Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Riigi järjekordne käkk: Selveris ID-kaartide väljastamine katkes, väljastatud kaardid on kehtetud

-
17.02.2023
ID-kaart
© UU

Alles jaanuari lõpus teatasid uudised, kuidas nüüd saavad inimesed ka Selveris endale ID kaarte lasta väljastada. Mõni nädal hiljem selgus, et tegemist taas riigipoolse käkiga, nagu neid vähe oleks olnud. Nimelt peab Politsei- ja piirivalveamet (PPA) lõpetama Riigi Infosüsteemi Ameti (RIA) ettekirjutuse tõttu Selveris ID-kaartide, elamisloakaartide ja digitaalsete isikutunnistuste väljastamise ning tunnistab kehtetuks seal juba väljastatud kaartide sertifikaadid.

Inimestele, keda see otsus puudutab, toodab PPA kiirkorras uued kaardid ja nendega võetakse isiklikult ühendust.

RIA esitas kolmapäeval, 15. veebruaril ID-kaartide sertifitseerimise eest vastutavale SK ID Solutions AS-ile ettekirjutuse, millega kohustab ettevõtet peatama ID-kaartide sertifikaatide väljastamise Selverite infolettidest ja tunnistama kehtetuks Selveris juba välja antud kaartide sertifikaadid. Juba välja antud ID-kaartide sertifikaadid tunnistatakse kehtetuks reedel, vahendab ERR.

RIA hinnangul tuli kauplustes väljastamine peatada, sest uuele dokumentide väljastamise viisile, millega ühtlasi väljastatakse ka e-allkirjastamise sertifikaate, ei ole audiitor ega RIA saanud veel oma heakskiitu anda.

Reedest alates on PPA teenindustes võimalik oma peatatud sertifikaatidega dokumendid välja vahetada ka kõigil neil, kellele juba on dokument väljastatud Selverist.

PPA identiteedi ja staatuse büroo juht Margit Ratniku sõnul kehtib Selveris kätte saadud ID-kaart isikut tõendava dokumendina edasi ja seda saab kasutada nii reisimisel kui ka näiteks retseptiravimite ostmisel.

Küll aga ei saa Selveritest kätte saadud dokumentidega alates reedest end autentida ega anda digiallkirja ehk mõjutatud on need inimesed, kes kasutavad ID-kaarti lugeris, ütles Ratnik.

ID-kaartide väljastamist alustati kuue Selveri infoletis 27. jaanuaril. Kolmapäevase seisuga oli Selveritesse tellitud 1748 ID-kaarti, millest inimestele on kätte antud ligikaudu 1100. Samuti on Selverites välja antud 92 elamisloakaarti ja 16 digitaalset isikutunnistust.

 

Allikas: ERR