“Räägime asjast”: Reformierakond otsib valitsuspartnereid vähempakkumise korras

Eesti,
- Updated
©Tiit Blaat/Ekspress Meedia
Kaja Kallas

Saate “Räägime asjast” kolmandaks teemaks oli uus Riigikogu koosseis ja valitsuse kokkupanemine, kus Reformierakond käitub mõistmatult ülbelt ja samas tobedalt.

Martin Helme sõnul on Reformierakonnal vastutus ja kohustus valitsus kokku panna, kuid esimene nädal näitas nende täielikku käpardlikkust. Mart Helme täiendas, et kuigi RE räägib valitsuskogemusest ja pikast pingist, on see puhas stagnatsioonierakond või riigipartei, kes pole juba ammugi enam ühegi reformiga hakkama saanud.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

RE tegi Martin Helme hinnangul vea EKRE välistamisega, sest see vähendas neil endil mänguruumi. Mart Helme meenutas üht hiljutist vestlust Siim Kallasega, kus too väitis, et on vähemalt korra teinud vea, välistades koostöö Keskerakonnaga, ja selliseid välistamisi tema ei pooldavat.

Tütrele pole selline seisukoht ilmselt mõjunud, sest Kaja Kallas laimas välismeedias oma riiki ja üht selle demokraatlikult parlamenti valitud erakonda, teatades, et EKRE tahtvat destruktiivselt kõike purustada.

Saatejuhid rääkisid RE ülbetest rumalustest: nood teatasid, et Isamaa ja sotsid on esimene eelistus, kuid kutset neile ei saatnud; Keskerakond jäeti varuvariandiks, kuid siis anti teada, et nood sobivat ka – seega saadeti segaseid signaale ja pandi käima paralleelläbirääkimised, mis kedagi ei ei rahuldanud.

“Reformierakond tegi riigihanke vähempakkumise korras – kes tahab RE-lt kõige vähem saada, see pääseb valitsusse,” kirjeldas Martin Helme, lisades, et sellega mängis RE ennast nurka. Mart Helme kirjeldas Kaja Kallast kui simmultaani andjat, kes kohe ühe lauaga mängimise välistab, ja teistele dikteerib käigud ette.

Reformierakond pani sotsidele ja Isamaale sisuliselt ette, et kõigepealt täidetakse valitsuskoalitsioonis RE kallid lubadused ja kui raha üle jääb, siis ka partnerite omad. Kuna nood sellist sigatsemist heaks ei kiitnud, teatati, et uues valitsuses ei saaks sotsid ja Isamaa omavahel läbi, ja mindi Keskidega sama mängu mängima. Nood aga teatasid, et ei kavatse hakata RE programmi ellu viima.

“Reformierakonnal pole absoluutset ülekaalu, et tingimusi sel moel dikteerida, neil tuleb ka teised ära kuulata,” lausu Mart Helme. “Kaja Kallas näitab ennast täieliku põmmpeana, ja ilmselt annab talle halba nõu ka erakonna tuumik Jürgen Ligi ja Arto Aasaga eesotsas, kes on upsakad ja paindumatud.”

Ilmselt oleks RE kohe üle parda heitnud Keskerakonna 500 eurot maksuvaba tulu töötavale inimesele, võimalik, et tasuta ühistranspordi, lisarahad pensionideks, laste huviringide rahad ja palju muud, teatades, et selle jaoks raha pole – oma asjad oleks ellu viidud, et karjuda, kuidas RE on oma lubadused täitnud.

Edasi räägiti Kaja Kallase haledast jutust, et teised erakonnad ei tahtvat leppida naispeaministriga. “Kuulge, meil on Eesti Vabariik ja 2019. aasta, kus keegi ei kergita kulmugi, kui naispeaminister ametisse saab. Meil on olnud palju naisministreid ja on ka naispresident, kes tõsi küll, on täielik ebaõnnestumine, kuid mitte üldsegi sellepärast, et ta on naine,” rääkis Martin Helme.

Teiseks haledaks piuksatuseks nimetas Martin väidet, nagu ei suudaks teised erakonnad leppida RE valimisvõiduga. “Kui me saaksime e-hääletuse tulemused üle lugeda ja kõik oleks korras, oleksime me tulemusega täiesti nõus,” lubas ta.

Naastes valitsuse loomise juurde, märkis Mart Helme, et RE jutt Isamaa väljapressimistest on üdini rumal. “Kui Reformierakonnal on 34 saadikut ja Isamaal 12, siis isegi väljapressimisega midagi saavutades maksab RE neile hiljem rängalt kätte. Seeder on poliitikas vana kala, ta teab, et esimesel võimalusel lööb RE neile järeleandmiste eest noa selga ja kisub ribadeks – see tuleb karm kättemaks,” selgitas ta.

Martin Helme lisas, et RE pole ka teistele endistele partneritele andeks andnud, ja see koalitsioon oleks neile ohtlik, eriti Isamaale, kui neid neid sunnitakse maailmavaatelisi järeleandmisi tegema – ja EKRE tooks selle halastamatult välja. Rändepakti Isamaa ära hoida ei suutnud ja Martini hinnangul oleks neil koos EKRE-ga lihtsam, sest nad saaksid ka rahvuskonservatiivide poolt tiibkatet ja suuremaid võimalusi oma ideesid ellu viia.

Mis puutub Keskerakonda, siis nemad on Reformierakonnast väiksema esindatusega, kuid ei soovi ilmselt tolle väiksemaks vennaks saada. Mitmetes rahalubadustes, venekeelses hariduses ja veel mõnedes küsimustes on Keskerakonnal RE-ga sama vastasseis, mis EKRE-ga, seega tuleb keskerakondlastel mingid valikud teha, keda partnerina eelistatakse ja kelle arvamustega Keskidel ikkagi arvestada tuleb – pole sugugi nii nagu Ratas arvab, et EKRE peab ennast muutma.

Saatejuhid nentisid, et Keskerakonnaga koos valitsust tehes oleks EKRE-l ja ja ilmselt ka Isamaal vastasseisud tolle vasakpoolse majanduspoliitika osas, rahvusküsimuses ning sooneutraalsuses ja homoagendas, mida Mailis Reps on juba massiliselt koolidesse surunud.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused