Rahvuskonservatiivid tunnevad muret unikaalse taluarhitektuuri säilimise pärast

Eesti,
©Vikipeedia
Sassi Jaani rehielamu Vabaõhumuuseumis

Riigikogu Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) fraktsioon esitas kultuuriminister Anneli Otile arupärimise, milles tunneb huvi, kuidas kavatseb valitsus kaitsta Eesti unikaalset taluarhitektuuri hävinemise eest.

„Eesti arhitektuuripärandi seas tõuseb esile meie rikkalik taluarhitektuur, mis on paljudes Eesti paikades suurel määral säilinud. Unikaalseks kogu maailma arhitektuuriajaloos tuleb sealjuures pidada rehielamut. Näiteks kunstiajaloolane Kaur Alttoa on toonud esile Eesti panusena maailma arhitektuuriajaloos esile kaks nähtust: terrakotaskulptuuride poolest rikkaliku Tartu Jaani kiriku ja rehemaja. Etnograaf Juta Saron on rehielamut nimetanud unikaalseks ja naabrite omast oluliselt erinevaks arhitektuurinähtuseks,“ ütles Riigikogu EKRE fraktsiooni saadik Ruuben Kaalep.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

„Paraku on suur osa väärtuslikust Eesti arhitektuuripärandist lagunenud, lagunemas või asjatundmatult ümber ehitatud. Kunstiajaloolased ja muinsuskaitsjad on juhtinud tähelepanu, et taluarhitektuur on Eestis ebapiisavalt kaitstud. Hinnanguliselt on Eestis säilinud üle 7000 rehielamu. Maaehituspärandi andmekogus on neist inventeeritud aga ligi kümnendik ning kaitse alla on võetud ainult 21 rehielamut, millest 11 asub Koguva külas Muhumaal.“

Kaalep juhib tähelepanu, et varemeisse jäänud ja kokku vajunud põlised rehielamud paljude Lõuna-Eesti teede ääres ei ole üksikjuhtumid.

„2019. aastal muinsuskaitseameti käivitatud taluarhitektuuri säilitamise toetus, millega toetatakse taluelamute algupärase katuse taastamist, on küll tänuväärne, aga toetuse saajate hulk ja sihttegevused on piiratud ning eeldavad omaniku omafinantseeringut rohkem kui poole ulatuses. See ei asenda paraku vajalikku üle-eestilist programmi taluarhitektuuri väärtustamiseks ja säilitamiseks.“

EKRE fraktsioon soovib kultuuriministrilt teada, kas ja kuidas on kavas taluarhitektuuri kaitset laiendada ning milliste programmidega on kavas toetada eraomanikke väärtusliku taluarhitektuuri taastamisel ja säilitamisel.

„Samuti soovime teada, kuidas on tagatud maaehituspärandi andmekogus inventeeritud, kuid muinsuskaitse alla võtmata valla- ja koolimajade arhitektuuripärandi säilitamine ning kuidas kavatseb valitsus appi tõtata paljudele hävimisohus taluarhitektuuri objektidele, mida ähvardab lähemate aastate jooksul oht varemeisse jääda,“ ütles Kaalep.

UU

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused