Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

“Räägime asjast”: kuni kuluhüvitiste süsteem alles on, kasutab EKRE seda enda poliitiliseks tutvustamiseks

-
28.10.2018
© Juss Saska/Postimees

Pühapäevases saates “Räägime asjast” olid taas eetris Mart ja Martin Helme ning jututeemadeks nädala sündmused konservatiivide pilgu läbi vaadatuna.

Esimeseks teemaks oli valimiseelne kampaania ja seal on teised erakonnad rõhku pannud plakatitele, EKRE aga esialgu telele ja internetile. Mart Helme jutustas sellest, kuidas EKRE meeskond sattus Arnold Schwarzeneggeri kampaaniat uurides vaimustusse mustvalgetest piltidest – paraku oli süvariigil ilmselt silm peal ning Reformierakonnal ja Isamaal oli kohe sama lahendus tehtud. “Meie tõmbame nad haneks ja teeme värvilised pildid!” lubas Mart Helme seepeale.

Martin Helme meenutas, et eelmistel valimistel oli EKRE-l tähtis element sinimustvalge lipp ja nüüd on see samuti kõigil mängus, peale Keskerakonna, kes tahab seda ka Tallinna volikogu saalist eemaldada. “Kartellierakondade poliitika pole ammu enam sinimustvalge, see on eurotähtede poliitika,” väitis Mart Helme. Mis aga puutub EKRE valimiskampaaniasse, siis seda tutvustades lubas Martin Helme kaalu poolest kolmandale jõule sobivat kampaaniat, et tõmmata rahvuskonservatiivide poolele ka need valijad, kes pole veel valikuid teinud ega üldse valimiste peale mõelnud.

Mart Helme märkis ära, et kartellierakonnad on saanud poliittehnoloogilist abi Euroopa vasakliberaalsetelt jõududelt – sellist abi anti globalistidele ka Hollandis Geert Wildersi, Prantsusmaal Marine Le Peni ja Rootsis Demokraatide võimulepääsu ärahoidmiseks – osaliselt see ka õnnestus. Helme sõnul kasutati seda ka 1996. aastal Venemaal kommunistide võimult eemaldamiseks – enne valimisi tuli Läänest kohale meeskond, kes hakkas juhtima Jeltsini kampaaniat ja ülipopulaarne Zjuganovi kompartei sai lüüa.

“Oleme juba Euroopast kuulnud seda, et rahvuslike jõudude võimuletuleku korral ähvardab Euroopat häving, vasakliberaalide korral aga õitseng, ja see on nüüd ka Eestisse üle toodud,” rääkis Mart Helme. “Me peame olema nagu Suur Tõll, kes peab vankriaisaga minema peksma kartellierakonnad, kellel on võõramaised peremehed!”

Martin Helme sõnul toimis Geert Wildersi puhul konservatiivsete jõudude kesksete lubaduste kaaperdamine ja nende esitamine pehmemas vormis enda omade pähe. “Näiteks öeldakse, et ka meie oleme immigrantide või geiagenda vastu, aga seda viisakamalt – ainult et võimule tulles ei kavatsegi nad neid lubadusi täita, ainult hägustavad teemasid – selleks, et valija arvaks, et EKRE meeldib talle küll, aga kuna Reformierakond sama lubab, siis võib ka teda valida,” kirjeldas Martin ideede ülelöömise tausta.

Ka Mart Helme rõhutas, et keegi kartellipoliitikutest ei hakka selliseid lubadusi täitma, vaid eesmärgiks on EKRE omad ära lörtsida, nagu seda teeb Keskerakond õiglase riigi või sõjaväestatud piirivalve lubadustega. “Nende mõte on käia meie ideed nii halvasti välja, et need ei meeldiks enam kellelegi,” selgitas ta. “See võitlus ei lähe leebemaks, sest meie oleme nende valimiste intriig nagu eelmistelgi, aga nüüd on tase kõrgem – küsimus on selles, kas keegi julgeb meiega valitsust teha!” Ta lisas, et kui seni on EKRE-t räuskajaks peetud, siis nüüd käituvad just sotsid nagu hungveipingid.

“Poliitilise boikoti jutuga keerasid sotsid täiega vindi üle ja see lendas neile vastu vahtimist,” lausus Martin Helme ja Mart Helme rääkis ka sellest, kuidas Postimehes oli väidetavalt kaheldud, kas maksab sotside juttu võimendada, sest see tuleks ainult rahvuskonservatiividele kasuks, kuid leiti siis, et kui sotsid tahavad vastu näppe saada, siis las saavad.

Edasi läks jutt libauudiste manufaktuurile ehk Postimehele, kes avaldas reedel suure Martin Helme taustaga kuluhüvitiste loo. Mart Helme sõnul on inimestele jäetud mulje, nagu antakse see raha saadikutele kätte – tegelikult viivad nad tšekid Riigikogu kantseleisse ja seal otsustatakse, kas esitatud tšekid vastavad nõuetele. Kui arve pole kooskõlas seadustega, siis seda kinni ei maksta, samuti ka limiidi ületamise korral.

Martin Helme sõnul on kuluhüvitised mõeldud saadiku tegevuse kompenseerimiseks. EKRE on ise esitanud eelnõu kuluhüvitiste kaotamiseks, mida toetas vaid Vabaerakond. Nüüd esitas Vabaerakond eelnõu kuluhüvitiste kolmekordseks vähendamiseks ja kuna see oli vähemalt samm õiges suunas, siis EKRE saadikud toetasid seda, kuid teised erakonnad mitte. “Me oleme kahel korral näidanud, et oleme kuluhüviste kaotamise poolt, aga kuni nad on olemas, kasutame me need ära,” täpsustas Helme.

Martin Helme sõnul soovitavad Postimees, Delfi ja teised taolised väljaanded, et EKRE ei kasutaks hüvitisi aktiivseks poliitiliseks tegevuseks. “Kui ma telliksin paarisaja euro eest kümnetele valijatele kohvilaua, paneksin kinni saali või tooksin bussiga inimesi Lõuna-Eestis Toompeale, oleks see nende arvates OK, aga kui ma võimendan Facebookis oma sõnumeid ja jõuan kümnete tuhandeteni, peavad nad seda hirmsaks asjaks – EKRE saab ju toetajaid juurde,” kirjeldas ta, soovitades jälgida hoopis seda, kuidas Barbi Pilvre on esitanud tšeki kolme veini ja salati kohta, et oma naisõiguslastega õdusalt lobiseda, või kuidas Vabaerakond on bürookulude alla pannud oma ajalehe tegemise.

Eelnimetatud sotsiaalmeedia kulutustega võimendas Martin Helme näiteks hümni eelnõud ja oma sõnavõttu Riigikogus. Tema sõnul on selliste kulutuste puhul  piirid, kus nende kasutamine poliitiliseks tegevuseks on täiesti lubatud ja aktsepteeritav. Ta juhtis tähelepanu ka sellele, et EKRE saadikud ei kasuta kuluhüvitisi autode liisimiseks, nagu teiste erakondade saadikud.

“Auto liisimisest on võimalik kasu lõigata – neli aastat liisitakse neid kuluhüvitistest ja siis jääb auto saadikule – autoliisijad varastavad otseselt maksumaksja rahakotist,” kirjeldas Martin Helme. “Kuluhüvitistest võib osta seda, mis sulle ei jää – näiteks kasvõi enda raamatuid kinkimiseks, sest kirjastused ju ei anna raamatuid tasuta.” Ta võttis jutuks ka selle, et saadikud saavad sõiduhüvitisi kodukanti sõitmise eest. “Kui saadikud peaks oma raha eest koduringkonda sõitma, siis ega neid kodus palju näeks, nad kaoksid Tallinna ja jääkski sinna,” arvas ta.

Martin Helme lubas, et kui keegi tahab, et EKRE kasutaks kuluhüvitisi vaid nendeks kuludeks, millest nad poliitilist kasu ei saa, siis nad jäävadki unistama – ta kavatseb ka edaspidi sotsiaalmeedias oma tööst rääkida. Ta meenutas, et näiteks jõulutervituskaarte kasutavad sotsid ja keskerakondlased aktiivselt, kuid Riigikogu juhatus pole nende hüvitamist kunagi kahtluse alla pannud. Kui aga EKRE teeb Facebookis teavitust, leitakse see taunitav olevat. “Mina olen igastahes saanud mõnda sõimajat arvestamata vaid positiivset tagasisidet, ja kui mu sõnum, nagu näiteks kõne Riigikogus, jõuab toetajani, siis ma ka jätkan nii.”