Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

“Räägime asjast” välispoliitikast: Brexit ja Euroopa Komisjoni räigus on uued “-exitid” juba käivitanud

-
16.09.2018
Brexiti toetajad Briti parlamendi ees 5. septembril.
© Reuters/Scanpix

Saate “Räägime asjast” välispoliitilises osas käsitlesid Mart ja Martin Helme Brexitiga seonduvat.

Martin Helme sõnul on Brexit hetkel murdepunktis, kuigi mõnda aega pole midagi toimunud, asjad on lihtsalt laagerdunud – juulis leppis Briti valitsus euroskeptiliste ministrite lahkumise hinnaga kokku oma positsioonis läbirääkimistel Brüsseliga, augustis käidi puhkamas ja valijatega kohtumas, ning septembris tuldi tagasi teadmisega, et valijad on vihased nn Chequersi plaani üle, nõudes õigustatult selle tühistamist.

Tooride parlamendisaadikud on aru saanud, et kui May jätkab, läheb Konservatiivne partei vastu hävingule, millest nad ei toibu, ja nad peavad nüüd plaane, kuidas May maha võtta ja asendada näiteks Boris Johnsoniga. Nad on aru saanud ka sellest, et lahkuda tuleb leppeta, kuid ei tea, kuidas seda teha ja vajavad selleks tööplaani.

Mart Helme näeb ühe variandina seda, et britid paluvad USA-lt ja Trumpi administratsioonilt soodustusi, et Brexit üle elada, ja Trump on seda ka pakkunud, et Saksamaa ja Prantsusmaa paika panna. Briti parlamendis on paraku europooldajaid rohkem kui -vastaseid, kuigi erakorraliste valimiste eel lubasid peaaegu kõik erakonnad austada rahva tahet ja Brexit läbi viia. Ainsad, kes lubasid Brexiti vastu olla, olid liberaalid. Toorid aga on May juhtimisel juba valimislubadust rikkunud.

Martin Helme sõnul koosneb Briti parlament umbes kahe kolmandiku osas eurofiilidest, kolmandik on euroskeptikuid, kuid mõlemas leeris on kõhklejaid. 126 toori hääletasid Brexiti poolt, seega nemad on lõhki, nagu ka Tööerakond, kelle juhtkond on siiski Brüsseli-meelne. Nüüd oleneb kõik sellest, kui paljud saadikud üldse toetavad May jäämist, et ta saaks Brexiti tuksi keerata, kuid ilmselt hääli siiski ei jätku. “Tooride saadikud võivad olla küll Brüsseli-meelsed, aga nende valijad on euromeelsed ja võivad neil reetmise eest pead maha võtta,” märkis Martin Helme.

Mart Helme arvates võib Ungari ja Poola ümber toimuv Brexiti toetajaid ergutada, sest nad näevad, kuidas Brüssel teisi liikmesriike vaevab. Lisaks mõistavad ka Briti europooldajad, et Brexit on valimislubadus ja rahva tahe tuleb ellu viia.

Martin Helme meenutas, et Brexiti-vastased on teinud kõik, et lahkumisprotsessi takistada – kohtusse on kaevatud referendumi tulemused, siis vaidlustati see, et parlament ei peagi tulemusi kinnitama ja aitab rahva tahtest, üritatud on uut referendumit läbi viia, lisaks on euromeelne meedia, süvariik ja poliiteliit üritanud tekitada tüdimust, et “nagunii me ei saa hakkama ja lõpetame parem lahkumisprotsessi üldse ära”.

Mart Helme usub, et Ungari ja Poola on tegelikult oma “-exiti” juba ära otsustanud. Ka Juncker on neid riike, samuti Tšehhit, Rumeeniat, Itaaliat ja Austriat selles süüdistanud, viimase kahe puhul küll valitsusi, mitte rahvast, aga paraku on just rahvas praegused valitsused võimule valinud. Martin Helme arvates võib Brüsseli ladvik nende riikide puhul ära oodata uued valimised, kus võimule aidatakse euromeelsed, või siis kukutakse vastalised valitsused mingil moel järkjärgult, et siis nad lõplikult oma haardesse sulgeda.

“Hääletus Ungari karistuse üle ühendab ungarlasi, sest neil on tugev rahvuslik uhkus, ungarlastele ja poolakatele ei saa näkku sülitada,” usub Mart Helme, kelle arvates eestlastel nii tugevat identiteeti pole. Suur osa meie ajaloost on kas Saksa, Rootsi või Vene ajalugu, madjarid aga on olnud üks kahest juhtrahvast Austria-Ungari impeeriumis, ja nad on olnud kõvad sõdijad türklaste vastu.

“Ungari ja Poola valitsused tegid muudatusi ka süvariigis ja meedias, neil pole sellist jälki olukorda nagu Eestis,” rääkis Martin Helme ja Mart lisas, et EL-ile see ei meeldi – nende arusaam õigusriigist on selline, kus Brüssel otsustab.

Martin Helme tuletas meelde, et Kreekat “abistades” rikkus EL kõiki oma aluslepinguid, igapäevaselt rikutakse Schengeni lepet, kui lubatakse sissetungijaid läbi ning keelatakse riikidel enese kaitsmist – liikmesriikidest sõidetakse kogu aeg üle. “Need on õõvastavad topeltstandardid – meie võime teha kõike, teie ei tohi midagi,” kirjeldas ta.

Mart Helme sõnul võib EL-i agoonia lõppeda kiiremini, kui me arvatagi oskame, sest Chemnitz võib laieneda üle Saksamaa, Itaalia võib Euroopa liidu masinasüsteemi kokku jooksutada ja nii edasi. Eestlastel aga soovitab ta internetist üles otsida Keskerakonna, Reformierakonna, sotside ja Isamaa eelmised valimislubadused ja vaadata, kas sealt leiab kakskeelseid koole, aktsiisitõuse ja kõike seda, millega võimuerakonnad on rahvast “üllatanud”.