Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

REPORTAAŽ Kersti Kaljulaid sundis end Henn Põlluaasa kõrval naeratama

-
15.09.2020
Kersti kaljulaid ja Henn Põlluaas

Eile algas riigikogus järjekordne sügishooaeg, mille alustuseks tuli president rahvasaadikute ette näppu viibutama, jättes seekord sõnumitega dressipluusi koju ja kandis pidulikule avaistungile paslikumat riietust salatirohelise kleidi näol.

Kui istung algas kell 15, siis saadikud ja riigiametnikud saabusid Toompea lossi oma tööpostidele juba hommikul. Neid ootas platsil autode vahel ees Delfi fotograaf, kes saabujatest pilti tegi.

Mõne aja pärast hõivas osa platsist inimeste grupp, kes soovis teadusele ja haridusele lisaraha.

Keskerakonna fraktsioon kogunes aga koos peaministriga ühispildiks Komandandi aeda.

Kell 15 saabuski president, kelle spiiker Henn Põlluaas uksel vastu võttis. Kaljulaid sosistas trepil fotograafe nähes majaperemehele, et naeratame nüüd ilusasti, muidu tuleb jälle mossis pilt, millega ta viitas äsjasele ülesvõttele Kadriorus koos Martin Helmega. Augustist on paljudel meeles pilt vihmast läbiligunenud ja taas mossis presidendist, kellele isegi käsundusohvitser vihmavarju ei ulatanud.

Pärast hümni ja riigikogu esimehe avakõnet saigi sõna president, kes alustas küll roheenergiast, kuid jõudis kõne lõpuks ikkagi EKRE vastase kriitikani. Pigem meelega kui kogemata moonutas ta fakte, rääkides kohalike omavalitsuste valimistega seotud rahvahääletusest abielu mõiste kohta.

Selle peale pidi EKRE fraktsiooni asejuht Helle-Moonika Helme jagama meediale selgitusi, tema sõnul ei sega rahvahääletus abielu mõiste kohta kuidagi kohalike omavalitsuste probleemidele keskendumist, nagu väidetud. „KOVide valimised on täiesti omaette teema. Seal on kohaliku elu probleemid ja kõik erakonnad võtavad nendes küsimustes sõna,“ ütles Helme.

Kogu avapäeva meediakajastuse fookuseks kujunes saadikute autopiltide kõrval asjaolu, et Kersti Kaljulaidi kõne ajal lahkus saalist kuus EKRE fraktsiooni liiget (mitte neli, nagu ajakirjandus kirjutab), nende seas Kert Kingo, kes ei pidanud õigeks kuulata presidenti, kuna riigipea toetas vägivallaennetuse auhinna saajate seas Mikk Pärnitsat.

„Mul oli väga konkreetne põhjus. Arvestades neid viimaseid sündmusi, kus president tunnustas isikut, Mikk Pärnitsat. Mina tõlgendan seda kui toetust vägivallale,“ ütles Kingo Postimehele. „Mikk Pärnits on minu suhtes toime pannud verbaalset vägivalda ja ma ei pea õigeks sellist kuritegu toetada ega kuriteo toime pannud isikut.“

Veel lahkusid saalist Jaak Valge, Urmas Reitelmann ja Kalle Grünthal, Uno Kaskpeit ja Riho Breivel.

Urmas Reitelmanni sõnul kuulub Kaljulaid artistina “Meie Mehe” kategooriasse, mistõttu ei jäänud ta teda kuulama.

„Õhtulehest küsis keegi, kas minu lahkumine oli protest. Sedavõrd kõrgpilotaažilikule mõttearendusele vastasin, et läksin Winstonit (Reitelmanni koer) pissitama, mis vastas üksiti ka tõele. Tulemuseks oli hästivoolitud savi värskelt lõigatud murul ja üks rahulolev prantslane,“ pajatas Reitelmann.

Pärast paari EKRE saadiku sõnavõttu vabas mikrofonis oligi avaistung lõppenud ning koalitsioonipartnerid kogunesid väikesele peoõhtule Estonia teatri puhvetisse, kus seekordseks võõrustajaks oli Isamaa ja mis kulges üsna hillitsetult.

Tähelepanuväärne on seejuures tõik, et tegemist on Eesti riigi 50. valitsusega, kel täitus just läinud nädalal 500 päeva.