Reformierakonna ja Keskerakonna võimuliitu toetab ainult 35 protsenti inimestest

Eesti,
©Uued Uudised
Stenbocki maja

Ühiskonnauuringute Instituudi tellimusel läbi viidud küsitlusest selgub, et ainult 35 protsenti inimestest eelistab Reformierakonna ja Keskerakonna koalitsiooni.

6. jaanuaril avaldatud Norstati populaarsusuuringu järgi toetas Reformierakonda 28,8 protsenti ja Keskerakonda 21,6 protsenti küsitletutest, mis teeb kokku 50,4 protsenti – seega pole loodaval koalitsioonil kahe erakonna toetajate seas just eriti suurt populaarsust.

Tõenäoliselt peegeldub madalas toetusprotsendis vastumeelsus korruptiivse Keskerakonna saamise osas kohe järgmisesse valitsusse, kuid samas toetab suur osa Reformierakonna valijaskonnast koalitsiooni, sest see on neile üks vähestest võimalustest võimule naasta.

Kolme eelmise koalitsiooni moodustanud erakonna, Keskerakonna, EKRE ja Isamaa toetus oli nädal enne ametisse astumist 2019. aastal kokku 48,1%. (Pealinn, 24. aprill 2019)

Tulenevalt riigikogu jõuvahekordadest pakkus küsitlusfirma Norstat Eesti 13. ja 14. jaanuaril läbiviidud küsitlusel vastajatele mitu koalitsiooni koosseisu. Reformierakonna ja Keskerakonna koalitsiooni eelistab 35 protsenti vastajatest, Reformierakonna, Isamaa ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) koalitsiooni 23 protsenti, Keskerakonna, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE), ja Isamaa koalitsiooni 18 protsenti, Keskerakonna, EKRE ja SDE koalitsiooni viis protsenti ning Reformierakonna ja EKRE koalitsiooni kaks protsenti vastajatest.

18 protsenti vastajatest ei osanud valida ühtegi koalitsiooni.

Veel paluti inimestel öelda, kui tõenäoliseks nad peavad seda, et Kaja Kallasest saab uus peaminister. 70 protsenti vastajatest peab seda väga tõenäoliseks või pigem tõenäoliseks ning 19 protsenti pigem vähetõenäoliseks või üldse mitte tõenäoliseks. 11 protsenti ei osanud sellele küsimusele vastata.

Selle küsimuse rõhuasetus jääb arusaamatuks – miks ei küsitud seda, kas inimesed tahaksid Kaja Kallast peaministriks, kui seda küsiti koalitsiooni võimalikkuse kohta?

Norstati kiirküsitlus viidi läbi 18-aastaste ning vanemate Eesti kodanike seas ja sellele osales kokku 500 vastajat.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused