Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

“Räägime asjast” välispoliitikast: Suurbritannias toimub putš ja demokraatia hävitamine

-
20.01.2019
Brexiti hauakaevaja Theresa May.
© Scanpix

Saate “Räägime asjast” välispoliitilises lõpuosas rääkisid Mart ja Martin Helme Brexitist.

Martin Helme meenutas, et nädala algul hääletati Suurbritannia parlamendis Theresa May ja Brüsseli vahel sõlmitud lahkumisleppe üle ja see kukkus kohutava kolinaga kokku – leppe vastaste ja pooldajate vahe oli tervelt 230 vastaste kasuks, ja seda 650 liikmega parlamendis. Ka umbes kolmandik tooridest ehk konservatiivide euroskeptiline osa hääletas vastu.

“Demokraatlikus riigis oleks valitsusjuht sellises olukorras mõõga otsa viskunud – kui aga asi Euroopa Liitu puudutab. siis tavapärane loogika ei toimi ja May valitsus jätkab,” kirjeldas Martin Helme. Kohe järgnenud leiboristide algatatud umbusalduse aga May läbis, kusjuures teda toetasid ka leppe vastased.

Martin Helme rääkis, et kuigi lepet heaks ei kiidetud, olid Brexiti vastaste näod rõõmsad, sest häbenemata on rääkima hakatud leppe edasilükkamisest või koguni ära jätmisest. See aga on nende miljonite reetmine, kes hääletas Brexiti poolt – neile pole oluline mingi lepe, vaid reaalne iseseisvus, mille poolt andsid nad hääle, hoolimata eelnevast suurest hirmutamiskampaaniast selle kohta, milline kaos Suurbritanniat Brexiti korral tabavat. “See on otsene putš ja demokraatia lõpetamine,” hoiatas Martin Helme.

Mart Helme rääkis sellest, kuidas ka Eestis räägitakse hirmu levitamisest EKRE poolt massiimmigratsiooni osas, kuid hirmutajaks on hoopis riigivõim. Ta kirjeldas üht juhtumit Tallinna poes, kus mustad laamendasid kaubalettide juures, kuid inimesed vaatasid kõrvale – nad on rassismisüüdistustega juba nii ära hirmutatud, et kardavad kodanikukohust täita ja pätid korrale kutsuda.

Suurbritannias aga on hirmutamiskampaanias käigus jutud suurest kaupade puudusest, lennuühenduste katkemisest ja nii edasi. “Need valdkonnad on kaetud muude lepingutega ning käiku lähevad WTO vabakaubanduslepped teiste riikidega,” selgitas Mart Helme. Martin Helme aga küsis, millega on Briti valitsus siis 2 aastat tegelenud, et pole selliseks olukorraks ette valmistunud? “Nüüd tullakse ütlema, et muutus on liiga suur, tulevat ulatuslikud tagajärjed, milleks riik polevat valmis,” osundas ta. “Selline valitsus astugu kohe tagasi!”

Martin Helme sõnul on May valitsusest lahkunud tohutult ministreid, ta on kaotanud terve rea kriitilisi hääletusi, kuid tagasi siiski ei astu, sest tema eesmärgiks on kasvõi hambad ristis peaministritoolil istuda ja Brexit tuksi keerata – see eesmärk on sealsel süvariigil juba algusest saati. Nüüd on küsimus selles, kas rahvas seda lubab või tullakse kollaste vestidega tänavatele. Ilmselt võib ka Suurbritannia poliitiline struktuur laguneda, sest erakonnad, kes lubasid Brexiti igal juhul läbi viia, on rahvast petnud ja isegi euroskeptikud vaatavad ainult pealt, kuidas demokraatiat lammutatakse – võib oodata märgatavalt radikaalsemate jõudude ilmumist.

Mart Helme ütles selgelt välja: “Me ei andnud 2003. aastal mandaati Eesti muutmiseks europrovintsiks, aga sinna EL liigub!” Ta soovitas lugeda ka Verhofstadti “Euroopa manifesti”, mis ajab igaühele hirmujudinad peale – EKRE seda ellu viia ei luba!