Riigikogu esimees ja juhatus lükkasid seadusega kiirustades hea tava tahaplaanile

Rubriik Eesti On
- Updated
Eiki Nestor
©UU
Riigikogu esimees Eiki Nestor .

Esmaspäeval Riigikogu istungi alguses oli aruteluks päevakord ja seal sündisid eesistuja Eiki Nestori toel kummalised vangerdused.

Vastuolule juhtis tähelepanu saadik Ants Laaneots, kes küsis Riigikogu käesoleva töönädala päevakorra projektis oleva kaitseväeteenistuse seaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu 447 menetlemise kohta, mille jõustumise ajaks on märgitud jaanuar 2020.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

“Nädala päevakorda on kavandatud selle lugemine kaks korda, teisipäeval ja neljapäeval. Riigikogu juhatuse poolt on kehtestatud dokument nimega “Juhised Riigikogus seaduseelnõu menetlemise hea praktika kujundamiseks”, mille punkt 10 ütleb, et samale töönädalale ei kavandata üldjuhul seaduseelnõu mitut lugemist. Riigikogu juhatus on seda reeglina ka järginud. Minu küsimus: milleks juhise nõuete rikkumine ja liigne kiirustamine, kui selle tulemuseks võib olla ebakvaliteetne seadus?” päris Laaneots ja avaldas lootust: “Loodetavasti eelnõu teine lugemine teisipäeval katkestatakse, mis oleks kooskõlas Riigikogu juhatuse poolt kehtestatud hea tava punktiga nr 9.”

“Riigikogu juhatus tõesti teist ja kolmandat lugemist ühel nädalal ei luba. Seekord juhatuses oli konsensus ja sellele konsensusele viis meid õiguskomisjoni vastav palve sooviga teine ja kolmas lugemine sellel nädalal läbi viia. Alternatiiv oleks olnud, et teine lugemine oleks olnud ära selles päevakorras ja siis me oleks kokku tulnud neljapäeva õhtul täiendavaks istungiks. Ma arvan, et valdavalt Riigikogu liikmetele see variant ei oleks olnud sobiv, seetõttu Riigikogu juhatus tegi siinkohal erandi,” põhjendas Riigikogu esimees Eiki Nestor hea tava rikkumist.

Selle peale palus EKRE saadik Martin Helme täpsustust: “Miks me oleks pidanud kokku tulema neljapäeva õhtul? Miks see ei oleks võinud sügiseks jääda?” Ta sai Nestorilt vastuse: “Kõigi eelduste kohaselt, kui soov on eelnõu kevadel vastu võtta, siis oleks korraldatud täiendav istung.” Edasi pani ta hääletusele Riigikogu täiskogu VII istungjärgu 18. töönädala päevakorra, kinnitamise poolt oli 53 Riigikogu liiget, vastu 19, erapooletuid 5.

Seega tegi Riigikogu juhatus otsuse rikkuda head tava, mille tagajärjeks võib kujuneda Ants Laaneotsa kartus, et juhise nõuete rikkumise ja liigse kiirustamise tulemuseks võib saada ebakvaliteetne seadus. Selliseid seadusi aga tuleb eurodirektiivide all ägavast seadusloomest ohtralt, nagu ka liigset kiirustamist tooreste eelnõude läbisurumisega. Seejuures aga on sel nädalal paaniliselt vastu võtta soovitava seaduse jõustumiseni pisut üle poolteise aasta.

Eelmisel nädalal aga juhtus Riigikogus lugu, kus andmekaitseseaduse teine lugemine viidi läbi rakendusaktidega tutvumata, mis saabusid alles samal päeval — põhjuseks see, et Euroopa Komisjoni oli tähtajaks kehtestanud juba 20. mai ja ettekandmisega käsu täitmisest hakkas väga kiire. Tegelikult oli võimalus teine lugemine, mille käigus saab veel parandusettepanekuid teha, katkestada, aga saadikute enamus vajutas hoopis gaasi.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused