Rahvastikuteadlane Jaak Uibu: Paide Arvamusfestivalil on aeg edasi minna ja uueneda

Eesti,
©Jaanus Lensment/Postimees
Paide Arvamusfestivali väitlejate toolid võivad varsti üsna tühjaks jääda…

Paide Arvamusfestivalist on räägitud nii ja naa, kuid lähtudes Eesti ühiskonna tardumisest tegematajätmistesse, sellest erilist tolku vist pole.

Uued Uudised” avaldavad Riigikogu Eesti rahvastiku toetusrühma konsultandi Jaak Uibu vastuse kutsele, mille kohaselt soovitakse teda näha osalemas sellel iga-aastasel üritusel. Ilmselt on neist kirjaridadest paljudelgi võimalik omi järeldusi teha.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

“Tänan Teid, Kristi Liiva, kutse eest osaleda Paide Arvamusfestivalil. Oma kutsega olete tunnustanud minu paarikümne aastast tööd riigivõimu hoiatamisel rahvastikukriisi tagajärgede eest ja ettepanekute tegemisel selle vältimiseks. Seepärast on vist ülearune mind kutses teavitada ähvardavate ohtude eest, sest olen ise seda juba aastaid teinud. Aga võib-olla on Teie kutse ja sõnad minu tegevuse peegelduseks Teie meeskonnalt. Ilus seegi.

Olen tunnistajaks Teie läbilöögivõimele ja teokusele arvamusfestivalide läbiviimisel. Piisab, et olles Paidest läbisõidul kaks aastat tagasi tunnetasin festivali jõudu kogu liikluskorralduse muutmisel ja blokeerimisel, nägin putkade püstitamist ja tegijate haamrihoogu. Selle taga on muidugi meeskonnatöö, aga käivitajaks olete Teie. Fantastiline!

Tänan pakkumise eest – “Palun tule ja too oma mõtted arutellu, milles sündinud küsimused ja ideed jõuavad õhtul festivali lõpetavasse samateemalisse parlamendierakondade esimeeste debatti”. Oh, Kristi, kui teaksite, kui palju pöördumisi, kirju, märgukirju ja kohtumisi olen teinud aastate jooksul parlamendierakondade esimeestele, ministritele ja presidentidele! Neid on sadu ja ühtegi neist pole võimuerakondade poolt töösse võetud! Välja arvatud ettekanne, mis ulatub viie aasta taha. Pidasin seminari Riigikogus põhiseadusest ja rahvastikukriisist, milles osales tänane peaminister Jüri Ratas. Kohe võimule tulles tunnistas ta rahvastikukriisi Eestis ja Riigikogus käivitati rahvastikukriisi probleemkomisjon. Nii on lood.

Niisiis, tunnustades Teid, aga kaheldes Teie festivali läbilöögijõus, kirjutan millistel tingimustel sooviksin osaleda.

Arvamusfestivalil on aeg minna edasi arvamustest tuumakate ettepanekute väljasõelumisele ja mehhanismide väljatöötamisele nende elluviimise suunal. Üheks võimaluseks sellel teel on arvamuste registreerimine ja nende edasise käigu fikseerimine regulaarselt väljaantavates kogumikes. Riigipoolsed garantiid tuleks ka määratleda, et ei juhtuks, nagu minu kogemusel — uskusin Riigikantselei kutset “Tule ja räägi kaasa”. Koostasime kõikide ministeeriumide osavõtul “Ametikirjavahetuse meelespea”, mida hiljem ei julgenud ükski valitsusasutus oma portaali seada. Ka riigikantselei ja riigiportaal keeldusid. Küll avaldati see kirjutavas pressis.

Hea Kristi! Niisugune on minu tingimus arvamusfestivalist osavõtuks. Ma ei tea, kas te tänavu enam jõuate, aga järgmiseks aastaks ootaks festivali uuendamist. Siis tulen.

Head soovidega, Jaak Uibu, Riigikogu Eesti rahvastiku toetusrühma konsultant.”

Kiri avaldati algselt Estonian World Rewiw kodulehel http://www.eesti.ca/.

 

Täiendavalt toob Jaak Uibu näite traditsioonilisest kirjavahetusest tema ja ametkonna, mis näitab eredalt, kuhu ühe eesti rahva pärast mures oleva mehe tehtud töö sumbub. “Nagu siga ja lamba kahekõne, üks küsib ühte, aga  vastatakse teistpidi. Paari aasta tagune õigustus ühele teisele analoogilisele juhtumile  Õiguskantslerilt: “Aga teile on ju vastatud!””, lisab ta.

Lp kultuuriminister Indrek Saar ja kantsler Tarvi Sits!

Küllap nõustute, et Riigikogu rahvastikukriisi probleemkomisjoni algatusel valminud dokument „Rahvastikupoliitika põhialused  2035“ ei lahenda rahvastikukriisi, vaid  otse sunnib jätkama lahenduste otsinguid  rahvakollektiivse intellekti kasutamisega. Sellest ei saa kõrvale jääda ka Teie juhitud ministeerium.  Riigikantselei  aastataguses  vastuskirjas on  teatanud, et elanikkonna juurdekasvu eest vastutamist  ei ole kahjuks  sätestatud  mitte ühegi asutuse pädevusena. See asjaolu ei ole kooskõlas Põhiseaduse preambuli vaimuga, mis ei vabasta riigiasutusi ja nende juhte  kohustusest tagada eesti rahvuse, keel ja kultuuri säilimine.

Edastame Teile manuses Eesti Rahvusraamatukogu Digaris registreeritud võrguväljaande  „Inimloomuse tahumata tahud“, 100 lk,  mis sisaldab Riigikogu Eesti rahvastiku toetusrühma konsultandi Jaak Uibu kahe viimase aasta kirjutisi. Nendes  on  mõtted ja ettepanekud, mis on alguse saanud  Toompea Haridusseminari ja   Riigikogu Eesti rahvastiku toetusrühmas.

Palume  Teie juhitud valitsusasutuses,  esiteks,  sõeluda välja kogumikust  need ettepanekud, mille realiseerimine tagaks  rahvastikutaastet  Eestis  ja  teiseks, anda loetelu nendest asjaoludest Eestis, mis mõjutavad rahvastikutaastet negatiivselt. Kui selles töös hakkavad kujunema Teie ministeeriumi rahvastikuseminari piirjooned, siis oleks sellest kasu kogu riigile.

Heade soovidega, Jaak Uibu,  D.Sc, Riigikogu Eesti rahvastiku toetusrühma konsultant

Vastus pöördumisele

Lugupeetud härra Uibu!

Tänan Teid saadetud võrguväljaande „Inimloomuse tahumata tahud“ ja seal sisalduvate ettepanekute eest. Soovin Teile jõudu ning kaunist Eestimaa suve!

Lugupidamisega (allkirjastatud digitaalselt)
Tarvi Pürn, spordi asekantsler kantsleri ülesannetes, kultuuriministeerium

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused