Räägime asjast”: riigieelarve vajab revisjoni, sest mittevajalikud kulud on nagu sangpommid jalgade küljes

Rubriik Eesti On
©UU
Mart ja Martin Helme saadet kardetakse nii hullupööra, et langetakse sovjetiaja tasemele.

Saates “Räägime asjast võtsid saatejuhid Mart ja Martin Helme esimese teemana ette riigieelarve läbitöötamise, mis rahandusministri jaoks on tähendanud kolme nädalat üliintensiivset tegevust.

Siseminister Mart Helme sõnul on see protsess negatiivses plaanis neile kui uustulnukatele väga valgustav, sest näitas, kuidas riigieelarve on ebaproduktiivsete kuludega üle koormatud. “Valitsusel oleks nagu kaks 32-kilost sangpommi jalgade küljes,” kirjeldas ta.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Rahandusminister Martin Helme lisas, et ministeeriumide rahastamine on siiani nagu autopiloodi peal. “Me vaatasime iga kivi alla ja iga kivi alt tuli raha, mida kiivalt varjati,” kirjeldas ta eelarvete ülevaatamist kulude kärpimise eesmärgil.

Mart Helme sõnul tuleb enne järgmise riigieelarve strateegia koostamist teha revisjon, saamaks teada, mille peale raha läheb, sest ministeeriumide omakulud on üle mõistuse ja sageli maksumaksja jaoks täiesti põhjendamatud. Revisjoniga on nõus kõik kolm valitsuspartnerit.

Martin Helme puudutas ka eelarve tasakaalu, öeldes, et mõistlik tasakaal on hea, kuid mitte põhiline. Riigieelarve koostamisel aga tuleb raha tõsta mitte sinna, kuhu ametnikud tahavad, vaid sinna, kuhu rahva mandaadiga poliitikud õigeks peavad.

Mart Helmel oli ajakirjanikele, kes kirjutavad riigieelarvest ainult jamasid kokku, öelda järgmist: uue eelarve järgi palgad tõusevad, kedagi ei koondata, investeeringud tulevad, pensionitõus tuleb, kuigi mitte erakorraline, ning raha tekitatakse juurde. “Esimest korda on valitsuses poliitikud, kes tahavad riiki juhtida,” lausus ta.

Rahandusministri sõnul ei ole maksude tõstmine õige viis tulude suurendamiseks, sest raju maksutõus majandust ei kasvata, raha tuleb juurde luua, kuid see protsess on ajalise viitega. Ta lisas, et uues eelarves pole midagi katastroofilist, vaid erakonnad said ka oma poliitilisi lubadusi täita ning kogu eelarve arutelu purustas opositsiooni loodud narratiivi, nagu olnuks valitsus töövõimetu.

Martin Helme arvates näitasid viimased populaarsusreitingud, milles Reformierakond on hakanud langema, et eelarve kokkupanek on valitsuskoalitsiooni, sealhulgas ka EKRE populaarsust tõstnud. Oravapartei on ennast seni pidanud ainsaks selle ala asjatundjaks, kuigi nad on tegelikkuses olnud vaid raamatupidajad, kes tahavad ainult eelarve nulli ajada.

“Me näitame neile, kuidas viia tasakaalu silmas pidades oma lubadused ellu, kusjuures meie teeme seda esimest korda, RE aga tegi seda 17 korda, näidates ennast seejuures alaarendajatena ja propageerides seda, et mittemidagitegemine on kõige parem,” kritiseeris Marti Helme “peenhäälestajaid”. “Ametnikud räägivad ka meile reeglitest ja soovitavad tasapisi teha, aga kui me nii teeme, siis me ei jõua kunagi jõukamatele järele.”

Mart Helme tõi eraldi välja maanteeameti peadirektori, kes väitis, et valitsuse plaanid ei ole jõukohased, kuigi tõenäoliselt ei sobi see talle vaid seetõttu, et ta peab nüüd jalad kõhu alt välja võtma. “Kui maanteeamet ei saa hakkama, võtame teised tegijad, kes saavad,” pani minister asjad paika.

Siseminister lisas, et ametnikud saavad oma poliitilisi eelistusi näidata valimistel, mitte muul ajal valitsusele vastu töötades. Kommenteerides jutte demokraatia ohustamisest märkis ta, et demokraatia ohustab ka see, kui rahva poolt valitud valitsus ei saa ametnike vastuseisu tõttu oma tööd teha.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused