Reformierakonna tobe kius: Eesti lippu Tallinna volikogu saali surusid, aga Toompeale see ühtäkki ei sobi

Eesti,
- Updated
©UU
Eesti lipud Toompea lossi Valges saalis

Reformierakonna silmakirjalikkus ja kahekeelsus paistab igalt poolt välja ning erandiks pole ka nende vastuseis nelja Eesti lipu kinnistamisele Riigikogu Valge saalis, samas kui mullu justkui võideldi Eesti lipu eest Tallinna linnavolikogu saalis.

Nimelt laskis uus Riigikogu esimees Henn Põlluaas 23. aprilliks ehk Eesti parlamendi 100. aastapäeva eel Valges saalis uuesti üles panna neli Eesti riigilippu – seni olid pooled neist ehk kaks Euroopa Liidu omad. Kokku on seal ruumi neljale lipule ja alati on seal olnud Eesti lipud.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

“Kakskümmend kuus aastat lehvisid seal ainult Eesti lipud. Seoses Eesti eesistumisega Euroopa Liidus 2017. aastal paigutati Valgesse saali ka Euroopa Liidu lipud. Nüüd on eesistumine lõppenud. Miks ei toodud tagasi äraviidud EV lippe ja jäeti EL lipud kauemaks lehvima, tuleb küsida kelleltki teiselt,” selgitas Henn Põlluaas, lisades, et mistahes pidulike sündmuste kohal saavad seal ürituse ajal taas lisaks riigilippudele olema lipud, mis seonduvad toimuvaga, olgu need siis EL-i, NATO või mõne riigi omad.

Riigikogu Reformierakonna fraktsioon kutsus möödunud teisipäeval Riigikogu juhatust aga taastama paari päeva tagune olukord, et parlamendihoone Valges saalis seisaks taas kõrvuti Eesti lipuga ka Euroopa Liidu lipp. “Nad tahavad sellega jällegi kinnitada truudusvannet Euroopa Liidule,” kommenteeris Mart Helme.

Siin selgubki, kui suur on Reformierakonna kahekeelsus. Nende võimuloleku ajal pealinnas ei hoolinud oravad Eesti lipust linnavalitsuses ega volikogus. Mullu suvel algatas aga Reformierakond kampaania, et volikogu saali pannaks üle Eesti lipp ja kui volikogu esimees Mihhail Kõlvart nende toodud lipu eemaldada lasi, alustasid nad protesti, kandes lipuvärvides salle, mis on tänaseks juba ammu unustatud.

Järgnevad tsitaadid on pärit Reformierakonna linnavolikogu saadiku Kristen Michali sõnavõttudest, kus ta kuude kaupa võitles Eesti lipu eest volikogu saalis, mis oleks väga tervitatav, kui see poleks silmakirjalik.

“Me tegime ettepaneku muuta Tallinna linna põhimäärust, mida tegelikult võib-olla saaks ka muutmata, et Tallinna pealinna volikogu saalis oleks suur Eesti Vabariigi sinimustvalge lipp. See on Eesti lipp ja eriti tänasel päeval … Laualipp ei ole kohane. Ma väidan, et pealinna volikogus võiks olla suur Eesti lipp. See oli meie sõnum.” (23. august, 2018)

“Ma arvan, et koostöövaimus me võiksime selle koha leida, muidu ma tulen jälle järgmine kord pulti ja lõpuks toome selle lipu ise siia kohale.” (6. september)

“Me oleme mitu korda siin rääkinud, et me peaksime siia saali ära mahutama suure Eesti lipu. Alguses arvati, et siin ei ole kohta Eesti lipule. Pärast seda koostöövaimus volikogu esimees arvas, et me võiksime leida ühiselt koha sellele Eesti lipule ja et me veel ei räägiks seda viis korda, kuhu seda Eesti lippu panna, siis me otsustasime soetada Eesti lipu, kinkida selle Tallinna Linnavolikogule ja praegu ma panen selle siia, annan üle linnavolikogu esimehele ja kui vaja, siis otsime sellele veel igati väärikat kohta kas või kõikide istungite lõpuni.” (20. september)

“Nagu te minu kaelas olevast sallist võite näha ja nagu suur osa volikogust juba on selle salli endale kaela pannud, siis me meenutame, et endiselt ei ole volikogu saali tagasi tulnud suur riigilipp, suur sinimustvalge. /…/ Ja sellega seoses me anname ka üle ühe eelnõu, mis puudutab seda, kuidas Tallinnas riigilippu kasutatakse. Et see peaks olema saalis; see peaks Tallinnas erinevates ametiasutustes olema. Me oleme juba vaadanud linnaosavalitsusi, saale. On kohti, kus seda on, on kohti, kus seda ei ole.” (18. oktoober)

“See sall on meil kaelas, kuni me siin puldis käime, kuni siin saalis lippu ei ole.” (1. november). Jne…

Tänasel päeval Reformierakonda Eesti lipud nii väga enam ei huvita (ja ilmselt pole kunagi huvitanud), sest neile ei sobi Riigikogu esimehe kindel selgitus selle kohta, et antud kohas ongi koht ainult riigilippudele, vaid poliitoravad väidavad oma pöördumises:

“Kahetsusega avastasime, et Eesti Euroopa Liidu liikmelisuse 15. aastapäeva eel on riigikogu Valgest saalist kadunud seni Eesti lippude kõrval seisnud Euroopa Liidu lipud. /…/ Riigikogu on Eesti Vabariigi esindushoone, kus toimuvad üritused ja sündmused on kooskõlas Euroopa väärtustega. Lipu välja viskamine esindussaalist ei ole igapäevane ruumikujundus, sellel on sümboolne tähendus ja sümbolitega ei käida ringi kergekäeliselt. Märgid loevad.”

Linnavolikogus nõudsid reformerid Eesti lipu kinnistamist, Riigikogus nõuavad senise korra lõhkumist. Millal siis Reformierakond truudusest Eesti lipule valetas, enne või nüüd? Vahet pole, poliitoravad valetavad alati!

Kui Kõlvart lasi Eesti lipu välja viia, sobis võitlus selle tagasitoomise eest Reformierakonna valimiskampaaniasse. Nüüd taastas Riigikogu esimees Henn Põlluaas lihtsalt 26 aastat kehtinud korra, mida oli ajutiselt muudetud, ja RE võitleb hoopis teise lipu eest ja Eesti lipu vastu. Eks see ole seotud Euroopa Parlamendi valimistega, mille ajaks tuleb oma isandatele Brüsselis truudusvanne üle korrata.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused