Riigikogu opositsioon vajab korra nädalas protseduuriliste küsimuste arutelu päeva

Eesti,
- Updated
©Uued Uudised
Reformierakonna esinaine Kaja Kallas põeb võimust ilmajäämist hullemini läbi kui paljud koroonaviirust.

Suurem osa Reformierakonna ja sotside saadikutest on pikema Riigikogu kogemusega, kuid just sellel istungite hooajal on nad kummalisel kombel kõik protseduurilised reeglid unustanud ning nõuavad iga nädala algul ja ka nädala sees, et Riigikogu esimees Henn Põlluaas neile kõik üle räägiks.

Seejuures teevad nad seda agressiivsel moel, süüdistades oma mõistmatuses neid, kes opositsiooni mälukaotuses kuidagi süüdi pole.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Valik esmaspäevastest opositsiooni protseduurilistest rööprähklemistest.

Toomas Kivimägi: “Mul on protseduuriline küsimus protseduurilise küsimuse esitamise protseduuri kohta. Meil eelmine kord oli sellest juttu, et kui me soovime protseduurilist küsimust esitada, siis tõstame käe. Nüüd te arvasite, et need, kes seal kirjas on, soovivad esitada protseduurilist küsimust. Kas see protseduurilise küsimuse esitamise protseduur on muutunud vahepeal?”

Madis Milling: “Kogu lugupidamise juures, austatud Riigikogu esimees, aga teie ülesanne ei ole arvustada või anda hinnanguid Riigikogu liikmete protseduurilistele küsimustele või küsimise soovile. Teie ülesanne on nendele küsimustele vastata, aga nüüd ma küsin ka. Ma olen jätkuvalt segaduses, kuidas siis ikkagi saab esitada protseduurilist küsimust. Kas selleks tuleb käega märku anda, registreerida ennast tablool või teha mõlemat korraga?”

Jüri Jaanson: “Ma tunnen tõesti selle vastu huvi, et kas Riigikogu juhatus valitsuse esitatud n-ö otsuste ja seaduseelnõude puhul ja otsuste eelnõude puhul üldse siis ei vaata asja sisse. Me näeme, et valitsus sisuliselt tekitab Riigikogu kaudu endale ise tööülesandeid. Praegu on tegemist küll ainult ühe ülesandega, aga see asi võib ka minna sinnamaani, et valitsus esitab Riigikogule otsuse eelnõu, et pange ennast kinni, näiteks. Mis siis saab? Ma arvan, et Riigikogu peaks ikka oma otsused ise esitama, need, mis on seotud just valitsusele tööülesannete andmisega.”

Jürgen Ligi: “Ma saan aru, et koalitsioon, kes iganes, eks ole, valmistab ette mingisugused dokumendid ja vormistab need ise Riigikogus otsusena, aga siin täiesti lineaarselt tuleb minister Riigikogule otsuse eelnõu esitama. Mina ausalt öeldes sellist asja ei mäleta minevikust. Mis protseduur see on ja kui hea see tava teie arvates on?”

Urmas Kruuse: “Kas te palun selgitaksite seda küsimust, millest mina aru ei saanud, et siin kõlas läbi fraas, kus öeldi, et komisjon, ma saan aru siis põhiseaduskomisjon oli soovitanud ettekandjaks sellele konkreetsele eelnõule minister Jaak Aabi. Kas see vastab tõele või mitte, et kuidas see asi juhtus või milles see probleem oli?”

Jüri Jaanson: “Teie eelmises vastuses mulle te mainisite, et Riigikogu on nüüd selle päevakorra läbi arutanud, aga ma juhiks tähelepanu sellele, et me ei aruta selle punkti puhul mitte seda, et me peaks seda päevakorrast välja võtma, vaid me arutame siis ikkagi seda, et kas sellist punkti peaks juhatus üldse laskma menetlusse. Et see kuulub sisuliselt päevakorra juurde. Küsimus ongi, et mis alusel te ütlete või kas edaspidi tulekski mingit eelnõu puudutavaid küsimusi arutada enne päevakorra vastu võtmist või kuidas te seda asja näete?”

Jevgeni Ossinovski: “Ja see arutelu on tõesti väga ebakonstruktiivne, aga istungi juhatajana te võiksite siiski viidata kolleegide tähelepanu asjaolule, et need küsimused, mida küsitakse, tegelikult ei ole protseduurilised küsimused oma olemuselt. See, kas seda tüüpi ettepanek, mida isand Aab hakkab ette kandma, on mõistlik või mitte – ma arvan ka, et ta on suhteliselt mõttetu ja mul on kahju, et Jaak selles olukorras on, aga seadusega see vastuolus küll mitte kuidagi ei ole.”

Kaja Kallas: “Lihtsalt selle dokumendi punkt 2 on ka see, kuidas Riigikogu on väga tähtis ja me just siin eelmise punkti all kuulsime, kuidas Riigikogu on väga oluline, aga kas võiks siiski nii olla, et Riigikogu oma otsused valmistab ise ette ja kannab ise ette ja arutab siis ka, et saada ikkagi teada Riigikogu tahet, mitte valitsuse tahet selles küsimuses. Võib-olla peaks siin selle menetluse siin lõpetama?”

Selliste küsimuste peale raiskab opositsioon igal istungi ajal tohutult aega. Ka möödunud nädalal jauras opositsioon poolteist tundi Riigikogu esimehe Henn Põlluaasaga (EKRE) sisulise töö asemel protseduuriliste küsimuste ja kodukorra reeglite ümber, ning süüdistas spiikrit selles, et ta on erapoolik ega pea reeglitest kinni.

Henn Põlluaas ütleb, et reeglitest ei pea kinni opositsioon, kes püüab kõikvõimalikul kombel reeglitest üle vaadata ja neid rikkuda, eesmärgiga lihtsalt parlamendi tööd venitada ja blokeerida. Reformarid ja sotsid on löögi suunanud  just Riigikogu esimehe pihta, et meedia vahendusel näidata teda nõrgana, saamatuna ja võimetuna eesistuja tööd tegema, ning on raevus, et see ei õnnestu.

Sellised asjad jäävad ilmselt korduma, neid algatatakse uuesti ja uuesti, ning ilmselt tuleb edaspidi tõesti korraldada näiteks esmaspäeval päev, kus Riigikogu esimees vastab opositsiooni protseduurilistele küsimustele, koalitsioon aga saab rahumeeli muid tööülesandeid täita, sest Reformierakonna ja sotside saadikutele tuleb kõik A-st ja B-st uuesti selgeks rääkida, puust ette teha ja ka punaseks värvida.

Ega seegi aita, sest opositsioon tahab lihtsalt Riigikogu tööd blokeerida.

8 commentsOn Riigikogu opositsioon vajab korra nädalas protseduuriliste küsimuste arutelu päeva

 • Avatar

  Kuna olen istungite pidev jälgija, siis siin välja toodud esitlused on küll üsna nõmedad, aga tegelikult esitatakse veel nõmedamaid ja suisa ajuvabasid küsimusi. Kohati on mulje, et tegemist pole riigikoguga vaid mingi opositsiooni tsirkusprogrammiga.

 • Avatar

  Näeme siin ehedalt, milline on seltskond, kes korduvalt on kurtnud, et nendega ei peeta debatti (K.Raik) ja neid ei kaasata valitsuse otsustusprotsessidesse. No mida sa sellistega debateerid?! Ja kui nad ei suuda end kuidagi riigikogu töössegi kaasata, siis kuhu veel?! Tõsiselt kahju on mul hr. Jaansonist: siiani tundsin teda asjaliku saadikuna, see päev näitas küll nüüd järsku allakäiku (seltskonna mõju – ütle,kes on su sõbrad ja mina ütlen, kes oled sa ise). Kui sõprade seas leidub ridamisi läbikukkunud ex(pea)ministreid, kes ilmselgelt pole olnud võimelised grammigi kogemust endale manustama, siis hr. Jaanson, selleks et halvast seltskonnast lahkuda ei ole vaja laialisaatmisotsust kusagilt, lihtsalt kergitage kaabut ja öelge, et ei viitsi enam jaurata, lähen, käärin käised üles ja hakkan tegema midagi kasulikku nii endale kui kodumaale! Ei ole te esimene ega sellise asjade käigu juures jää ka viimaseks, piinlik on ju. Pidevalt küsitakse meedias valitsuse saavutuste kohta, aga ma märgiks siin ära opositsiooni saavutused: Kuude kaupa toimus aina peaminstrilt pärimine, millal ta vabandab kellegi või millegi eest, süüdistused valetamises ja sõnamurdlikuses, boikoteerimine, “saluut” riigikogu saalis, nüüd siis lõputud “protseduurilised” küsimused, küllap on veel üht-teist, mis põhimõtteliselt kuulub ilmselgelt selle seltskonna elustiili juurde. Kokkuvõttes: terve aasta on raisatud, suutmata tegelda üdse millegi kasuliku ja vajalikuga, lihtsalt üks käratsev ballast riigikogus. Kas keegi tõesti suudaks sellise potensiaaliga seltskonda kujutada valitsuses? Ilmselt ainult rikkiläinud hääletusmasin. P.s. on ka käputäis soliidseid ja asjalikke opositsionääre eesotsas pr. H.küti ja hr. Sõerdiga, neile soovin ainult jõudu ja head kannatust!

 • Avatar

  Tegelikult tuleks see opos. laiali saata, täielikult mõttetu eestivaenulik bande.

 • Avatar

  Kahju jah, et nii palju inimesi on vales kohas: mitte psühhiaatriakliiniku kõige raskemate juhtumite osakonnas vaid Riigikogu saalis.

 • Avatar

  Ei lugenudki lõpuni artiklit, vastik hakkas. Kui oponendid on nii lollid, et milleski aru ei saa, siis nende koht pole RKogus. Mingu maasikapõllule,ÄKKI SAAVAD SEAL KUIDAGI HAKKAMA. Kui opositsioon ei suuda ega taha töötada normaalselt,lisaks takistavad ka nende tööd, kes tahavad midagi Eesti jaoks ära teha, siis TULEB NAD TÖÖTASUST ILMA JÄTTA.

  • Avatar

   Neid idioote ei saa mingil juhul maasikapõllule lasta – hakkavad seal ka möla suust välja ajama nt., kas maasikas ikka vastab EU-direktiivile…
   Nende “korjajatega ” jääks kindlasti me ilma Eesti maasikatest!?
   Selleks nad Toompeale ongi pürginud, et purulollidena peale lõugade laksutamise midagi teha ei oska – oma valijaid oskavad aga tublisti “tillitada”.

 • Avatar

  “… sest Reformierakonna ja sotside saadikutele tuleb kõik A-st ja B-st uuesti selgeks rääkida, puust ette teha ja ka punaseks värvida.” – – – –
  Sellele opositsioonile tuleb nagu miilitsatele rääkida lihtlausetega, aeglaselt ja kaks korda. Huvitav kuidas nad nii nigela vaimse sooritusvõimega kujutavad endid valitsuses ette?
  Võime õnnelikud olla et see kamp pukis ei ole.

 • Avatar

  Tundub, et Mart Helme ei peagi enam oma kuulsat küsimust esitama “Kas te olete hulluks läinud?”. Sest mõni võimuahne oposittsioonipoliitik ongi juba ära pööranud. Varsti võib Kaja Kallaselt kuulda Reformihullude esimehe peamist sõnumit – “Meil on põhiseaduslik õigus võimule, küsige õigluskanstlerilt”. Ja siis hüppab põõsast välja Tralla ning hüüab kaasa: “Kaja peab saama võimule trallalaa…”. Ning Kook lisab artikli pealkirjaga “Kuigi Kaja Kallas pole peaminister, siis tegelik võim kuulub juba üle aasta talle, sest president andis talle esimesena ülesande valitsus moodustada”. Kaja kui tubli viieline laps üritab siiamaani presidendi heakskiitu võita, aga Kirill ja teised roojalistid ei kuule Sõrve säärel kaja sõnumit, sest viimase hääl on jäänud liialt nõrgaks parlamendis kerjamisest.

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused