Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Rene Kokk Riigikogus: mis hakkab saama maainimestega, kellele auto on hädavajalik, kuid kes automaksu ära maksta ei suuda?

15.11.2023
Rene Kokk

Kolmapäevases Riigikogu infotunnis uuris EKRE Riigikogu saadik Rene Kokk välisministrilt peaministri ülesannetes Margus Tsahknalt automaksu mõju kohta vaesematele inimestele ja maarahvale, lootuses saada asjalikum vastus kui peaministrilt, kuid seda ei tulnudki.

“Ma arvan, et ma väga palju ei liialda, kui ma ütlen, et suur osa Eesti ühiskonnast on tegelikult suures šokis ja nimelt sellepärast, et inimestele on kohale jõudnud see olukord, et lubadused, mis olid enne valimisi ja tänane olukord, kus me oleme: lisaks viimaste aastate suurimale inflatsioonile Euroopas ootab meid ees käibemaksu tõus, tööpuudus, automaks, mitmete maksusoodustuste kadumine. Ja lisaks sellele ka valitsuse, ma ütleks, olematu majanduspoliitika. Ja siinkohal tahakski tegelikult teie käest küsida, kuna me peaministri käest tihti vastused ei saa, pigem ei saa üldse vastuseid, siis mida teie kui 50%-se tõenäosusega tulevane Eesti 200 juhtfiguur, ja välisminister, ja praegu siin peaministri ülesannetes, milliseid soovitusi annaksite ühele Eesti maaperele, lastega maaperele, kus on kaks autot? Neid autosid on vaja selleks, et käia tööl, viia lapsi lasteaeda, olukorras, kus hea kui üldse mõlemal perekonnaliikmel on töö. Ja tihti tehakse seda miinimumpalga eest, mis on ka täna netos alla 700 euro. Äkki teil on anda mingeid konkreetseid soovitusi selles olukorras? Mida need perekonnad tegema peavad? Millest nad peavad loobuma või mismoodi nad peavad oma eluringi korraldama, et hakkama saada selles olukorras? Isiklikult olen selgelt seda meelt, et automaksu ei saa kehtestada, seda ei tohi teha. Aga palun andke inimestele mõned soovitused, kuidas hakkama saada, juhul kui ta selle siin saalis läbi surute,” küsis Rene Kokk.

Margus Tsahkna vastuse või kokku võtta ühe lausega: “See olukord ongi keeruline. Ja ega siin ei ole mingeid lihtsaid lahendusi. /…/ Elu muutub kahjuks järjest raskemaks ja karmimaks.”

Vastuse puudulikkusele viitas ka Rene Kokk: “Lugupeetud minister! Kahju et te ikkagi konkreetseid vastuseid ei andnud. Mul olid lootust rohkem kui Kaja Kallase poole pöördudes teile, aga ei saanud vastust Aga proovime siis uuesti. Eelmise punkti juures siin ka regionaalminister tunnistas, et ka maapiirkondades on usk kadumas ja inimesed ütlevad, et ega midagi nagunii ei muutu. Ja selles võtmes ma eeldan, et valitsus on tõsiselt läbi arutanud ka selle teema, mis hakkab saama inimestega, kes automaksu ära ei maksa. Maal täiesti siiralt inimesed arutavad seda, et huvitav, kui palju vanglakohti siis plaanitakse teha, kui palju võetakse uusi maksuametnike tööle selleks, et neid makse hakata välja nõudma. Ma eeldan, et valitsus on arutanud läbi need järgmised sammud, et kui palju inimesi siis, palju neid tuhandeid on, kes ei hakka maksma, kes ei suuda maksta. Milliseid samme astutakse selleks, et et see automaksuraha kätte saada? Kui automaksuraha kätte ei saada, mis hetkest kohtutäiturid hakkavad seda välja nõudma? Mis hetkel ta peale auto lähete korteri või maja kallale või hakkate maad ära võtma, riigistama? Või mis hetkel siis juhtub see, et see inimene riigile maksude mittemaksmise eest peab minema kinnimajja oma päevi istuma? Et tahaks küll näha. Ma eeldan, et lihtsalt maksu kehtestamisel olete läbi mõelnud ka järgmised sammud, sest nagu siin erinevate COVIDi-aegsete piirangute puhul ja inimeste lahtilaskmise puhul oli selge, et nad võidavad kohtus, nii võib ka täna üsna selgelt ette öelda, et need probleemid tulevad teil. Need saavad olema päris suured ja mitte üksikjuhtumid. Ja teil peaks olema olemas valitsuses ka selge teekaart, mismoodi te hakkate menetlema neid inimesi ja neid juhtumeid, kes tõesti ei suuda seda automaksu maksta. Palun siin konkreetseid teekaardipunkte, mis te olete arutanud valitsuses.”

Tsahkna oskas vaid öelda: “Esiteks, automaks ei ole valmis, automaks ei ole kokku lepitud. See, milline see automaks täpselt tuleb, selle üle käivad väga tulised vaidlused koalitsioonis. Ja ma ütlen, et tulevad ka väga tulised vaidlused siin Riigikogu saalis. /…/ Ehk siis tegelikult need vaidlused käivad ja kokkuvõttes vaidlustes peabki ju mingi tulemus või tõde välja tulema. Nii et ma arvan, et see ongi see töö, mida poliitikud peavad tegema. Ja see ongi minu vastus.”

Allikas: Riigikogu stenogrammid