Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

“Räägime asjast” välispoliitikast: peavoolumeedia räägib Brexitist ainult valet

-
16.12.2018
Theresa May- Brexiti hauakaevaja.
© ZUMAPRESS.com

Saate “Räägime asjast” välispoliitilises osas oli jutuks Brexit, millest saatejuhtide hinnnagul pole Eesti meediast võimalik adekvaatset infot saada.

Martin Helme sõnul taotakse ka Eesti inimestele pähe, nagu kahetseksid britid eraldumissoovi, mis pole mõistagi õige. Samas on nüüd Suurbritannias alanud polariseerumine, kus rahvas tahab üht, poliitiline eliit teist – vaoshoitud britid on muutunud radikaalsemaks.

2016. aastal hääletas enamik britte Brexiti poolt, kuid seejärel rakendus hirmuprojekt, mis on EL-i toetajate retooriline rünnak eraldumise vastu. Rahvas andis tollal mõista, et tahab kontrolli riigi, piiride, turu, raha ja kohtute üle, mida EL-is pole, ja nad on valmis selle nimel mõnda aega ka majanduslikku ebakindlust taluma ning on nõus seda hinda maksma.

Võimule tulnud Theresa May on Martin Helme sõnul rahvast petnud ja teinud kapitulantlikku leppe – sellega ei taastata kontrolli turu üle, vaid jäädakse ühisturu liikmeks; jäävad eurodirektiivid ja tolliliit, mis tähendab, et EL-i loata ei saa sõlmida kaubandusleppeid; riik jääb Euroopa Kohtu võimu alla ega saa oma kohtuid sõltumatuks muuta, ta ei saa kontrolli oma piiride ja migratsiooni üle.

“Kõik erakondade antud lubadused on selle leppega ära kingitud, kapitulatsioonilepe kehtib lõputult ehk seni, kuni EL on valmis teist lepet sõlmima; lahkumine sellisel kujul nagu valijatele lubati, on täiel kujul auti mängitud,” selgitas Martin Helme. Konservatiivses Parteis on liikmeskond tema hinnangul Brexiti-meelne, samuti kolmandik juhtorganitest, kuid kaks kolmandikku juhtkonnast on eurokraadid. Eurovastased pole suutnud erakonna üldist suunda muuta.

Teisipäeval oleks parlamendis pidanud olema hääletus leppe üle, kuid Theresa May tühistas selle, ilmselt välja arvutades, et see läheks läbi. Umbes 400 saadikut oleks olnud leppe vastu ja 200 poolt, seejuures vastu oleks olnud ka umbes sada konservatiivi ja leiboristid, kusjuures osa viimastest olnuks ilmselt ka leppe poolt. May vihastas vangerdusega oma tooridest saadikud nii ära, et nad korraldasid erakonnas tema vastu hääletuse, kuid kuna hääletada said ainult parlamendisaadikud, oli May poolt siiski üle 200 ja vastu 117.

See aga tähendab, et 326 saadikul püsiv valitsus on omade leerist kaotanud kolmandiku toetuse, May aga hoiab endiselt kümne küünega võimust kinni. Hääletus parlamendis on lükkunud jaanuari keskpaigani edasi ja kui erakonnakaaslased May kukutada ei saa, siis opositsioonil on see võimalik. “Enamus leiboristidest on EL-i jäämise poolt, aga seal ka käivad võimupoliitilised mängud, et tooride parteid diskrediteerida ja järgmised valimised võita, et siis ka Brexitis kannapööre teha,” selgitas Mart Helme, lisades, et need võimumängud ulatuvad Suurbritanniast välja, mängus on kogu EL.

Martin Helme sõnul käib kogu mäng selle peale, et Brexit ära jätta, kuigi riik peaks EL-ist lahkuma 29. märtsil ka siis, kui lepet ei saavutata. Projekt “Hirm” aga levitab libauudiseid, et leppeta ei saavat lahkuda, sest siis ei saavat enam isegi puhast kraanivett, sest üks veepuhastuskomponent tuuakse mandrilt; lennukid ei saavat enam kusagil maanduda ja kukkuvat alla – selliseid absurdseid hirmujutte levitatakse lausa häbenemata. Eesmärgiks on see, et hirmunud valijad sunniksid oma saadikuid leppe poolt hääletama.

Teiseks eesmärgiks seavad euromeelsed kas leppe edasilükkamise või koguni tühistamise. Kolmandaks variandiks oleks referendum selle üle, kas lahkuda leppega või ilma, et rahvas hääletaks ikkagi kapitulantliku leppe poolt. Üks projekt on ka see, et lepe näiteks kaks aastat edasi lükata, lootuses, et rahvas tüdineb ja lepib jäämisega.

Mart Helme sõnul võiks Brexitisse sekkuda ka Trump, sest USA saaks kompenseerida selle, mis Suurbritannia leppeta saavutamata jääb. Martin Helme sõnul on küsitlused näidanud, et toetus Brexitile on endiselt tugev. Seda võivad päästa Prantsuse kollavestid – sealsed protestid on Briti eliidis tekitanud hirmu, et vihane rahvas võib tänavatele tulla. Igal juhul on poliitiline maastik Suurbritannias muutunud ja Brexiti pinnal võivad lõhki minna nii tooride kui leiboristide parteid, ning mõlema poole toetajad omakorda liituda.