“Räägime asjast”: rändepakti hääletus Riigikogus kiskus kõik maskid maha

Eesti,
©Ilmar Saabas/Ekspress Meedia
Sotsist välisministri Sven Mikseri jutt oli kahekeelne vale, nagu on see ka reaalsuses nähtav.

Saates “Räägime asjast” oli Mart ja Martin Helme üheks tähtsaimaks teemaks see, mis juhtus 26. novembril Riigikogu hoone ees ja sees.

Selle päeva kohta on sots Indrek Saar väitnud, et 200-300 inimest polevat veel rahvas, kuid Mart Helme sõnul ongi just nemad rahvas, kes on valmis enda eest seisma, ja tegelikult oli kohal umbes tuhat inimest, nii EKRE liikmeid kui ka toetajaid.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Martin Helme kirjeldas tüüpilist meediakajastust – väljaannete fotograafid pildistavad sündmuspaika siis, kui kohal on üksikud inimesed ja asju alles seatakse üles, ning siis paisatakse publiku ette fotod tühjast väljakust. “Üks null võetakse alati tegelikult arvult ära,” lausus ta. “Me oleme pannud oma inimesed kohaletulnuid üle lugema ja näiteks Stenbocki maja ees oli tipphetkel umbes 300 inimest. Toompeal lugesime tuhat inimest ja see pole enam väike üritus!”

Riigikogus toimunut nimetas Mart Helme standup-komöödiaks. Sven Mikser valetas tund tunni otsa rändepakti kohta, soovides eelnevalt sisukat ja rahulikku arutelu, justkui poleks ise alles provokatsiooni korraldamisest osa võtnud, ja siis läks vastupidist juttu ajama Urmas Reinsalu, kes küll ei valetanud, kuid rääkis õõnsat juttu.

Juba arutelu formaat oli Martin Helme hinnangul kodukorda väänav, Isamaa ei teinud parandusettepanekute hääletamise aegu midagi selle läbimineku takistamiseks, Reformierakonna saadikud aga jalutasid lihtsalt saalist välja – kõik see aitas heakskiidul läbi minna. Mart Helme sõnul valetas Mikser, et rändepakt polevat siduv – selles on rahva meelsuse suukorvistamise nõue ära toodud.

“Provokatsioon meie miitingul oli mõeldud hüsteeria üleskütmiseks, et saaks tulevikus vihakõneseadust vastu võtta,” arvas Martin Helme. “Üleskutsed meie keelustamiseks on juba kõlanud ja see on ilmselt järgmine etapp enne vaikivat ajastut.”

Naastes saalis toimunu juurde meenutas Martin Helme, kuidas Reformierakond väitis, et Riigikogu ei saa sellist otsust teha, vaid otsustama peab valitsus, kuid nende teo tagajärjel otsustas ikkagi Riigikogu – kuigi selline 41 häälega otsus oli vaid nende saadikute arvamus, mis ei anna ei volitust ega sea kohustust. Aga valitsus ongi sellele toetudes otsuse teinud ja saadab Marrakechi lihtsalt ühe ametniku, et Eesti heakskiit reaalsuseks teha.

“Selles hääletus paljastus ka Keskerakonna nägu – nende fraktsiooni saadikud rääkisid koridorides, kuidas nad on rändepakti vastu, aga hääletasid ikkagi poolt,” meenutas Mart Helme. “Nende selja taga istus ju politruk Mailis Reps, piits plaksus ja kuklalasud olid ootel nende jaoks, kes valesti hääletavad.” Mailis Reps oleks Helme hinnangul tohtinud saalis olla vaid oma haldusala puudutavate otsuste puhul ja ka siis valitsuse loožis, mitte saalis kaaserakondlaste selja taga.

Martin Helme sõnul osteti saadikud ära katuserahadega, kus kõigile anti midagi, summad polnud sageli eriti suured, aga andsid võimalusi juurde. Isamaa aga oli hääletusel eriti närvis, kartes otsustamise tagasisaatmist valitsusse.

Mart Helme arvates pole toimunu taga mitte sedavõrd Nestor ja Ratas, vaid Euroopa Komisjoni saadetud infosõjaeksperdid – need on enne valimisi, kus kartellipoliitikud on ohus, ikka kohale ilmunud. Vajadusel oleks valitsuses hääletatud, sotsid ja KE oleks poolt olnud, Isamaale oleks jäetud võimalus vastu hääletada, ja otsus oleks tehtud enamuse järgi.

Rahvuskonservatiivid on Isamaale öelnud, et neil on võimalus eelarve põhja lasta, valitsus lõhki ajada ja oma rahvuslust näidata, aga isamaalastel pole tahtmist olnud. “See hääletus Riigikogus paljastas kõikide näod,” lausus Helme.

Kui EKRE käis välja alternatiivvalitsuse tekkimise võimaluse, kus Keskerakond oleks kõrvele jäänud, hakkas Mart Helme kinnitust mööda peaminister Jüri Ratas kartma, et EKRE on üks selle osapooli, ja tõttas katuserahasid pakkuma. “Meil õnnestus nurjata ja paljastada kõik – Kesk-ja Reformierakonna teesklused, Isamaa kahekeelsuse, sotside katsed saata Marrakechi president, Vabaerakonna ostetavus…” on Martin Helme rahul.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused