Riigikogu esimees Henn Põlluaas rääkis Põhjamaade ja Balti kolleegidega õigusriigi ohtudest

Eesti,
©Erik Peinar, Riigikogu
Henn Põlluaas

Riigikogu esimees Henn Põlluaas osales neljapäeval videokohtumisel Põhjamaade ja Balti riikide parlamentide esimeestega, kus Soome eestvedamisel räägiti äärmusluse tõkestamisest, küberjulgeolekust, demokraatiat ja õigusriiki ähvardavatest ohtudest piirkonnas ja Euroopas ning olukorrast Valgevenes.

Põlluaas ütles, et Läänemere julgeoleku ja stabiilsusele suurim väljakutse on jätkuvalt Venemaa ja seda ka Valgevene puhul. “Oluline on koordineerida ühtset poliitikat partneritega, kellega jagame sarnast ohuhinnangut meie regiooni julgeoleku suhtes,” ütles ta.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Põhjamaade ja Baltimaade koostöös on Põlluaasa sõnul tähtis parandada sadamate turvalisust, sealhulgas laevadele minevate inimeste kiiret ja tõhusat tuvastamist. “Väga vajalik oleks kasutada tuvastussüsteeme, mis suudaksid inimesi identifitseerida biomeetriliste andmete alusel,”  ütles Põlluaas.

Rääkides küberjulgeolekust rõhutas Põlluaas head regionaalset koostööd kübervaldkonnas. “On heameel tõdeda, et meil on regioonis ühine arusaam küberstabiilsusest,” ütles Põlluaas. “Küberruumis toimuv muutub ühe olulisemaks, oleme mures vägivaldse ekstremismi ja desinformatsiooni leviku pärast internetis ja seetõttu on oluline mõista, et rahvusvaheline õigus peab kehtima ka kübervallas.”

Õigusriiki ähvardavate ohtude kohta ütles Põlluaas, et Euroopa Liidu liikmetena peame teineteist kuulama ja saavutama kokkulepped arutelude käigus, mitte karistama oma liitlasi, sest see toob kaasa rohkem probleeme kui lahendusi.

Osalejad arutasid ka olukorda Valgevenes ning sellest lähtuvaid väljakutseid riikide edasisele tegevusele, kuidas toetada Valgevene demokraatia arengut ning kodanikuühiskonda. Leiti, et tuleb astuda ka reaalseid samme, mitte ainult sõnavõttudega moraalset toetust avaldada.

Põlluaasa sõnul ei näita olukord Valgevenes paranemise märke ja seetõttu pidas ta vajalikuks kehtestada täiendavad sanktsioonid Valgevene vastutavatele ametiisikutele ning hoida teemat jätkuvalt rahvusvaheliste organisatsioonide päevakorras.

Soome, Rootsi, Norra, Island, Taani, Eesti, Läti ja Leedu parlamendi esimehed andsid veel ülevaate oma riigi poliitilisest hetkeolukorrast, kõige olulisematest seadusandlikest küsimustest ning koroonaviiruse levikust tingitud muudatustest töökorralduses ja riigis kehtivatest piirangutest. Kõikide riikide parlamendi esimehed rõhutasid, et koroonaviiruse leviku tõkestamiseks seatud piirangutesse tuleb suhtuda tõsiselt, et hoida ära riikide täielikku sulgemist. (BNS)

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused