmmatakse sealsel eestlusel vaip alt

Minister Mailis Repsi ümber muutub kõik kuidagi venelaslikuks.

Kolmanda teemana võtsid Mart ja Martin Helme saates “Räägime asjast” üles eestikeelse hariduse teema Kohtla-Järve riigigümnaasiumi kontekstis.

Nimelt ei varja minister Mailis Reps enam, et ta võitleb venekeelse hariduse eest. Kohtla-Järve riigigümnaasium tahetakse teha küll kakskeelne, aga kuna eesti lapsi saab selles olema umbes 15%, kujuneb see venekeelseks, sest eesti lapsevanemad võtavad oma lapsed sealt venekeelse keskkonna tõttu lihtsalt ära.

Mart Helme sõnul on vanemad teinud juba mitu kirja, et kahte paralleelkooli kinni ei pandaks ja lapsi ühte kooli ei suunataks. “See on tee sillutamine “rohelistele mehikestele”, sest nii lahkuvad eestlased Ida-Virumaalt,” lausus ta. Helme tõi ka kõrvale uudise, kuidas venekeelsed nekrutid peksid Viru pataljonis läbi eestlasest korrapidaja, kes neid korrale kutsus.

Mart Helme kritiseeris teravalt parketikindral Riho Terrast, kes oli saadikute ees esinedes sügava rahuloluga märkinud, et venelased astuvad juba ka Kaitseliitu – viimane eestluse kaitsevall pikitakse sel moel Metsavasi täis. Martin Helme nimetas seda viiendaks kolonniks Eesti kaitsestruktuurides. “Nüüd selgus, et Metsavas oli koguni 10 aastat vene agent ja kapo peadirektori jutu järgi hoopis kannataja, kellel oli häbi tunnistada, et venelased teda värbasid,” kirjeldas ta Sinisalu inetut juttu, lisades, et ka kapol on läbikukkumise pärast piinlik, mistõttu need materjalid salastati 50 aastaks.

Mis aga puutub Kohtla-järve riigigümnaasiumi, siis seal on saatejuhtide sõnul tegemist saamatuse või pigem tahtmatusega eestikeelset haridust Ida-Virumaal edendada, sel lastakse isevoolu teel halvemuse poole minna. Eestlastest vanematel tõmmatakse vaip alt, et Keskerakond saaks Ida-Virumaa venelaste hääled kätte.

Martin Helme meenutas hiljutist jutuajamist Riigikogu esimehe Eiki Nestoriga, kes kurtis, et valitsus ei tööta juba novembrist saati ja tema peab nende töö ära tegema. Mart Helme nimetas Ratase valitsust eestivaenulikuks ja tuletas meelde, et selles istub ka Isamaa. “Seeder rääkis, et tema olevat rahvuslasi kasvatanud, aga EKRE riisub koore – te ise pole ju 27 aastaga midagi rahvusriigi heaks teinud, lubasite 1992. aastal rahvuslikku kodu, aga tõmbasite juba aastaga sellele vee peale,” sõnas ta.

“Ennast rahvuslasteks nimetav Isamaa istub valitsuses ja laseb sellel kõigel juhtuda,” ütles Martin Helme. “Kohtla-Järvel tuleb 1. septembrist ühiskool, kõrval toimivad koolid likvideeritakse, lastakse laguneda, nende kõrvale ehitatakse kalli raha eest uued – see on Reformierakonna algatatud tsentraliseerimine. Mõttetutele haridusobjektidele pannakse 240 miljonit, millega maksumaksja vaid kaotab, aga keegi teenib ehitamise pealt tulu, ning keegi ka ei küsi, kus on sellise hariduspoliitika katteallikad.” Saatejuhid nentisid, et Reps toob koolidesse ka homoagenda ja Ratas toetab erinevaid peremudeleid.

Enne valimisi aga kinnitavad kaks liberaalset erakonda RE ja KE, et EKRE-ga koostööd ei tehtavat. Samas aga välistab Kaja Kallas koostöö ka Keskerakonnaga. Analüütikud aga on öelnud, et pärast valimisi on raske rahvuskonservatiive ignoreerida. “See, mida ütlevad Kallas või Ossinovski, ei oma tähtsust, sest pärast valimisi juhib mõlemat erakonda keegi teine,” võttis Martin Helme kokku.

Kommentaarid