Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

“Räägime asjast”: Riigikogu valimised jooksevad europarlamendi valimistesse sisse

-
02.04.2018
Martin helme. Europarlamendi valimised
© Liis Treimann/Postimees

Pühapäevases saates “Räägime asjast” vestelnud Mart ja Martin Helme tõstatasid üles kahtede eesseisvate valimiste ning möödunud nädalal kõneainet pakkunud diilitamiste ja skeemitamiste teemad.

Martin Helme nentis, et sotsid ja Vabaerakond ei kogunud populaarsust juurde ka tselluloositehase ümber puhkenud kirgede kaudu, sest nad ei öelnud selle käigus peale roheliste loosungite midagi erilist. Mis aga puutub Reformierakonna kõrgesse reitingusse, siis seal oli osaliselt tegu ka erakonna-sisese kodusõja mõjuga, mis pakub inimestele alati meelelahutust, eriti kui selles pole poliitilisi positsioone. “Inimesed räägivad siis, kes on erakonnas kaunim ja kes ei ole, valutavad südant oma lemmiku pärast, ja see kajastub ka populaarsusuuringutes,” lisas ta.

Martin Helme tõi sarnase näitena ka omaaegse Keskerakonna siseheitluse Savisaare toetajate ning Ratase ja Repsi poolehoidjate vahel, mis hoidis ka nende reitingut üleval. Mart Helme aga leidis, et selline kisklemine jätab erakonda vimma sisse ning sõltuvalt sellest, kes parteis peale jääb, võivad oponentide toetajad jääda valimistel passiivseks või siis toetada kedagi teist.

“Kaja Kallas peab kõigepealt inimesi enda juurde kokku meelitama ja selles osas seisab tal suur töö ees, sest Reformierakond on siiani lojaalsust ostnud, opositsioonis olles aga on selleks vähem võimalusi,” selgitas Mart Helme ning Martin Helme täpsustas, et RE on pankrotti aetud, neil pole ressursse, aga ees on nii Riigikogu kui ka kohe neile järgnevad Euroopa Parlamendi valimised. Ettevõtjad ei taha aga opositsiooniparteile enam nii palju raha anda, seda enam, et oravapartei kruvis valitsedes ka maksud nende jaoks liiga üles.

“Europarlament on marjamaa, sest kui Riigikogus peab tegema tööd fraktsioonis ja komisjonides, siis seal tuleb ainult teatud tagumikutunnid täis istuda,” sõnas Mart Helme, kelle arvates hakkavad just IRL-i poliitikud oma uppuvalt laevalt sinna põgenema. Europarlamendi valimised aga jooksevad Riigikogu omadega kokku ja nimekirjad tuleb kõigil erakondadel mõlemale poole enam-vähem samaaegselt valmis teha. Martin Helme lisas marjamaa-jutule sellise info, et europarlamendis on saadikutel oma büroo nii seal kui soovi korral ka Eestis, palk on kõrge, kulud makstakse kinni ja esinduskulud on varjatud — see on saadikutele materiaalselt väga tulus koht.

Mart Helme sõnul on EKRE-le üha rohkem ette heidetud seda, et erakond saab Reformierakonnaga liiga hästi läbi ja küsitakse, kellega siis valitsust tegema hakatakse. “Õige vastus on — me teeme nii kõvasti tööd, et saame ise otsustada, kellega valitsust teeme ja millised meie valimislubadused valitsuskokkuleppesse lähevad,” selgitas Helme. “Me ei eelista ei Kesk-ega Reformierakonda, vaid seda partnerit, kellega saame paremad kokkulepped. Aga andke meile hääled, et saaksime 51 kohta ja me teeme oma valitsuse!” Ta lisas, et mõlemas suures erakonnas on nii EKRE-ga ühist keelt leida soovijaid kui ka sallimatuid.

Ka Martin Helme ütles, et suuruselt kolmanda poliitilise jõuna eelistatakse erakonda, kellega saab rohkem oma platvormi koalitsioonileppesse sisse panna. Tema sõnul on Keskerakonnaga raskem kokku leppida ühtedes, Reformierakonnaga teistes küsimustes, sest näiteks esimene neist veab venelasi sisse, teine aga on liiga euroortodoksne, mõlemad räägivad sõnades rahvusriigist, aga tegudes lammutavad seda.