Riigikogu esimees Henn Põlluaas: erinevalt seniste liberaalsete valitsuste joonest, peame ÜRO-s lähtuma Eesti rahvuslikest huvidest

Riigikogu esimees Henn Põlluaas.

Riigikogu esimees Henn Põlluaas õnnitleb kogu Eestit Julgeolekunõukogude liikmeks saamise puhul, kuid hoiatab liigse eufooria eest.

“On suur asi, et meid valiti ÜRO Jõulgeolekunõukogu ajutiseks liikmeks. Suur töö üle maailma kandis vilja. Kahtlemata suurendab see meie tuntust ja mõnevõrra ka kaalu maailmas.

Ei maksa aga üleliia eufooriasse sattuda, sest kohe varsti kohtume me seal reaalsusega. Venemaa igapäevaseks praktikaks on muutunud kõikvõimalike protsesside takistamine ja otsuste vetostamine, mida Kreml teeb märksa intensiivsemalt, kui tehti isegi külma sõja ajal. See muudab nõukogu venelaste suva järgi suuresti vaid kõrgetasemeliseks jututoaks.

Julgeolekunõukogu on ka alaliste liikmete osas ajale lootusetult jalga jäänud ja II maailmasõja järgselt paika pandud liikmelisus tuleb ümber vaadata. Kindlasti peavad sinna kuuluma ka näiteks Jaapan ja Saksamaa. Nii Julgeolekunõukogu kui ka terve ÜRO struktuur ja toimimine vajavad tegelikult reformimist, kuid niikaua kui üks riik saab kõike vetostada, ei juhtu midagi.

Kuid kindlasti peame me olema seal aktiivsed ja erinevalt seniste liberaalsete valitsuste joonest, peame lähtuma Eesti rahvuslikest huvidest, mitte haakima end pugejalikult ja allaheitlikult ükskõik milliste suvaliste ideede ja kavatsuste taha, peaasi, et keegi meile õlale patsutaks. Meil on võimalus tõstatada teemasid, esitada ettepanekuid, osaleda teatud määral otsustusprotsessis ja ennast näidata.

Tehkem seda hästi ja targalt, et meie liikmelisusest ja kasu oleks. Vastasel juhul poleks mõtet olnud sinna kandideeridagi. Edu meile!”

Kommentaarid