“Räägime asjast”: see on autokraatia üks esimesi tunnuseid, et rahvas relvitustatakse

Urmas Reitelmann, Mart Helme, Martin HelmeUrmas Reitelmann, Mart Helme, Martin Helme

Tre raadio saates “Räägime asjast” kõnelesid Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esimees Mart Helme ja aseesimees, EKRE riigikogu fraktsiooni juht Martin Helme riigikogu menetluses olevast relvaseaduse muutmise eelnõust, mis piirab relvaloa taotlejate ja relvaomanike õigusi veelgi. Saate külaline, Kristiine esinumber Urmas Reitelmann lisas, et legaalsete relvadega ei ole Eestis üldse probleeme, relvaomanikke kontrollitakse sageli ja mitmel moel. Samas viitas Reitelmann eravestlusele ühe kaitseväe ohvitseriga, kelle sõnul olevat Lasnamäel umbes kompanii suurune venelaste seltskond, kes omab väga korraliku optikaga vintrelvi. 

“Sisuliselt on selle seadusemuudatuse eesmärk rahvas relvitustada. Kui see muudatus, mis komisjonis ei leidnud toetust, läheb suures saalis läbi, siis peavad relvaomanikud iga viie aasta tagant tõendama, miks neile seda relva ikkagi vaja on, kuigi nad ei ole seda viie aasta jooksul kordagi kasutanud. Ilma igasuguste põhjendusteta võidakse relvaloa andmisest keelduda, relvaluba võidakse igasuguste põhjendusteta tühistada. Eriti absurdne on see, et kui sa ei ole viie aasta jooksul relva sihipäraselt kasutanud, siis võid sa sellest ilma jääda. Relv peaks inimesel kogu aeg peal olema. Kui seda ei pea kasutama, siis on väga hästi. Aga see üks kord, mil peaks relva kasutama ja sul ei ole seda sel hetkel käepärast, on igal juhul väga halvasti,” rääkis Martin Helme.

“Kõik autokraatlikud režiimid on rahvalt relvad käest korjanud. See on autokraatlikult sotsialistlike režiimide üks esimesi liigutusi. Eesti oludes ei tähenda see mitte ainult tavapärase siseriikliku kuritegevuse taastumist, vaid meil on ka väga agressiivne naaber, kel on sellest kindlasti hea meel. Sotsist siseminister Andres Anvelt haub edasi seda eelnõu, mille algatas tegelikult juba Reformierakonna praegune esimees, endine siseminister Hanno Pevkur.”

Samuti saates osalenud EKRE Kristiine esinumber Urmas Reitelmann lisas, et legaalsete relvadega ei ole Eestis enam ammugi probleeme olnud. Samas viitas Reitelmann eravestlusele ühe kaitseväe ohvitseriga, kelle sõnul olevat Lasnamäel umbes kompanii suurune venelaste seltskond, kes omab väga korraliku optikaga vintrelvi. “Aga nendega see seadusemuudatus ei tegele. Seadus piirab korralike inimeste, ennast ja oma kodu kaitsta soovivate eestlaste võimalusi seda teha,” märkis Martin Helme.

Martin Helme hinnangul peaksime Eestis juhinduma Ameerika Ühendriikides levinud arusaamast, et juhul, kui legaalse relva omanikku ründab pimedal tänaval mingisugune kaak, siis on relvaomanikul õigus teha oma rõndaja kahjutuks.

“Igale relvaluba taotlevale inimesele tehakse niikuinii kiiresti selgeks, et kurjategija sind ründab, siis hoolitse selle eest, et tunnistajaid ei jääks. Muidu on pärast niimoodi, et mingi karjäärikriminaal seletab kohtus, et ta tuli tulistajalt kella küsima. Ja prokuratuur ei hakka siis arutama mitte selle üle, kas seadusliku relva omanik ületas enesekaitsepiire, vaid prokuratuur peab tõendama ära selle, kas ründaja tapmine oli ettekavatsetud või mitte. Kui prokuratuur ei leia loost ettekavatsetust, siis kaasus suletakse,” on Martin Helme resoluutne.

Mart Helme hinnangul muretseb kaitsepolitsei vägagi eestlaste pärast, kuid ühestki otsast ei paista, et samasugune mure oleks neil ka Eestis pesitseva venelaste viienda kolonni pärast. “See viies kolonn eksisteerib reaalselt koosnedes ainult venelaste jahiklubidest, paintball-i klubidest, võitluskunstide klubidest. Sealt ei leia ühtki eestlast, ainult venelased. Neid käivad välja õpetamas vene, tõenäoliselt GRU ohvitserid Venemaalt. Ma ei saa küll aru, kuidas nad takistusteta üle piiri tulevad. See viies kolonn on tõeline probleem! Relv on vaba inimese tunnus ja nii see peab ka jääma. Vana-Liivimaa lagunes just seepärast, et võim korjas elanikelt relvad käest ja inimesed muutusid pealetungivate vene-mongoli ühisvägede ees täiesti kaitsetuks,” meenutas EKRE esimees.

Kommentaarid