Reformierakonna oravakõrvade tagant paistavad karukõrvad: ka Putin e-hääletas Ühtse Venemaa võidule

Eesti,
- Updated
©Scanpix
Ametlik: Vladimir Putin andis oma e-hääle Moskva-lähedasest Novo-Ogarjovo residentsist, ja Ühtne Venemaa võitis valimised.

Eestis on puhkenud e-skandaal: Reformierakonna peasekretär on Erkki Keldo on paanikas, et karikaturist Urmas Nemvalts julges võrrelda Eesti ja Venemaa e-valimisi, milles vähemalt kahtluste osas on sarnasused olemas.

“Teeme nüüd ikka vaks vahet. Kui Venemaal saab üks erakond ebaloomulikult palju e-hääli, on see väga paha. Aga kui sama meil juhtub ja hiljem kõik jäljed kustutatakse, nimetatakse seda demokraatiaks,” ütleb tekst Urmas Nemvaltsi karikatuuril.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Ajakirjanduses on tähelepanuta jäetud uudis, mille andis lühendatult edasi BNS ja kirjutas lahti Lõunaeestlane: “Sotsiaalmeedias lööb laineid Vene valitsuse video selle kohta, kuidas president Vladimir Putin kasutas käimasolevatel Duuma valimistel e-hääletust. Kummalisel kombel aga oli Putini kellal 10. septembri kuupäev, kuigi hääletamine algas alles reedel, 17. septembril.”

Eesti ja Venemaa on ainsad e-valimisi kasutavad riigid. Meil kahtlustatakse pikka aega võimul olnud Reformierakonda e-valimiste tulemuste võltsimises (öösel kell 3 hääletatakse väga aktiivselt RE poolt, tulemusi ei saa järelkontrollida jne), Venemaa järjekordsed Duuma valimised, mille demokraatlikkus on suure kahtluse all, aga andsid kindla võidu Putini Ühtsele Venemaale. Sarnasus on suur ja tundub, et Putin õppis Reformierakonnalt e-tarkusi.

Reformierakond on muutunud paanikaosakonnaks. Erakonna peasekretär Erkki Keldo on nimetanud tänase Postimehe juhtkirja ja selle juures avaldatud illustratsiooni rünnakuks Eesti demokraatia vastu.

“Postimehe juhtkiri viitab, et Venemaal toimunud e-valimiste võltsimine võib anda alust vandenõuteooriateks, et neid on võltsitud ka Eestis,” ütles Keldo. “Postimehe juhtkiri ja selle juures ilmunud illustratsioon seavad kahtluse alla Eesti valimiste aususe, võrreldes neid Venemaal toimunud valimistega. Samamoodi tekitatakse pildiga väide, et Eesti e-valimised ei ole demokraatlikud, kuna kõik jäljed kustutatakse ja üks erakond on e-valimistel ebaloomulikult populaarne. Need on ennekuulmatud ja ebakompetentsed väited Postimehelt, millel pole midagi pistmist ajakirjandusvabadusega. Selline teguviis kahjustab tahtlikult Eesti mainet ja demokraatiat. Seetõttu soovib Reformierakond Postimehelt avalikku vabandust ja selgitust.”

Arusaadav, et ennast riigiks pidav Reformierakond paanitseb. On ülimalt tõenäoline, et e-valimisi kasutaval Venemaal võltsiti valimistulemusi ja nii hääletas ka Putin ise – see annab selge sarnasuse Reformierakonna ja Ühtse Venemaa võitude vahel, sest mujal maailmas e-valimisi sellisel kujul ju ei kasutata.

Keldo ütleb: “Samamoodi tekitatakse pildiga väide, et Eesti e-valimised ei ole demokraatlikud, kuna kõik jäljed kustutatakse ja üks erakond on e-valimistel ebaloomulikult populaarne.” Praegu sellist väidet küll ei tekitata – see on juba pikka aega üleval ja just selles Reformierakonda juba aastaid kahtlustataksegi. Nüüd saab poliitoravatelt valusalt pihta ka Postimees, keda pole nende-vaenulikkuses küll põhjust kahtlustada. Pigem ütles ajaleht välja paljude meeltel kipitava arvamuse, mis ongi ajakirjandusvabadus.

Muidugi võttis teemal kohe sõna eksiilekspresident Toomas Hendrik Ilves, kes väitis, et “Juhtkirja tänane karikatuur on täiesti asjatundmatu e-kretiinne.” See on “ärmataja” vihapurse, mille vilets kalambuur ei ole kuidagi asjakohane.

Riigi valimisteenistus üritab Eesti ja Venemaa e-valimiste sarnasust ümber lükata, aga selleks peaks vist olema ka ülevaade Venemaa süsteemidest. Nüüd on selge aga üks: e-valimisi kasutatakse ainult kahes maailma riigis ja mõlemal pool on kõvad tulemuste võltsimise kahtlused. Kremli karukõrvad paistavad nüüd kõrvuti Reformierakonna oravakõrvadega.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused